Strona główna nauka/tech Badanie ujawnia związek z niezdrowymi wyborami

Badanie ujawnia związek z niezdrowymi wyborami

20
0


Zmęczony człowiek
Zmęczenie psychiczne może sprawić, że nagrody będą bardziej kuszące, promując niezdrowe wybory, co będzie miało wpływ na zarządzanie uzależnieniami.

Wysiłek poznawczy może sprawić, że nagrody będą bardziej kuszące, jak wykazały badania, w których psychicznie wyczerpane szczury spożywały więcej kokainy, a ludzie jedli więcej przekąsek. Efekt ten wydaje się specyficzny dla bodźców nagradzających i ma wpływ na zarządzanie uzależnieniami.

Z badania przeprowadzonego na szczurach i ludziach wynika, że ​​zmęczenie psychiczne może zwiększyć atrakcyjność nagród. Wysiłek poznawczy wiąże się ze skłonnością do dokonywania niezdrowych wyborów, co wcześniej przypisywano osłabieniu siły woli lub kontroli hamującej.

Marcello Solinas i współpracownicy badają możliwość, że wysiłek poznawczy może również sprawić, że niezdrowe wybory będą bardziej kuszące, zwiększając postrzeganą nagrodę. Szczury, które wykonały zadanie wymagające poznawczo, samodzielnie podały więcej kokainy niż szczury, które nie wykonały zadania wymagającego poznawczo lub szczury, którym pozwolono odpocząć do 2–4 godzin po wykonaniu złożonego zadania.

Badanie na ludziach: wysiłek poznawczy i zwiększone spożycie przekąsek

Ludzie, którym powierzono zadanie wymagające znacznego wysiłku poznawczego – tłumienie myśli o białym niedźwiedziu i wymienianie innych myśli – zjedli więcej chipsów ziemniaczanych i ocenili, że chipsy mają lepszy smak niż grupa kontrolna, która nie wykonała wymagającego wysiłku zadania, co sugeruje, że wysiłek poznawczy zintensyfikowały hedoniczne doświadczenie uczestników związane z podjadaniem słonej i tłustej przekąski.

Aby wykluczyć możliwość, że wysiłek poznawczy zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie w ogóle będą dokonywać skrajnych ocen, badanie uzupełniające, w którym wykorzystano trudne i łatwe zadania pisania, wykazało, że oceny czekolady wzrosły pod wpływem wysiłku poznawczego, ale oceny długości długopisu lub jasności żółtej karteczki samoprzylepnej – nie. Autorzy sugerują, że sekwencja ta nie jest zwykłym produktem ubocznym ewolucji, ale w niektórych kontekstach może mieć charakter adaptacyjny. Zdaniem autorów wyniki mają znaczenie w leczeniu uzależnień i innych niezdrowych zachowań.

Odniesienie: „Wysiłek poznawczy zwiększa intensywność nagród” Mejda Wahab, Nicole L Mead, Stevenson Desmercieres, Virginie Lardeux, Emilie Dugast, Roy F. Baumeister i Marcello Solinas, 22 października 2024 r., Nexus PNAS.
DOI: 10.1093/pnasnexus/pgae432



Link źródłowy