Strona główna Biznes Barnier obiecuje bezprecedensowy środek budżetowy o wartości 60 miliardów euro na rok...

Barnier obiecuje bezprecedensowy środek budżetowy o wartości 60 miliardów euro na rok 2025 – Euractiv

35
0


Francja podejmie bezprecedensowe działania w celu obniżenia deficytu publicznego na 2025 r., a w środę (2 października) doradcy nowego rządu Barniera ogłosili plany zaoszczędzenia 40 miliardów euro i potencjalnego uzyskania dodatkowych 20 miliardów euro przychodów.

Premier Michel Barner przedstawił plany swojego rządu w przemówienie dotyczące ogólnej polityki we wtorek przed francuskimi parlamentarzystami, a dzień później urzędnicy przedstawili nowy środek budżetowy w wysokości 60 miliardów euro.

Barnier powiedział, że celem jest „obniżenie deficytu do 5% PKB w 2025 r.” z około 6% w 2024 r., a następnie „powrót poniżej pułapu 3% w 2029 r., zgodnie z zobowiązaniami europejskimi”, odnosząc się do „nadmiernego deficytu procedury”, którą Komisja Europejska zagroziła uruchomieniem w czerwcu na finansach kraju.

Nowe środki przewidują również dodatkowe dochody podatkowe o szacunkowej wartości 20 miliardów euro i bezprecedensowe cięcia wydatków na rok 2025 o 40 miliardów euro. Poprzedziły je powtarzające się niedawne ostrzeżenia dotyczące stanu finansów Francji.

Aby osiągnąć nowe cele, ministerstwa będą musiały zastosować się do zaleceń otrzymanych w sierpniu od poprzedniego rządu Attalu, który przewidywałCięcia o 15 miliardów euro i dodatkowe oszczędności o wartości 5 miliardów euro.

Oszczędności będą także wynikać z ograniczenia wydatków na ubezpieczenia społeczne o 15 miliardów euro, głównie w wyniku odroczenia indeksacji emerytur z 1 stycznia na 1 lipca 2025 r. Władze lokalne zostaną również poproszone o wpłatę około 5 miliardów euro .

Oczekuje się, że oszczędności te zostaną uzupełnione o dodatkowe 20 miliardów euro przychodów, które będą wynikać głównie z podatku od nadzwyczajnych zysków spółek o obrotach przekraczających 1 miliard euro, co Le Monde mówi mógłby zebrać około 8 miliardów euro.

Wyjątkowy wkład „najbogatszych osób” Francji. Może to jednak wywołać niezadowolenie z Ensemble, partii prezydenta Francji Emmanuela Macrona, członka koalicji rządzącej.

„Każda podwyżka podatków przyczyniłaby się do pogorszenia odzyskanej przez kraj konkurencyjności, zerwania paktu zaufania zawartego z Francuzami, wyparcia przedsiębiorstw i potępienia jakiegokolwiek dzielenia się wartością” – argumentowało 27 parlamentarzystów Ensemble w op-ed opublikowany W „Trybuna”. w niedzielę (29 września).

Ich argumentację powtórzył były premier Gabriel Attal, który powiedział parlamentarzystom Zgromadzenia Narodowego, że „właściwym podejściem” do ograniczenia deficytu jest „mniejsze wydatki, a już na pewno nie większe podatki”.

Takie komentarze nie spodobały się Barnierowi, który powiedział był „bardzo uważny” na „dodatkowe propozycje oszczędności” Attala. Zaznaczali jednak, że dowiedział się o nich dopiero po objęciu stanowiska premiera.

Oczekuje się, że finalna propozycja budżetu zostanie przedstawiona parlamentarzystom 10 października – choć wniosek o wotum nieufności wobec nowego rządu, który ma już poparcie 193 lewicowych parlamentarzystów i ma zostać złożony w przyszłym tygodniu, może ostatecznie udaremnić proces.

[Edited by Daniel Eck/Anna Brunetti]





Link źródłowy