Psylocybina jest tak samo dobra jak SSRI na depresję, ale nie obniża popędu seksualnego i daje lepsze samopoczucie i funkcjonowanie psychospołeczne.
Naukowcy z Imperial College w Londynie porównał skutki psilocybinapsychodeliczny związek zawarty w magicznych grzybach, po lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI, escitalopram, co uznało, że oba sposoby leczenia są skuteczne w leczeniu depresji przez sześć miesięcy. Jednakże pacjenci stosujący psilocybinę zgłaszali lepsze wyniki psychospołeczne, co sugeruje, że może ona oferować bardziej wszechstronne korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym zwiększone znaczenie życia i łączność.
Psilocybina kontra leki przeciwdepresyjne SSRI
Bezpośrednie porównanie eksperymentalnego leku psychodelicznego, psilocybiny i konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych SSRI, ujawnia podobne złagodzenie objawów depresji, przy czym psilocybina zapewnia dodatkowe długoterminowe korzyści.
Porównanie psilocybiny (aktywnego składnika „magicznych grzybów”) i escitalopramu z grupy SSRI dało podobną długoterminową poprawę objawów depresji w okresie 6 miesięcy. Jednakże pacjenci przyjmujący psilocybinę zgłaszali również lepsze funkcjonowanie psychospołeczne, w tym doświadczanie większego poczucia sensu życia i więzi psychologicznej.
Praca jest prezentowana po raz pierwszy na Kongresie ECNP w Mediolanie. Artykuł na ten temat opublikowano 21 września w recenzowanym czasopiśmie Lancet eMedycyna Kliniczna zbiegać się z prezentacją konferencyjną (szczegóły poniżej).
Długoterminowa analiza korzyści i dobrego samopoczucia
Główny badacz, pan Tommaso Barba (doktorant z Imperial College w Londynie) powiedział:
„To pierwsza praca porównująca długoterminowe skutki tych dwóch leków w kontekście ogólnego dobrostanu, a nie tylko uwolnienia od depresji. W poprzedniej pracy odkryliśmy, że oba sposoby leczenia doprowadziły do porównywalnej poprawy w łagodzeniu objawów depresji po 6 tygodniach, takich jak smutek i negatywne emocje. Jednakże praca ta pokazuje, że psilocybina przewyższała escitalopram w kilku miernikach dobrostanu, sensu życia, pracy i funkcjonowania społecznego. Wyniki te wydawały się utrzymywać przez 6-miesięczny okres obserwacji. Ponadto w poprzednia praca odkryliśmy, że psilocybina poprawia także popęd seksualny, w przeciwieństwie do SSRI, które u wielu pacjentów mają tendencję do obniżania libido. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że psilocybina może zapewnić dodatkowe pozytywne korzyści dla zdrowia psychicznego.
Leki SSRI (selektywne serotonina inhibitory wychwytu zwrotnego), takie jak Prozac, Paxil i Zoloft, są jednymi z głównych rodzajów leków stosowanych w leczeniu depresji. Jednakże około jedna trzecia pacjentów nie reaguje na leczenie SSRI, więc dla nich psilocybina może stanowić alternatywę, chociaż nie było to badane w tym badaniu.
Badanie porównawcze i spostrzeżenia uczestników
Tommaso Barba mówił dalej:
„SSRI działają dobrze, ale nie na każdego. Są one również związane z pewnymi skutkami ubocznymi. Jednakże praca ta sugeruje, że psilocybina ogólnie wydaje się oferować realną alternatywę i być może dodatkowe korzyści osobom, które obawiają się przyjmowania konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych”.
