Strona główna nauka/tech Badanie pokazuje, że stojące biurka mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku

Badanie pokazuje, że stojące biurka mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku

3
0


Kobieta stojąca na biurku
Ostatnie odkrycia pokazują, że stojące biurka nie poprawiają zdrowia serca ani nie zmniejszają ryzyka chorób serca. Zamiast tego regularna, nawet krótkotrwała aktywność fizyczna jest bardziej korzystna dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Częste stanie, pomimo swojej popularności, nie poprawia zdrowia układu krążenia i może zwiększać ryzyko problemów z krążeniem. Uniwersytet w Sydney.

Sugeruje to, że regularny ruch i ćwiczenia są bardziej korzystne w zmniejszaniu ryzyka chorób serca, szczególnie u osób prowadzących przeważnie siedzący tryb życia. Badania wykazały również, że siedzenie przez ponad 10 godzin dziennie zwiększa oba te czynniki choroba sercowo-naczyniowa i ryzyko wystąpienia powikłań ortostatycznych.

Wyzwania badawcze Korzyści ze stojącego biurka

Biurka stojące cieszą się coraz większą popularnością jako sposób na przeciwdziałanie negatywnym skutkom siedzącego trybu życia, który często wynika z długotrwałego siedzenia przy stanowiskach pracy, przed telewizorem czy za kierownicą. Biurka te są szeroko stosowane w biurach, a pracownicy w branżach takich jak handel detaliczny czasami wolą stać niż siedzieć podczas swoich zmian.

Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney sugerują, że tendencja ta może nie przynieść oczekiwanych przez ludzi korzyści zdrowotnych. Badanie wskazuje, że częstsze stanie nie poprawia zdrowia układu krążenia ani nie chroni przed takimi schorzeniami, jak choroba niedokrwienna serca, udar czy niewydolność serca. W rzeczywistości może zwiększać ryzyko problemów z krążeniem, takich jak żylaki i zakrzepica żył głębokich.

Opublikowano dzisiaj (16 października) w International Journal of Epidemiologybadanie pokazuje również, że siedzenie przez ponad 10 godzin dziennie może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i powikłań ortostatycznych, co podkreśla znaczenie włączenia większej aktywności fizycznej do naszych codziennych zajęć. Pomimo tych ustaleń badanie wyjaśnia, że ​​dłuższe przebywanie w samotności nie zwiększa ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Odkrywanie alternatyw dla pozycji stojącej

Główny autor z Wydziału Medycyny i Zdrowia oraz zastępca dyrektora centrum badawczego Mackenzie Wearables Research Hub w Centrum Charlesa Perkinsa, dr Matthew Ahmadi, powiedział, że osoby prowadzące siedzący tryb życia mogą poprawić swoje zdrowie układu krążenia w inny sposób.

„Najważniejszy wniosek jest taki, że zbyt długie stanie nie zrównoważy siedzącego trybu życia i może być ryzykowne dla niektórych osób ze względu na zdrowie układu krążenia. Odkryliśmy, że dłuższe stanie nie poprawia na dłuższą metę zdrowia układu krążenia, a zwiększa ryzyko problemów z krążeniem” – stwierdziła dr Ahmadi.

Zalecenia dotyczące zdrowszej rutyny

Chociaż naukowcy odkryli, że dłuższe stanie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, przestrzegli przed siedzeniem przez dłuższy czas, zalecając, aby osoby, które regularnie prowadzą siedzący tryb życia lub często stoją przez dłuższy czas, zaplanowały regularny ruch w ciągu dnia.

„Dla osób, które regularnie siedzą przez długi czas, włączając dużą ilość przypadkowego ruchu w ciągu dnia i zorganizowane ćwiczenia, mogą być lepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – powiedział profesor Emmanuel Stamatakis, dyrektor centrum badawczego Mackenzie Wearables Research Hub .

„Rób regularne przerwy, spaceruj, chodź na piesze spotkania, korzystaj ze schodów, rób regularne przerwy podczas jazdy na długich dystansach lub wykorzystuj przerwę na lunch, aby oderwać się od biurka i trochę się poruszać. W Australii wkraczamy teraz w cieplejsze miesiące, więc pogoda jest idealna na bezpieczne dla słońca ćwiczenia, które pomogą Ci się poruszać” – powiedział.

Profesor Stamatakis i doktor Ahmadi badania opublikowane na początku tego roku odkryli, że około 6 minut energicznych ćwiczeń lub 30 minut ćwiczeń o umiarkowanym lub intensywnym działaniu dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca nawet u osób prowadzących siedzący tryb życia przez ponad 11 godzin dziennie.

Badanie przeprowadzono na podstawie danych dotyczących incydentów związanych z sercem i chorobami układu krążenia, zebranych w okresie od siedmiu do ośmiu lat od 83 013 dorosłych Brytyjczyków, którzy na początku badania nie mieli chorób serca, mierzonych za pomocą noszonych na nadgarstku urządzeń do noszenia na nadgarstku klasy badawczej, podobnych do smartwatcha.

Odniesienie: „Zachowanie stacjonarne mierzone urządzeniem oraz częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych i ortostatycznych: badanie kohortowe populacji 83 013 dorosłych”, Ahmadi i in., 16 października 2024 r., International Journal of Epidemiology.
DOI: 10.1093/ije/dyae136



Link źródłowy