Strona główna zdrowie Badanie obwinia „seksizm” za wywoływanie demencji u kobiet

Badanie obwinia „seksizm” za wywoływanie demencji u kobiet

5
0


Kobiety są nieproporcjonalnie bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż mężczyźni, co od dawna przypisywano dłuższemu życiu i różnicom genetycznym.

Jednak teraz nowe badanie przeprowadzone przez Columbia University Irving Medical Center obwinia nową przyczynę: seksizm.

Badaczka, która dokonała przeglądu danych dotyczących ponad 21 000 osób, stwierdziła, że ​​nierówność w dostępie do zasobów i władzy powoduje szkodliwe zmiany w mózgach kobiet, które prowadzą do demencji.

Odkryli, że kobiety w „najbardziej seksistowskich” stanach Ameryki miały o dziewięć dodatkowych lat pogorszenie funkcji poznawczych w porównaniu z ich rówieśniczkami z najmniej seksistowskich stanów w kraju.

Doktor Justina Avila-Rieger, naukowiec kierująca badaniem, powiedziała: „Nasze ustalenia sugerują, że zajęcie się nierównościami społecznymi może być skutecznym sposobem na zmniejszenie obciążenia chorobą Alzheimera wśród kobiet.

„Wiemy… że nierówności strukturalne kształtują indywidualne wyniki w zakresie zdrowia, tworząc bariery dla możliwości i zasobów poprawiających zdrowie.

„Ostatecznie narażenie to powoduje różnice w zakresie przewlekłych schorzeń fizycznych, które bezpośrednio wpływają na zdrowie mózgu, pojawienie się zaburzeń poznawczych, a ostatecznie na demencję”.

Około 6,2 miliona Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera, najczęstszą postać demencji, z czego prawie dwie trzecie to kobiety.

Szacunki CDC pokazują również, że kobiety żyją średnio o pięć lat dłużej niż mężczyźni, do 80,2 lat w porównaniu do 74,8 lat mężczyzn.

W badaniu naukowcy obliczyli wynik „seksizmu strukturalnego” dla każdego stanu, porównując między innymi stosunek liczby mężczyzn do kobiet na rynku pracy i śmiertelność matek w latach 1910–1960.

Wyniki porównano następnie z szacunkowymi wskaźnikami demencji wśród kobiet urodzonych w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w każdym stanie.

Naukowcy próbowali uzyskać migawkę postaw kulturowych w okresie dorastania tych kobiet, które mogły doznać uszkodzenia mózgu poprzedzającego demencję.

Wyniki — publikacja w czasopiśmie Alzheimer i demencja — wykazało, że kobiety w bardziej seksistowskich stanach były znacznie bardziej narażone na demencję niż kobiety w mniej seksistowskich stanach.

Ogólnie rzecz biorąc, stwierdzili, że najbardziej seksistowskim stanem w latach 60. była Mississippi, a najmniej seksistowskim – Connecticut.

Naukowcy nie zaproponowali mechanizmu biologicznego wyjaśniającego tę różnicę.

Postawili jednak hipotezę, że przyczyną różnic mogą być różnice w narażeniu na ryzyko we wczesnym okresie życia wynikające z seksizmu strukturalnego, takiego jak mniejszy dostęp do miejsca pracy.

Dr Avila-Reiger stwierdziła: „Możliwe, że wczesne narażenie na działanie substancji może być okresem krytycznym dla nierówności strukturalnych, z bezpośrednimi lub pośrednimi konsekwencjami, które kumulują się w czasie.

„Musimy także rozróżnić, które aspekty seksizmu strukturalnego mają największy wpływ na zdrowie poznawcze. Jest to ważne z punktu widzenia przedstawiania zaleceń decydentom politycznym.

Demencja to ogólne określenie grupy schorzeń neurologicznych powodujących pogorszenie funkcji mózgu, z których najczęstsza jest choroba Alzheimera (stan ogólny)

Demencja to ogólne określenie grupy schorzeń neurologicznych powodujących pogorszenie funkcji mózgu, z których najczęstsza jest choroba Alzheimera.

Oczekuje się, że w przyszłości ogólna liczba przypadków demencji wzrośnie, ale liczba diagnozowanych przypadków demencji będzie spadać.

Naukowcy sugerują, że ta zmiana może wynikać z bardziej prozdrowotnego stylu życia, w tym urządzeń do noszenia, zachęcających ludzi do ćwiczeń i przestrzegania diety.

W swoim artykule z 2022 roku badacze z Harvardu argumentowali, że wiek jest „największym czynnikiem ryzyka” choroby Alzheimera.

Dodali jednak, że w grę wchodziły inne czynniki, wskazując, że wskaźniki demencji niezwiązanej z chorobą Alzheimera są takie same u mężczyzn i kobiet.

Naukowcy zasugerowali, że może to być powiązane z silniejszym układem odpornościowym kobiet, co ich zdaniem może zwiększać ryzyko tworzenia się w mózgu płytek białka amyloidu beta, co powiązano z wywoływaniem choroby.



Link źródłowy