Strona główna nauka/tech Bezprecedensowa burza niszczy stuletnie rekordy

Bezprecedensowa burza niszczy stuletnie rekordy

24
0


Obfite opady śniegu w Korei, listopad 2024 r. Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne pokrywy śnieżnej Korei Południowej wykonane 29 listopada 2024 r. za pomocą spektroradiometru obrazującego o umiarkowanej rozdzielczości na satelicie Terra NASA.

Opady śniegu pod koniec listopada pokryły duże obszary Korei Południowej i zgromadziły rekordowe ilości w Seulu.

Pod koniec listopada 2024 r. w Seulu wystąpiły rekordowe opady śniegu, podczas których w ciągu zaledwie dwóch dni zebrało się ponad 28,6 centymetra (11,3 cala). Burza, napędzana ostrym kontrastem temperatur, zakłóciła transport, uszkodziła konstrukcje i sprowadziła chaos w regionie. Pomimo wyzwań punkty orientacyjne zamieniły się w malownicze zimowe krajobrazy.

Rekordowe opady śniegu w Seulu

Pod koniec listopada 2024 r. Korea Południowa stanęła w obliczu dramatycznego początku zimy, gdy potężna burza sprowadziła do Seulu rekordowe opady śniegu. Bezprecedensowa burza śnieżna zakłóciła podróż i spowodowała zniszczenia strukturalne w stolicy i pobliskich regionach.

Rankiem 27 listopada mieszkańcy Seulu obudzili się 16,5 centymetra (6,5 cala) świeżego śniegu. Te jednodniowe opady śniegu pobiły poprzedni listopadowy rekord ustanowiony w 1972 r., kiedy spadł o 12,4 centymetra (4,9 cala), co potwierdziła Koreańska Administracja Meteorologiczna. Nowy rekord oznaczał także najwyższe dzienne opady śniegu w listopadzie w Seulu od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1907 roku.

W całym regionie nasilają się intensywne opady śniegu

Jednak śnieg sypał dalej. Agencja pogodowa podała, że ​​rankiem 28 listopada nagromadzenia wynoszący 28,6 cm (11,3 cala) w Seulu i 43 cm (17 cali) w Suwon, mieście położonym około 35 kilometrów (22 mil) na południe. Gdy następnego dnia chmury się przejaśniły, włączył się MODIS (spektroradiometr obrazujący o umiarkowanej rozdzielczości). NASASatelita Terra wykonał to zdjęcie, odsłaniając szeroką białą warstwę na Półwyspie Koreańskim.

Niezwykłe wzorce pogodowe za burzą

Według badaczy, napływ zimnego powietrza z północy napłynął nad stosunkowo ciepłe Morze Żółte, powodując obfite opady śniegu w regionie. doniesienia prasowe. Urzędnicy twierdzą, że różnica temperatur między powietrzem a powierzchnią morza była większa niż normalnie z powodu niezwykłego ciepła w ostatnich tygodniach, co mogło mieć wpływ na intensywność burzy.

Zakłócenia i zniszczenia w Korei Południowej

Ci, którzy odważyli się stawić czoła pogodzie wokół Seulu, byli świadkami punkty orientacyjne przekształcone w zimową krainę czarów. Jednak burza uziemiła setki samolotów w całym kraju, zatrzymała dziesiątki promów w porcie i wstrzymała ruch. Według niego ciężar śniegu przewrócił drzewa oraz uszkodził szklarnie i inne obiekty rolnicze w okolicach Seulu raporty.

Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi NASA wykonane przez Michalę Garrison, wykorzystujące dane MODIS z NASA EOSDIS LANCE i GIBS/Worldview.



Link źródłowy