Nowe badanie wskazuje, że osoby z konopie indyjskie zaburzeń związanych z używaniem są do pięciu razy bardziej narażone na raka głowy i szyi w porównaniu do osób nieużywających.
Badanie przeprowadzone przez USC Head and Neck Center, część Keck Medicine of USC i Oddziału Otolaryngologii Głowy i Szyi USC Caruso, wskazuje na związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich, najczęściej stosowanej nielegalnej substancji na świecie, a wyższym ryzykiem zachorowania na raka głowy i szyi.
Duże, wieloośrodkowe badanie opublikowane w JAMA Otolaryngologia – Chirurgia Głowy i Szyi odkryli, że u dorosłych uzależnionych od konopi indyjskich, określanych mianem zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich, ryzyko zachorowania na raka głowy i szyi jest od 3,5 do 5 razy większe w porównaniu z osobami nieużywającymi tej substancji.
„To jedno z pierwszych badań – i największe, jakie do tej pory znamy – łączące raka głowy i szyi ze używaniem konopi indyjskich” – powiedział Niels Kokot, lekarz medycyny, chirurg głowy i szyi w Centrum Głowy i Szyi USC oraz starszy autor badania. „Wykrycie tego czynnika ryzyka jest ważne, ponieważ rakowi głowy i szyi można zapobiec, jeśli ludzie wiedzą, które zachowania zwiększają ryzyko”.
Kokot jest także profesorem otolaryngologii – chirurgii głowy i szyi w Keck School of Medicine na USC.
Szersze implikacje
Rak głowy i szyi, szósty pod względem częstości występowania nowotwór na świecie, obejmuje kilka nowotworów, w tym raka jamy ustnej, gardła, krtani, części ustnej gardła (języka i migdałków oraz tylnej ściany gardła) oraz sąsiadujących gruczołów ślinowych.
Naukowcy, w tym główny autor badania Tyler Gallagher, kandydat na lekarza medycyny/MPH w szkole Keck, odkryli, że osoby cierpiące na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich częściej chorują na wszystkie typy nowotworów głowy i szyi. Odkryli również, że częstość występowania nowotworów głowy i szyi wśród osób cierpiących na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich była niezależna od innych czynników, takich jak wiek, płeć i pochodzenie etniczne. Używanie alkoholu i tytoniu, które są powiązane z rakiem głowy i szyi, również nie miało wpływu na ustalenia.
Potencjalne przyczyny i przyszłe badania
Kokot i jego koledzy badacze wysuwają hipotezę, że głównym powodem, dla którego konopie indyjskie zwiększają ryzyko raka głowy i szyi, jest szkodliwe działanie dymu. Konopie indyjskie spożywane są głównie poprzez wdychanie (mimo że w badaniu nie wprowadzono rozróżnienia pomiędzy sposobami spożycia). Ponadto badania wykazały, że dym tytoniowy zawiera wiele substancji chemicznych, które powodują DNA uszkodzenia i stany zapalne w okolicy, które, jeśli nie zostaną poddane leczeniu, mogą prowadzić do raka, i spekulują, że dym z konopi indyjskich może powodować podobne szkody.
W rzeczywistości istnieją pewne dowody, teoretyzuje Kokot, że dym z konopi indyjskich może być nawet gorszy niż dym tytoniowy.
„Palenie konopi jest zazwyczaj niefiltrowane i wymaga głębszej inhalacji w porównaniu z tytoniem” – powiedział. „Dodatkowo konopie indyjskie spalają się w wyższej temperaturze niż tytoń, co zwiększa ryzyko nowotworowego zapalenia”.
Kokot chciałaby dalszych badań sprawdzających związek między konopiami indyjskimi a rakiem głowy i szyi. W międzyczasie ma nadzieję, że to badanie pomoże ludziom dokonywać bardziej świadomych wyborów i zwiększać świadomość na temat związku między rakiem głowy i szyi a używaniem konopi indyjskich.
Aby wyciągnąć takie wnioski, badacze zebrali dane z 20 lat za pośrednictwem sieci badań zdrowotnych obejmującej 64 organizacje opieki zdrowotnej, które obejmowały ponad 90 milionów osób. Śledzili przypadki raka od jednego do pięciu lat używania konopi indyjskich.
Odniesienie: „Używanie konopi indyjskich a rak głowy i szyi” autorstwa Tylera J. Gallaghera, Ryana S. Chunga, Matthew E. Lin, Iana Kima i Nielsa C. Kokota, 8 sierpnia 2024 r., JAMA Otolaryngologia – chirurgia głowy i szyi.
DOI: 10.1001/jamaoto.2024.2419