Strona główna nauka/tech Badanie ujawnia mieszane skutki Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. w...

Badanie ujawnia mieszane skutki Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. w zakresie obiecanej rewitalizacji obszarów miejskich

4
0


Igrzyska Olimpijskie w Londynie

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Jak ostrzega nowe badanie, Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. stanowią przestrogę dla społeczności lokalnych w miastach gospodarzach. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Portsmouth przeanalizowano dane z 20 lat, od 2001 do 2022 r. W badaniu przyjrzano się długoterminowemu dziedzictwu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., w szczególności wpływowi na rewitalizację obszarów miejskich w jednym z najbardziej niekorzystnych obszarów Londynu.

W badaniu oceniono wpływ igrzysk na ceny nieruchomości, sprzedaż i szersze zmiany urbanistyczne w 656 okręgach wyborczych Londynu, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Olympic Park w Newham Borough. Badanie jest opublikowany w dzienniku Europejskie Studia Planistyczne.

Dr Christina Philippou, profesor nadzwyczajny w dziedzinie rachunkowości i finansów sportu w Szkole Rachunkowości, Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie w Portsmouth, powiedziała: „Nasze badanie wykazało, że podopieczni Olympic Park odnotowali jedynie niewielki, krótkotrwały wzrost liczby wartości nieruchomości i sprzedaż po ogłoszeniu MKOl w 2005 r. i Igrzyskach w 2012 r. Większe pytanie dotyczy tego, kto faktycznie skorzystał na tych zmianach. Dane wskazują na wzorce gentryfikacji i migracji, co sugeruje, że mogła to odnieść pierwotna społeczność lokalna pominięte w równaniu.”

W ofercie Londynu na Igrzyska Olimpijskie w 2012 r. podkreślono rewitalizację miast jako kamień węgielny dziedzictwa, obiecując rewitalizację Doliny Dolnej Lea i zapewnienie lokalnym mieszkańcom długoterminowych korzyści gospodarczych i społecznych. Pierwotna oferta zakładała przekształcenie tego obszaru w centrum edukacji, kultury i możliwości zatrudnienia, wyraźnie określając igrzyska jako katalizator głębokich zmian społecznych i gospodarczych.

Na początku XXI wieku Newham zajmowało drugie miejsce w Londynie pod względem tygodniowych zarobków, co czyniło je głównym kandydatem do rewitalizacji. Znaczące inwestycje publiczne w transport, obiekty sportowe i inną infrastrukturę uznano za kluczową szansę na poprawę warunków życia i dostępu dla społeczności we wschodnim Londynie.

W badaniu wskazano kilka wyników Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.:

  • Krótkoterminowy wpływ gospodarczy: ogłoszenie igrzysk olimpijskich i igrzyska spowodowały wzrost cen i sprzedaży nieruchomości w dzielnicach Olympic Park w porównaniu z resztą Londynu. Efekty były jednak krótkotrwałe i nie tak znaczące, jak oczekiwano.
  • Gentryfikacja i migracja: Wysiłki regeneracyjne doprowadziły do ​​zmian demograficznych, przy czym pierwotna społeczność lokalna niekoniecznie była głównymi beneficjentami.
  • Infrastruktura i dostępność: Chociaż ulepszenia infrastruktury, takie jak rozbudowane połączenia transportowe i centrum handlowe Westfield Stratford, zwiększyły widoczność i dostępność obszaru, bezpośrednie korzyści z nich dla pierwotnych mieszkańców pozostają niejasne.
  • Niepewne długoterminowe dziedzictwo: Ustalenia sugerują, że chociaż rewitalizacja obszarów miejskich została w pewnym stopniu osiągnięta, podobne wyniki można było osiągnąć dzięki innym wysiłkom rozwojowym niezwiązanym z igrzyskami olimpijskimi.

Odkryj najnowsze osiągnięcia nauki, technologii i kosmosu dzięki over 100 000 abonentów którzy codziennie korzystają z witryny Phys.org. Zapisz się do naszego bezpłatny biuletyn i otrzymuj aktualne informacje na temat przełomowych, innowacyjnych i ważnych badań —codziennie lub co tydzień.

Badanie to stanowi wkład w rosnącą liczbę badań nad gospodarczymi i miejskimi skutkami mega-wydarzeń, takich jak igrzyska olimpijskie. Podkreśla znaczenie monitorowania i pomiaru długoterminowych skutków społecznych, gospodarczych i miejskich takich wydarzeń, aby zapewnić realizację ich obiecanych skutków.

Dr Christina Philippou powiedziała: „Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. służą zarówno jako przykład potencjalnego dziedzictwa igrzysk, jak i przestroga. Chociaż rewitalizacja obszarów miejskich odniosła sukces, korzyści niekoniecznie dotyczyły pierwotnej społeczności lokalnej. Przyszłość Miasta-gospodarze muszą zadbać o to, aby ich dotychczasowe obietnice były włączające i wymierne”.

Badanie wzywa do dalszych badań nad długoterminowym wpływem dziedzictwa olimpijskiego, w tym na wykorzystanie obiektu, dostępność mieszkań socjalnych i możliwości zatrudnienia dla społeczności lokalnych. Analizy porównawcze przeprowadzone w różnych miastach i kontynentach-gospodarzach mogą dostarczyć cennych informacji na temat globalnych wzorców i wyzwań związanych ze spuścizną megawydarzeń.

W badaniu zaleca się, aby chronić dziedzictwo przyszłych igrzysk olimpijskich:

  • Silniejsze monitorowanie i ocena skutków społecznych, gospodarczych i miejskich.
  • Włączenie mechanizmów zapobiegających wysiedleniom i zapewniających korzyści pierwotnym społecznościom.
  • Długoterminowe zaangażowanie w dotychczasowe programy po zakończeniu wydarzenia.

Badanie to przeprowadzono w celu oceny długoterminowego wpływu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. na rewitalizację miast, ze szczególnym uwzględnieniem zmian gospodarczych i na rynku nieruchomości. Oferuje cenne informacje dla decydentów, urbanistów i przyszłych miast-gospodarzy igrzysk olimpijskich, których celem jest tworzenie trwałej spuścizny.

Więcej informacji:
Gidon Jakar i in., Dziedzictwo i rewitalizacja miast: długoterminowy lokalny wpływ Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., Europejskie Studia Planistyczne (2024). DOI: 10.1080/09654313.2024.2422888

Dostarczone przez Uniwersytet w Portsmouth


Cytat: Badanie ujawnia mieszane dziedzictwo Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. w zakresie obiecanej rewitalizacji obszarów miejskich (2024 r., 26 listopada) pobrano 26 listopada 2024 r. z https://phys.org/news/2024-11-reveals-legacy-london-olympics-urban.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy