W połowie października kometa Tsuchinshan-ATLAS, odkryta niedawno przez astronomów z Chin i Republiki Południowej Afryki, zbliży się do Ziemi najbliżej.
Ten niebiański podróżnik, pochodzący z odległego Obłoku Oorta, będzie najlepiej widoczny z półkuli południowej, a potencjalne widoki będą również z półkuli północnej. Przetrwa niebezpieczne bliskie przejście obok Słońca i zaoferuje rzadki i oszałamiający spektakl, po czym zniknie na kolejne 80 000 lat.
Nadchodzące niebiańskie wydarzenie
Starożytny niebiański podróżnik zidentyfikowany w 2023 roku po raz pierwszy przejdzie obok Ziemi w połowie października. Zaznaczcie te kalendarze – bo to nie powróci przez kolejne 80 000 lat.
The Chmura Oorta Kometa, nazwana C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, została odkryta w 2023 roku, kiedy po raz pierwszy w zapisanej historii zapuściła się do wnętrza Układu Słonecznego po swojej wysoce eliptycznej orbicie. Została wykryta przez obserwatorów w chińskim Obserwatorium Tsuchinshan – czyli „Purpurowej Górze” – oraz przez ATLAS (System ostatniego ostrzegania o uderzeniu asteroidy w ziemię) teleskop w Republice Południowej Afryki i został oficjalnie nazwany na cześć obu obserwatoriów.
Niebezpieczna podróż komety
Kometa pomyślnie przeszła najbliżej Słońca 27 września. Naukowcy przypuszczali, że może się rozpaść podczas tego przejścia, ponieważ jej lotny i lodowy skład nie jest w stanie wytrzymać intensywnego ciepła naszej gwiazdy macierzystej, ale przetrwała mniej więcej nienaruszona – i jest obecnie na dobrej drodze, aby 12 października zbliżyć się do Ziemi na odległość około 70 milionów mil.
„Komety są bardziej kruche, niż ludziom się wydaje, ze względu na wpływ przechodzenia blisko Słońca na ich wewnętrzny lód wodny oraz substancje lotne, takie jak tlenek i dwutlenek węgla” – powiedział NASA astronom Bill Cooke, który kieruje Biurem Środowiska Meteoroidów w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w Alabamie. „Kometa Kohoutkaktóry dotarł do wnętrza Układu Słonecznego w 1973 roku, rozpadł się, przechodząc zbyt blisko Słońca. Kometa Ison podobnie nie udało się przetrwać intensywnego ciepła i grawitacji Słońca podczas peryhelium w 2013 roku.”
Najlepsze widoki z południa
Chociaż kometa Tsuchinshan-ATLAS będzie idealnie umiejscowiona do oglądania z półkuli południowej, obserwatorzy znad równika również powinni mieć duże szanse. Szczytowa widoczność nastąpi w dniach 9-10 października, gdy półksiężyc zacznie oddalać się od komety.
Wybierz ciemny punkt obserwacyjny tuż po zapadnięciu zmroku, zaleca Cooke. Patrząc na południowy zachód, około 10 stopni nad horyzontem, zidentyfikuj konstelacje Strzelca i Skorpiona. Pomiędzy nimi powinien być widoczny Tsuchinshan-ATLAS. Do 14 października kometa może pozostać widoczna w połowie drogi między jasną gwiazdą Arcturus a planetą Wenus.
„I delektuj się widokiem” – poradził Cooke. Ponieważ na początku listopada komety zniknie ponownie na następne 800 wieków.
Światło komety, kometa jasna
Cooke powiedział, że jest bardzo mało prawdopodobne, że Tsuchinshan-ATLAS będzie widoczny w ciągu dnia, z wyjątkiem być może zmierzchu. W ciągu ostatnich 300 lat obserwacji astronomicznych tylko dziewięć poprzednich komet było wystarczająco jasnych, aby można je było dostrzec w ciągu dnia. (Ostatnie były Kometa Zachód w 1976 r. i w idealnych warunkach Kometa Hale’a-Boppa w 1997 r.)
Jasność komet mierzy się w tej samej skali, której używamy do pomiaru gwiazd, stosowanej od około 150 roku p.n.e., kiedy to została wymyślona przez starożytnego uczonego Hipparcha i udoskonalona przez astronoma Ptolemeusza. Wielkość gwiazdową mierzy się w skali logarytmicznej, co oznacza, że gwiazda o wielkości 1mag jest dokładnie 100 razy jaśniejsza niż gwiazda o wielkości 6mag. Im niższa liczba, tym jaśniejszy obiekt, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie wyraźnie widoczny zarówno przez teleskop, jak i gołym okiem.
„Zazwyczaj kometa musiałaby osiągnąć jasność od –6 do –10 magnitudo, aby była widoczna w świetle dziennym” – powiedział Cooke. „To niezwykle rzadkie”.
Najnowsze dane szacują jasność Tsuchinshan-ATLAS na od 2 do 4. Dla porównania, najjaśniejsza widoczna gwiazda na nocnym niebie, Syriusz, ma jasność –1,46mag. W najjaśniejszym momencie odbicie Słońca od Wenus ma wielkość –4. The Międzynarodowa Stacja Kosmiczna czasami osiąga względną jasność –6.
Komety są często trudne do przewidzenia, ponieważ są to obiekty rozciągłe, zauważył Cooke, a ich jasność jest rozproszona i często słabsza, niż sugeruje to wielkość. Jednocześnie mogą skorzystać na zjawisku zwanym „rozpraszaniem w przód”, które powoduje, że światło słoneczne intensywniej odbija się od całego gazu i zanieczyszczeń w ogonie komety i jej śpiączce – świecącej mgławicy, która rozwija się wokół niej podczas bliskiej orbity gwiazdowej – i powodując bardziej intensywny efekt rozjaśnienia dla obserwatorów.
„Jeśli będzie dużo rozpraszania w przód, kometa może mieć jasność rzędu –1 mag” – powiedział Cooke. Dzięki temu może być „widoczny gołym okiem lub naprawdę spektakularny w lornetce lub małym teleskopie”.
Przyszłość komety w kosmosie
Co stanie się z kometą Tsuchinshan-ATLAS? Cooke zauważył, że nie oczekuje się, że zbliży się zbytnio do gigantów planetarnych naszego układu, ale w końcu może zostać wyrzucony z Układu Słonecznego – jak kamień z procy – z powodu grawitacyjnego wpływu innych światów i jego własnego słabego połączenia z Układem Słonecznym. Słońce.
Ale wytrwały podróżnik prawdopodobnie ma jeszcze wiele kilometrów do przebycia. „Dawno temu nauczyłem się nie grać w komety” – Cooke się roześmiał. „Będziemy musieli poczekać i zobaczyć”.