Strona główna nauka/tech Badanie pokazuje, jak zmniejszyć ryzyko

Badanie pokazuje, jak zmniejszyć ryzyko

3
0


Ilustracja niezdrowej żywności śmieciowej
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z UCL wykazało, że spożywanie większej ilości ultraprzetworzonej żywności (UPF) wiąże się z o 17% większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, ale zastąpienie UPF mniej przetworzoną żywnością może znacznie zmniejszyć to ryzyko. W badaniu podkreślono, że określone UPF, takie jak słodkie napoje, przetwory mięsne i dania gotowe, są szczególnie obarczone wysokim ryzykiem, a spożywanie żywności minimalnie przetworzonej lub przetworzonej może zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o 18%.

Zwiększone spożycie żywności ultraprzetworzonej (UPF) zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, ale zastąpienie UPF żywnością mniej przetworzoną może zmniejszyć to ryzyko. Badanie przeprowadzone na ponad 311 000 osób wykazało, że największe zagrożenie stanowią określone kategorie UPF, takie jak pikantne przekąski i słodkie napoje.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London (UCL) wykazało, że spożywanie dużych ilości ultraprzetworzonej żywności (UPF) zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2; jednakże ryzyko to można zmniejszyć, wybierając mniej przetworzoną żywność.

Badanie opublikowane w Lancet Zdrowie regionalne – Europa we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Cambridge i Imperial College w Londyniei zbadali związek między stopniem przetworzenia żywności a ryzykiem cukrzycy typu 2, w tym, które rodzaje UPF są najbardziej ryzykowne.

Przegląd badania i wnioski

Zespół przeanalizował spożycie UPF i wyniki zdrowotne 311 892 osób z ośmiu krajów europejskich średnio w ciągu 10,9 roku, w którym to czasie u 14 236 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2.

Odkryli, że każde 10% zwiększenie ilości ultraprzetworzonej żywności w diecie człowieka wiąże się z 17% wzrostem ryzyka cukrzycy typu 2, ale ryzyko to można zmniejszyć, spożywając zamiast tego żywność mniej przetworzoną.

Grupy UPF najwyższego ryzyka obejmowały pikantne przekąski, produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak przetworzone mięso, dania gotowe oraz napoje słodzone cukrem i sztucznie słodzone, co sugeruje, że należy zwrócić szczególną uwagę na tę żywność, aby pomóc w walce ze złym stanem zdrowia.

System klasyfikacji żywności Nova

System klasyfikacji Nova, szeroko stosowany do kategoryzacji przetwarzania żywności, dzieli żywność na cztery grupy:

  • Nieprzetworzona lub minimalnie przetworzona żywność (MPF): Przykładami są jajka, mleko i owoce.
  • Przetworzone składniki kulinarne (PCI): Są to substancje takie jak sól, masło i olej.
  • Żywność przetworzona (PF): żywność taka jak konserwy rybne, piwo i ser.
  • Żywność ultraprzetworzona (UPF): dania gotowe do spożycia lub podgrzewane, pikantne przekąski, słodycze i desery.

Dokładne przyczyny związku między UPF a cukrzycą typu 2 nie są potwierdzone, chociaż uważa się, że w grę wchodzi kilka czynników, w tym nadmierna konsumpcja i przyrost masy ciała. W poprzednim badaniu, popartym nową analizą w tym badaniu, zwiększona ilość tkanki tłuszczowej odpowiadała za około połowę związku.

Samuel Dicken, pierwszy autor badania z Wydziału Medycyny UCL, powiedział: „Wiemy, że ultraprzetworzona żywność wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu 2. Zgodnie z oczekiwaniami, nasze odkrycia potwierdzają ten związek i pokazują, że każde 10% zwiększenie diety zawierającej UPF znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

„Większość przeprowadzonych dotychczas badań uwzględnia jedynie UPF jako całość, ale podejrzewamy również, że z różnymi typami UPF mogą wiązać się różne zagrożenia, a ryzyko związane z innymi grupami przetwarzania nie zostało dobrze zbadane. Nasza analiza idzie o krok dalej niż poprzednie badania i uwzględnia wszystkie cztery grupy przetwarzania w klasyfikacji Nova, aby ocenić wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2 w przypadku zastąpienia UPF mniej przetworzoną żywnością, a także przygląda się dziewięciu podgrupom UPF.

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​zastąpienie UPF mniej przetworzoną żywnością wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2”.

W badaniu naukowcy z UCL przeanalizowali dane z badania EPIC, w ramach którego zbadano związek między dietą, stylem życia i czynnikami środowiskowymi a występowaniem chorób przewlekłych u ponad pół miliona Europejczyków na przestrzeni czasu.

Przeprowadzono dodatkową analizę danych, aby podzielić UPF na dziewięć podgrup, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób poziom przetwarzania wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2.

Dziewięć podgrup to:

  • Chleby, ciastka i płatki śniadaniowe
  • Sosy, pasty i przyprawy
  • Słodycze i desery
  • Pikantne przekąski
  • Roślinne alternatywy
  • Produkty pochodzenia zwierzęcego
  • Dania gotowe do spożycia/mieszane na gorąco
  • Napoje słodzone sztucznie i cukrem
  • Napoje alkoholowe
  • Inna żywność ultraprzetworzona

Oprócz analizy wpływu spożywania UPF na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, naukowcy przeprowadzili modelowanie substytucji na danych, aby sprawdzić, jak teoretycznie zastąpienie jednej grupy żywności Nova inną grupą wpłynie na ryzyko cukrzycy typu 2.

