Nowe dane pokazują, że Brytyjczycy należą do osób pijących najwięcej w Europie – mężczyźni piją ponad trzy razy więcej niż kobiety.
Mężczyźni wypijają rocznie 850 litrów piwa, kobiety natomiast wypijają równowartość 327 kieliszków wina.
Wielka Brytania zajmuje 18. miejsce na 51 krajów europejskich pod względem spożycia alkoholu, a ludzie piją średnio 2,9 jednostki (23,5 g czystego alkoholu) dziennie, czyli 20,3 jednostki tygodniowo – co odpowiada 10 kuflom piwa lub 13 kieliszkom wina.
To znacznie przekracza wytyczne NHS, które stanowią, że dorośli nie powinni regularnie pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo.
Nowe dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że Europejczycy są największymi alkoholikami na świecie – średnio wypijają 9,2 litra czystego alkoholu (co odpowiada 460 pintom) rocznie.
Dla porównania, średnia międzynarodowa wynosi 5,5 litra (275 pint) na osobę.
Najwięcej osób w Europie pije w Rumunii, gdzie mężczyznom udaje się wypić równowartość 1365 litrów wina rocznie, a kobietom wypija się 500 kieliszków wina.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Dane pokazują, że Brytyjczycy wypijają rocznie równowartość 850 litrów piwa o stężeniu 3,6%.
Według danych WHO kobiety w Wielkiej Brytanii wypijają rocznie równowartość 327 małych kieliszków wina
Rumuni wypijają dziennie 4,6 jednostki alkoholu (36,9 g czystego alkoholu), co odpowiada niemal dwóm i pół pintom lub trzem kieliszkom wina.
Dla kontrastu, stwierdzono, że Turcja pije najmniej. W tym przeważnie muzułmańskim kraju podniesiono podatki od alkoholu i ograniczono dostępność napojów, a wielu mieszkańców wstrzymuje się od głosu ze względów religijnych.
Włochy, znane z zamiłowania do jedzenia i wina, były zaskakująco skromne. Tamtejsi ludzie wypijają rocznie równowartość 635 piw lub 233 kieliszków wina.
Z kolei Albania, jeden z krajów o największej na świecie uprawie konopi indyjskich według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, pije jeszcze mniej. Jej obywatele wypijają rocznie zaledwie 420 piw lub 127 kieliszków wina.
Orzeczenie to nadeszło po tym, jak oddzielne dane wykazały gwałtowny wzrost liczby zgonów związanych z alkoholem w Wielkiej Brytanii, głównie z powodu uszkodzeń wątroby i innych narządów.
Dr Gauden Galea, specjalny doradca ds. zdrowia dyrektora WHO na Europę, powiedział: „Kiedy spojrzymy na najnowszy globalny raport na temat stanu alkoholu, wyróżnia się jeden z regionów WHO.
„Region europejski w dalszym ciągu może poszczycić się nie do pozazdroszczenia rekordem najwyższego na świecie poziomu spożycia alkoholu i związanych z nim szkód, a także najniższej liczby abstynentów.
„Szkody spowodowane alkoholem mogą być druzgocące dla zdrowia i dobrego samopoczucia i wykraczać daleko poza samą osobę pijącą, obejmując przemoc domową, urazy, wypadki, rozpady rodzin i zdrowie psychiczne.
„Kraje muszą zdecydowanie dążyć do wdrożenia polityk, o których wiemy, że skutecznie ograniczają spożycie alkoholu”.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Według danych WHO, które dotyczą roku 2019, Brytyjczycy wypijają rocznie równowartość 17 litrów czystego alkoholu, podczas gdy kobiety mniej niż jedną trzecią – 4,9 litra.
Jedna jednostka równa się 10 ml czystego alkoholu, czyli około pół litra. Mały kieliszek wina 1,5 jednostki zawiera około 15 ml czystego alkoholu.
Kufel piwa o mocy 3,6% ma dwie jednostki, ale wysokomocne lagery i IPA będą zawierać znacznie więcej w szklance.
W całej Europie mężczyźni spożywali rocznie prawie czterokrotnie więcej czystego alkoholu (14,9 litra) niż kobiety (4,0 litra).
WHO stwierdziła, że „postęp był niewielki lub żaden” w zakresie ograniczania spożycia alkoholu zgodnie ze swoim celem, jakim jest ograniczenie spożycia alkoholu o 10%.
Z jego danych wynika, że w 2019 r. w Europie było ponad 470 milionów osób pijących, co oznacza, że dwie trzecie dorosłych osób spożywało alkohol.
Szacuje się, że jedna na 10 osób dorosłych w regionie cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu, a prawie jedna na 20 osób jest uzależniona od alkoholu.
Obecny limit spożycia alkoholu w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi 80 miligramów alkoholu na 100 mililitrów krwi. Malta jest jedynym krajem europejskim, w którym obowiązuje tak wysoki limit – w Szkocji i dużej części Europy poziom ten wynosi 50 miligramów. Niektóre kraje postawiły poprzeczkę jeszcze niżej
Pomimo tych alarmujących statystyk tylko 12 z 53 krajów poczyniło znaczne postępy w ograniczaniu ilości wypijanego alkoholu.
Doktor Carina Ferreira-Borges, doradca WHO ds. alkoholu, stwierdziła: „Wysoki poziom spożycia alkoholu i związane z nim szkody w Europie wyraźnie wskazują, że nie robimy wystarczająco dużo.
„Płacimy wysoką cenę za naszą bierność, ponieważ alkohol jest przyczyną setek tysięcy chorób i urazów układu krążenia, nowotworów i marskości wątroby w naszym regionie”.
Alkohol jest główną przyczyną zgonów w Europie i jest przyczyną prawie 800 000 zgonów rocznie, co stanowi 9 procent wszystkich zgonów w regionie.
Każdego dnia około 2200 Europejczyków umiera z przyczyn związanych z alkoholem, głównie z powodu chorób serca i nowotworów związanych z nadużywaniem alkoholu.
Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) alkohol jest jednym z głównych czynników rakotwórczych „Grupy 1” na świecie.
WHO kontrowersyjnie zaleciła krajom podniesienie podatków od alkoholu, ograniczenie jego marketingu i zmniejszenie dostępności, aby zmniejszyć liczbę zgonów.
Projekt przeprowadzony na Litwie, Łotwie i w Estonii wykazał, że po wdrożeniu polityki kontroli alkoholu ludzie spożywali mniej alkoholu i żyli dłużej.
Dr Galea powiedziała: „Mamy narzędzia i wiedzę, aby ograniczyć spożycie alkoholu i związane z nim szkody. Teraz potrzebujemy woli politycznej, aby wdrożyć tę politykę opartą na dowodach.
„Musimy przyspieszyć nasze wysiłki i zobowiązać się do wprowadzenia niezbędnych zmian, aby chronić zdrowie i dobrostan naszych społeczeństw”.
Liczba zgonów spowodowanych alkoholem rośnie w Wielkiej Brytanii od dziesięcioleci, ale gwałtownie wzrosła w marcu 2020 r., po wejściu w życie pierwszej krajowej blokady, i stopniowo się pogarszała.
Dane Urzędu Statystyk Krajowych, które nie obejmują chorób „związanych z alkoholem”, takich jak rak, wykazały, że większość zgonów ma związek z długotrwałymi problemami związanymi z piciem i uzależnieniem – przy czym alkoholowa choroba wątroby stanowi 76% przypadków.
W 2022 r. ponad 500 osób zmarło w wyniku przypadkowego lub celowego zatrucia alkoholem.