Strona główna nauka/tech Badanie łączy zły sen w ciąży z większym ryzykiem problemów neurorozwojowych u...

Badanie łączy zły sen w ciąży z większym ryzykiem problemów neurorozwojowych u dziecka

46
0


Depresja kobiety w ciąży
Niedostateczna ilość snu matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów neurorozwojowych u dzieci, szczególnie dotykających częściej chłopców niż dziewczynki, co podkreśla znaczenie kontrolowania snu w czasie ciąży dla rozwoju dziecka.

Nowe badania pokazują, że niewystarczająca ilość snu w czasie ciąży, dotykająca prawie 40% kobiet, wiąże się z podwyższonym ryzykiem opóźnień neurorozwojowych u dzieci.

Skutki te, spotęgowane przez takie czynniki, jak upośledzona tolerancja glukozy u matek, mogą utrudniać rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy dzieci, ze szczególnym wpływem na chłopców.

Wpływ snu na przebieg ciąży

Kobiety w ciąży, które nie wysypiają się wystarczająco, mogą być bardziej narażone na urodzenie dzieci z opóźnieniami neurorozwojowymi. Tak wynika z nowych badań opublikowanych dzisiaj (26 września) w czasopiśmie Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Krótki czas snu (SSD) definiuje się jako sen krótszy niż siedem godzin na dobę. Kobieta w ciąży może mieć problemy ze snem z powodu zmian hormonalnych, dyskomfortu w czasie ciąży, częstego oddawania moczu i innych czynników.

Donoszono, że prawie 40% kobiet w ciąży mieć dysk SSD. U tych kobiet ryzyko nieprawidłowej tolerancji glukozy może być wyższe, insulina opornością na leki i cukrzycą ciążową, a ich dzieci mogą być narażone na większe ryzyko wystąpienia opóźnień neurorozwojowych. U tych dzieci wolniej rozwijają się umiejętności społeczne, emocjonalne, behawioralne, motoryczne, poznawcze i mowy.

Poprawa neurorozwoju poprzez lepszy sen

„To badanie podkreśla konieczność dbania o zdrowy sen w czasie ciąży. Rzucając światło na związek między snem matki w czasie ciąży a rozwojem neurologicznym dzieci, nasze badanie wyposaża rodziny w wiedzę, która może kształtować zdrowsze nawyki ciążowe i przyczyniać się do dobrostanu następnego pokolenia” – stwierdziła główna autorka badania Peng Zhu, lekarz medycyny, z Uniwersytet Medyczny w Anhui i Kluczowe Laboratorium MOE ds. Zdrowia Populacji w całym cyklu życia w Hefei w Chinach. „Poprawa nawyków związanych ze snem w czasie ciąży może zapobiec lub zmniejszyć ryzyko problemów neurorozwojowych u dzieci”.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące snu 7059 par matka-dziecko z 3 różnych szpitali w Chinach. Przebadali dzieci pod kątem opóźnień rozwojowych w wieku od 6 miesięcy do 3 lat i przeanalizowali związek między czasem snu matki a ryzykiem opóźnień neurorozwojowych. Ocenili także rolę poziomów peptydu C w surowicy krwi pępowinowej, które są stabilnym wskaźnikiem wydzielania insuliny przez płód.

Kluczowe ustalenia

Badanie wykazało:

  • Niedostateczna ilość snu w czasie ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów neurorozwojowych u dzieci, wpływających na ich zdolności poznawcze, rozwój behawioralny i zdolność uczenia się.
  • Wydaje się, że chłopcy są bardziej narażeni na opóźnienia w rozwoju neurorozwojowym, gdy ich matki doświadczają SSD w czasie ciąży, co sugeruje, że płeć odgrywa kluczową rolę w reakcji potomstwa na prenatalne czynniki środowiskowe.
  • SSD w czasie ciąży może wpływać na metabolizm glukozy matki, wpływając w ten sposób na środowisko rozwoju płodu.
  • Może istnieć dodatnia korelacja między poziomem peptydu C we krwi pępowinowej a opóźnieniami w rozwoju neurorozwojowym u potomstwa, co wskazuje, że metabolizm glukozy u matki w czasie ciąży może wpływać na wydzielanie insuliny przez płód, a w konsekwencji na jego rozwój neurorozwojowy.

„Zdrowie prenatalne jest ważne nie tylko dla przyszłej matki, ale także dla długoterminowego zdrowia nienarodzonego dziecka” – stwierdziła Zhu.

Odniesienie: „Związek krótkiego czasu snu matek z opóźnieniem neurorozwojowym u potomstwa: prospektywne badanie kohortowe” 26 września 2024 r., Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Inni autorzy badania to: Lei Zhang, Hai-Xia Wang, Yuan-Yuan Zhu, Rui-Rui Ma i Yu-Hong Wang z Uniwersytetu Medycznego w Anhui oraz Kluczowego Laboratorium Zdrowia Populacji w całym cyklu życia MOE; Wen-Xiang Li z Uniwersytetu Medycznego w Anhui; oraz Yu Zhang i Dao-Min Zhu z Afiliowanego Szpitala Psychologicznego Uniwersytetu Medycznego w Anhui, Czwartego Szpitala Ludowego w Hefei i Centrum Zdrowia Psychicznego Anhui w Hefei w Chinach.

Badania te otrzymały wsparcie finansowe od Chińskiej Narodowej Fundacji Nauk Przyrodniczych, Projektu Innowacyjnej Grupy Badawczej Chińskiej Narodowej Fundacji Nauk Przyrodniczych, Chińskiego Narodowego Programu Kluczowych Badań i Rozwoju, Funduszy Badawczych Centrum Big Data i Zdrowia Populacyjnego IHM, oraz Fundacja Doskonalenia Badań Naukowych Uniwersytetu Medycznego w Anhui.



Link źródłowy