Wyniki wykazały, że zastąpienie 10% UPF w diecie 10% MPF/PCI zmniejszyło ryzyko cukrzycy typu 2 o 14%.

Zastąpienie 10% UPF w diecie 10% PF zmniejszyło ryzyko cukrzycy o 18%. Autorzy twierdzą, że może to wynikać z faktu, że 30–50% spożycia PF w tym badaniu pochodziło z piwa i wina, które w poprzednim badaniu EPIC powiązano z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. PF obejmuje również solone orzechy, pieczywo rzemieślnicze oraz konserwowane owoce i warzywa.

Kluczowe ustalenia dotyczące podgrup UPF

Analiza dziewięciu podgrup UPF wykazała, że ​​pikantne przekąski, produkty pochodzenia zwierzęcego, gotowe posiłki oraz napoje słodzone cukrem i sztucznie słodzone były powiązane z częstszym występowaniem cukrzycy typu 2.

Wysoki udział tej mniej zdrowej żywności przyczynił się do ogólnego ryzyka cukrzycy typu 2. W przypadku 25% największych konsumentów UPF, gdzie UPF stanowił 23,5% ich całkowitej diety, same napoje słodzone stanowiły prawie 40% ich spożycia UPF i 9% ich ogólnej diety.

Jednakże pieczywo UPF, ciastka i płatki śniadaniowe, słodycze i desery oraz zamienniki pochodzenia roślinnego wiązały się z mniejszą częstością występowania cukrzycy typu 2.

Profesor Rachel Batterham, starsza autorka badania z Wydziału Medycyny UCL, powiedziała: „Analiza podgrup UPF przeprowadzona w tym badaniu była odkrywcza i potwierdza, że ​​nie wszystkie produkty spożywcze zaklasyfikowane jako UPF są podobne pod względem związanych z nimi zagrożeń dla zdrowia.

„Na przykład chleb i płatki zbożowe stanowią podstawę diety wielu ludzi. Na podstawie naszych wyników uważam, że w zakresie udzielanych przez nas porad dietetycznych powinniśmy traktować je inaczej niż pikantne przekąski lub słodkie napoje”.

Autorzy twierdzą, że ze względu na obserwacyjny charakter badania można w nim zmierzyć jedynie powiązania, a nie skutki przyczynowe.

Zespół UCL prowadzi obecnie badanie mające na celu ocenę wpływu diety UPF w porównaniu z dietą MPF spełniającą wytyczne dotyczące zdrowej diety, co dodatkowo wyjaśni wyniki tego badania. Oczekuje się, że wyniki tego badania zostaną opublikowane w 2025 roku.

W 2023 r. brytyjski Naukowy Komitet Doradczy ds. Żywienia (SACN) dokonał przeglądu dostępnych dowodów naukowych na temat UPF i opublikował raport stwierdzający, że zwiększone spożycie przetworzonej żywności, w szczególności UPF, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby przewlekłe jak cukrzyca typu 2 i depresja. W raporcie podkreślono również potrzebę dodatkowych badań, aby zrozumieć przyczynę tych powiązań.

Profesor Marc Gunter, autor badania z Imperial College w Londynie i jeden z koordynatorów badania EPIC, powiedział: „Wyniki tego badania stanowią uzupełnienie rosnącej liczby badań łączących spożycie UPF z wyższym ryzykiem niektórych chorób przewlekłych w tym otyłość, choroby kardiometaboliczne i niektóre nowotwory. Chociaż takie badanie nie jest w stanie określić związku przyczynowego, sugeruje, że ograniczenie spożycia niektórych UPF i zastąpienie ich nieprzetworzoną, pełnowartościową żywnością może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Obecnie potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy i potencjalne ścieżki przyczynowe”.

Odniesienie: „Spożycie żywności według stopnia przetworzenia żywności i ryzyko cukrzycy typu 2: prospektywna analiza kohortowa Europejskiego Prospektywnego Badania nad Rakiem i Żywieniem (EPIC)” autorstwa Samuela J. Dickena, Christiny C. Dahm, Daniela B. Ibsena , Anja Olsen, Anne Tjønneland, Mariem Louati-Hajji, Claire Cadeau, Chloé Marques, Matthias B. Schulze, Franziska Jannasch, Ivan Baldassari, Luca Manfredi, Maria Santucci de Magistris, Maria-Jose Sánchez, Carlota Castro-Espin, Daniel Rodríguez Palacios , Pilar Amiano, Marcela Guevara, Yvonne T. van der Schouw, Jolanda MA Boer, WM Monique Verschuren, Stephen J. Sharp, Nita G. Forouhi, Nicholas J. Wareham, Eszter P. Vamos, Kiara Chang, Paolo Vineis, Alicia K. Heath, Marc J. Gunter, Geneviève Nicolas, Elisabete Weiderpass, Inge Huybrechts i Rachel L. Batterham, 16 września 2024 r., Regionalne Zdrowie Lancet – Europa.
DOI: 10.1016/j.lanepe.2024.101043



Link źródłowy