Strona główna zdrowie Badanie pokazuje, że Amerykanie umierają o 20 lat młodziej niż ich rówieśnicy,...

Badanie pokazuje, że Amerykanie umierają o 20 lat młodziej niż ich rówieśnicy, gdy obnaża się „różnica” w średniej długości życia w USA

31
0


Jeśli jesteś biedny, należysz do mniejszości i mieszkasz w Ameryce Południowej lub Zachodniej, prawdopodobnie umrzesz nawet 20 lat wcześniej niż twoi rówieśnicy.

Takie szokujące wnioski płyną z badania opublikowanego w Lancet w ramach którego śledzono zmiany w średniej długości życia według położenia geograficznego, dochodów i pochodzenia etnicznego w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Okazało się, że różnica między grupami najdłużej i najkrócej żyjącymi wzrosła o około 7,5 roku w ciągu zaledwie dwóch dekad – w porównaniu z 12,5-letnią różnicą w 2000 r.

Według najnowszych szacunków CDC w całym kraju średnia długość życia wynosi 77,5 lat.

Jednak w ostatnich latach postęp uległ zahamowaniu, a średnia długość życia w całym kraju spadła, a następnie spadła podczas pandemii Covida, po czym nieznacznie wzrosła.

Rdzenni Amerykanie na Zachodzie żyli ogółem najkrócej, a średnia długość życia w 2021 r. wyniosła 63,6 lat.

Czarni, biedni i mieszkający na obszarach wiejskich na południu byli tylko o kilka lat do przodu, a średnia długość życia wynosiła 68 lat, podczas gdy biedni biali Amerykanie w regionie Appalachów mieli trzecią najniższą średnią długość życia wynoszącą 71,1 lat.

Na drugim końcu skali najwyższą średnią długość życia mieli Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, wynoszącą 84 lata, Amerykanie pochodzenia latynoskiego spoza południa – 79,4 lat, a trzecią co do wielkości – Amerykanie w hrabstwach z większością białych – 77,2 lat.

Powyższy wykres przedstawia oczekiwaną długość życia w USA w latach 1980–2022. W ostatnim roku, w którym dostępne są dane, nastąpił niewielki wzrost

Powyższy wykres przedstawia oczekiwaną długość życia w USA w latach 1980–2022. W ostatnim roku, w którym dostępne są dane, nastąpił niewielki wzrost

Dla badaniena podstawie danych z National Vital Statistics System i szacunków populacji z Narodowego Centrum Statystyk Zdrowia badacze podzielili Stany Zjednoczone na tak zwane „10” Ameryk – w oparciu o położenie geograficzne, dochody i pochodzenie etniczne.

Składały się z hrabstw zamieszkałych przez mniejszość azjatycką, rdzenną lub wyspiarską (AIAN); Latynosi rozprzestrzenili się po całym kraju oraz mieszkańcy zachodnich i południowych Stanów Zjednoczonych; hrabstwa zamieszkane w większości przez białych, hrabstwa białe wiejskie i hrabstwa o niskich dochodach z udziałem białych ludzi.

Inni obejmowali Afroamerykanów w całym kraju, w hrabstwach wiejskich i w wydzielonych miastach; oraz ludzie AIAN w środkowych i zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Za dużą różnicę w średniej długości życia badacze obwinili podział zasobów, dyskryminację w społeczeństwie oraz bariery w dostępie do edukacji i opieki zdrowotnej.

Starszy autor, dr Christopher Murray, demograf z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, powiedział: „Zakres i skala dysproporcji w zdrowiu w społeczeństwie amerykańskim są naprawdę niepokojące w kraju o bogactwie i zasobach USA.

„Te dysproporcje odzwierciedlają nierówny i niesprawiedliwy podział zasobów i możliwości, który ma głębokie konsekwencje dla dobrostanu i długowieczności, zwłaszcza w populacjach marginalizowanych. ’

Powyższy wykres przedstawia oczekiwaną długość życia od 2000 roku w 10 grupach utworzonych w badaniu

Powyższy wykres przedstawia oczekiwaną długość życia od 2000 roku w 10 grupach stworzonych w ramach badania

Powyższe pokazuje średnią długość życia mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 64 lat

Powyższe pokazuje średnią długość życia mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 64 lat

Dodał: „Decydenci muszą podjąć zbiorowe działania, aby inwestować w godziwą opiekę zdrowotną, edukację i możliwości zatrudnienia oraz rzucić wyzwanie barierom systemowym, które tworzą i utrwalają te nierówności, aby wszyscy Amerykanie mogli żyć długo i zdrowo, niezależnie od miejsca zamieszkania i rasy , pochodzenie etniczne lub dochód”.

Dodatkowe wyniki badania wykazały, że biali Amerykanie mieszkający na obszarach północnych mają czwartą co do wielkości średnią długość życia – wynoszącą 76,7 lat, podczas gdy Latynosi z południowego zachodu – piątą co do wielkości – 76 lat.

Natomiast czarni Amerykanie w miastach o dużej segregacji społecznej mieli średnią długość życia 71,5 lat.

Badanie stanowi drugą część serii, po opublikowaniu pierwszej w 2006 roku podzielił Amerykanów na osiem grup.

Najnowsze badanie wykazało, że w latach 2000–2010 średnia długość życia wzrosła w dziewięciu na 10 Ameryk.

Według najnowszych szacunków CDC w całym kraju średnia długość życia wynosi 77,5 lat

Według najnowszych szacunków CDC w całym kraju średnia długość życia wynosi 77,5 lat

Jednak w ciągu następnej dekady wskaźnik ten wzrósł jedynie u sześciu na dziesięciu Amerykanów i to w znacznie wolniejszym tempie.

W okresie objętym badaniem największy wzrost średniej długości życia wykazali czarnoskórzy Amerykanie, który w tym czasie wzrósł aż o 3,7 roku, chociaż od 2019 r. poprawa sytuacji utknęła w martwym punkcie.

Awansowali także z grupy o najniższej średniej długości życia w kraju.

Naukowcy przyznali, że ograniczenia badania obejmują duże różnice w oczekiwanej długości życia pomiędzy osobami w każdej grupie objętej badaniem.

Autorzy stwierdzili, że istnieją znaczne różnice w średniej długości życia pomiędzy hrabstwami, nawet w przypadku tych samych grup etnicznych.



Link źródłowy