Strona główna nauka/tech BPD-9 walczy z gruźlicą z rewolucyjną skutecznością

BPD-9 walczy z gruźlicą z rewolucyjną skutecznością

4
0


Koncepcja sztuki medycyny naturalnej leku roślinnego
Naukowcy opracowali nowy półsyntetyczny związek, będący pochodną naturalnego związku sangwinaryny, wykazujący silne działanie przeciwko Mycobacterium tuberculosis, w tym szczepom lekoopornym. To przełomowe odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych, skutecznych metod leczenia gruźlicy, głównej choroby bakteryjnej na całym świecie. Źródło: SciTechDaily.com

Wykazano, że nowy związek o nazwie BPD-9, pochodzący z naturalnej sangwinaryny o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, skutecznie zwalcza gruźlicę lekooporną.

  • Mycobacterium tuberculosisktóry powoduje gruźlicę (TB), stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
  • Nowe badanie wykazało, że związek półsyntetyczny może pochodzić ze związków naturalnych i wykazuje silne działanie przeciwko nim M. gruźlicaw tym szczepy wielolekooporne.
  • To obiecujący krok w kierunku nowego, skutecznego leczenia gruźlicy.

Nowatorski związek przeciwgruźliczy

Nowe badania opublikowane dzisiaj (3 października) w czasopiśmie American Society for Microbiology Spektrum mikrobiologii pokazuje, że nowy związek półsyntetyczny można wyprowadzić ze związków naturalnych i uzyskać silne działanie przeciwko nim Mycobacterium tuberculosisw tym szczepy wielolekooporne. Nowy związek stanowi obiecujące rusztowanie chemiczne do opracowania nowych, skutecznych leków przeciwgruźliczych.

M. gruźlicapatogen odpowiedzialny za gruźlicę (TB), jest główną przyczyną zgonów spowodowanych chorobami bakteryjnymi na całym świecie. Obecne schematy antybiotykoterapii w leczeniu gruźlicy są przestarzałe, wymagają dłuższych cyklów leczenia i stwarzają ryzyko rozwoju lekooporności.

Obraz anatomii wtórnej infekcji gruźlicy
Gruźlica (TB) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterię Mycobacterium tuberculosis. Wpływa przede wszystkim na płuca, ale może również wpływać na inne części ciała. Gruźlica, charakteryzująca się takimi objawami, jak uporczywy kaszel, gorączka i utrata masy ciała, rozprzestrzenia się drogą powietrzną, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha.

Innowacyjne odkrycie antybiotyków

W nowym badaniu naukowcy przeprowadzili poszukiwania nowych terapii celowanych antybiotykami M. gruźlica które mogłyby być również skuteczne wobec szczepów lekoopornych. W odkrywaniu leków cennym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań nowych antybiotyków jest świat naturalnych związków wytwarzanych przez organizmy takie jak rośliny, grzyby i bakterie. Sanguinaryna, naturalny związek o znanych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, jest ekstrahowany z kwitnącej rośliny zielnej pochodzącej z Ameryki Północnej. Sanguinarynę stosowano w medycynie tradycyjnej i alternatywnej dla zwierząt, ale ze względu na toksyczność nie nadaje się ona do stosowania jako lek u ludzi.

Bakterie prątki gruźlicy zielone
Skaningowa mikroskopia elektronowa bakterii Mycobacterium tuberculosis wywołujących gruźlicę. Źródło: NIAID

Grupa badaczy przeprojektowała sangwinarynę, korzystając z zasad chemii medycznej, aby wytworzyć silniejszy związek przeciwbakteryjny o zmniejszonej toksyczności. W badaniach w probówkach i na myszach ulepszona wersja sangwinaryny, zwana BPD-9, była zdolna do zabijania szczepów M. gruźlica które są oporne na wszystkie antybiotyki pierwszego rzutu stosowane w klinikach w leczeniu gruźlicy.

Co więcej, BPD-9 był skuteczny wobec komórek niereplikujących (uśpionych) i wewnątrzkomórkowych M. gruźlicato dwa kluczowe aspekty ograniczające skuteczność obecnych leków przeciwgruźliczych. Naukowcy odkryli również, że BPD-9 był aktywny wyłącznie przeciwko bakteriom chorobotwórczym z tego samego rodzaju co M. gruźlicaco może oszczędzić mikrobiom i inne pożyteczne bakterie, które są szkodliwe dla większości antybiotyków.

Implikacje dla przyszłych metod leczenia gruźlicy

„Nasze odkrycia pokazują nową substancję chemiczną, która ma unikalne właściwości bojowe Mycobacterium tuberculosisktóre można dalej wykorzystać w tłumaczeniu klinicznym” – powiedział dr Jim Sun, autor odpowiedniego badania, adiunkt na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

„Nasze odkrycie wykazało, że nowy związek jest skuteczny przeciwko innym członkom Mykobakterie może okazać się również cenny w walce ze śmiertelnymi infekcjami płuc wywołanymi przez prątki niegruźlicze, które są notorycznie oporne na większość antybiotyków. Kuszące są również spekulacje, że BPD-9 może zabijać Mycobacterium tuberculosis w sposób inny niż w przypadku istniejących leków przeciwgruźliczych”.

Odniesienie: 3 października 2024 r., Spektrum mikrobiologii.
DOI: 10.1128/aem.01480-24

Badanie przeprowadzono we współpracy z zespołem chemii medycznej dr Weibo Yanga. w Szanghajskim Instytucie Materii i Medycyny (Chińskiej Akademii Nauk) oraz zespół genetyki bakteryjnej złożony z dr. Marcela Behra i dr. Andréanne Lupien. na Uniwersytecie McGill. Badania zostały wsparte grantami Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Krajowego Stowarzyszenia Sanitarnego.



Link źródłowy