Naukowcy z Imperial College w Londynie przeprowadzili 6-miesięczne badanie (faza 2, podwójnie ślepa, randomizowana, kontrolowana próba) z udziałem 59 pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej depresją. 30 pacjentów leczono pojedynczą dawką psilocybiny, 29 pacjentów otrzymało sześciotygodniowy kurs escitalopramu. Każda grupa otrzymała podobne wsparcie psychologiczne trwające łącznie około 20 godzin. W obu grupach zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie objawów depresyjnych, nawet do 6 miesięcy po leczeniu (badacze zaprzestali monitorowania po 6 miesiącach). Jednakże osoby, którym podano psilocybinę, zgłosiły większą poprawę funkcjonowania społecznego i powiązań psychologicznych, przy dużych rozmiarach efektu.
Implikacje kliniczne i przyszłe kierunki badań
Współpierwszy autor dr David Erritzoe, dyrektor kliniczny i zastępca szefa Centrum Badań nad Psychedelikami, Imperial College w Londynie, skomentował:
„To ważne, ponieważ poprawa więzi i nadanie większego sensu życiu może znacząco poprawić jakość życia danej osoby i długoterminowe zdrowie psychiczne. Badanie sugeruje, że terapia psilocybiną może być bardziej holistyczną opcją leczenia depresji, obejmującą zarówno objawy depresji, jak i ogólne samopoczucie. Może to znacząco zmienić ogólne poczucie szczęścia i codzienną aktywność osób cierpiących na depresję, zapewniając bardziej spójne podejście do leczenia zdrowia psychicznego”.
Naukowcy zauważają, że pacjentów leczono tylko przez 6 tygodni, a wielu pacjentów otrzymało dodatkowe leczenie w ciągu 6-miesięcznej obserwacji.
Opinie ekspertów i względy bezpieczeństwa
Doktor Erritzoe przestrzegł:
„Psylocybina jest nadal narkotykiem eksperymentalnym; nie został jeszcze dopuszczony do powszechnego użytku. Podaje się go w ściśle kontrolowanych i chronionych środowiskach: tych środków ostrożności nie można znaleźć w przypadku rekreacyjnego stosowania psychedelików, które są znane z nieprzewidywalnych i potencjalnie szkodliwych skutków, zwłaszcza dla bezbronnych osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego.
Komentując, Johan Lundberg (adiunkt psychiatrii na Wydziale Neuronauki Klinicznej Instytutu Karolinska w Sztokholmie) powiedział:
„Ten raport jest ważną próbą porównania wartości klinicznej psilocybiny z najnowocześniejszym leczeniem dużych zaburzeń depresyjnych. Wyniki zawierają kilka zastrzeżeń, w tym brak analizy równoważności i brak zgłoszenia innych interwencji przeprowadzonych w okresie obserwacji. To powiedziawszy, jako element generujący hipotezy, może on przynieść znaczne korzyści tej dziedzinie. Na razie nie wiemy, czy psilocybina zostanie zatwierdzona do leczenia dużej depresji, ale jeśli tak, to nie będzie dla wszystkich. Niektórzy przyszli pacjenci mogą preferować leczenie psychedeliczne zamiast SSRI, ale niektórzy pacjenci mogą być zastraszeni dramatycznymi zmianami w percepcji i konfrontacjami z trudnymi emocjami, które promują leki psychedeliczne.
To jest niezależny komentarz, profesor Lundberg nie był zaangażowany w tę pracę.
Odniesienie: „Wpływ psilocybiny w porównaniu z escitalopramem na nasilenie objawów depresji u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego ciężkim zaburzeniem depresyjnym: obserwacyjna 6-miesięczna obserwacja fazy 2, podwójnie ślepej, randomizowanej, kontrolowanej próby” David Erritzoe, Tommaso Barba, Kyle T. Greenway, Roberta Murphy, Jonny Martell, Bruna Giribaldi, Christopher Timmermann, Ashleigh Murphy-Beiner, Michelle Baker Jones, David Nutt, Brandon Weiss i Robin Carhart-Harris, 21 września 2024 r., eMedycyna Kliniczna.
DOI: 10.1016/j.eclinm.2024.102799
Spotkanie: 37. Kongres ECNP