Strona główna zdrowie Badania z Oksfordu sugerują, że nowa szczepionka przeciwko półpaścowi może zmniejszyć ryzyko...

Badania z Oksfordu sugerują, że nowa szczepionka przeciwko półpaścowi może zmniejszyć ryzyko demencji o 25 procent… ale naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego

67
0


Badania pokazują, że szczepionka przeciwko półpaścowi dostępna w ramach NHS może zmniejszyć ryzyko demencji nawet o 27 procent w porównaniu ze szczepionkami stosowanymi w przypadku innych chorób.

Bolesna i poważna przypadłość, która dotyka głównie osoby starsze, może powodować niekomfortową wysypkę i prowadzić do poważnych problemów, takich jak głuchota, długotrwały ból, a nawet ślepota.

W 2021 roku w ramach NHS wprowadzono szczepionkę o nazwie Shingrix, która zastąpiła poprzednią szczepionkę przeciwko półpaścowi o nazwie Zostavax.

Teraz obszerne badanie wykazało, że szczepionka Shingrix jest powiązana ze „znacznie” niższym ryzykiem demencji w porównaniu ze szczepionką Zostavax i szczepionkami stosowanymi w leczeniu innych chorób, które również wykazały zmniejszenie ryzyka rozwoju tej choroby.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali dane dotyczące ponad 200 000 osób w USA, gdzie szczepionka Shingrix jest stosowana dłużej.

Duże badanie wykazało, że szczepionka Shingrix jest powiązana ze „znacznie” niższym ryzykiem demencji w porównaniu ze szczepionką Zostavax i szczepionkami stosowanymi w leczeniu innych chorób

Duże badanie wykazało, że szczepionka Shingrix jest powiązana ze „znacznie” niższym ryzykiem demencji w porównaniu ze szczepionką Zostavax i szczepionkami stosowanymi w leczeniu innych chorób

Niektóre z zaangażowanych osób otrzymały wcześniejszą szczepionkę Zostavax, a innym podano Shingrix.

W ciągu sześciu lat zespół odkrył, że Shingrix powiązano z o 17% niższym ryzykiem demencji w porównaniu z wcześniej stosowanym Zostavaxem, przy czym kobiety odniosły większe korzyści niż mężczyźni.

Jednakże w porównaniu z osobami, które właśnie otrzymały szczepionki przeciwko innym infekcjom, takim jak grypa i tężec, ryzyko wystąpienia demencji było o 23–27% niższe u osób, które otrzymały szczepionkę Shingrix.

Dr Maxime Taquet, akademicki wykładowca kliniczny na wydziale psychiatrii w Oksfordzie, który kierował badaniem, powiedział: „Rozmiar i charakter tego badania sprawiają, że ustalenia te są przekonujące i powinny motywować do dalszych badań.

„Popierają hipotezę, że szczepienie przeciwko półpaścowi może zapobiec demencji.

„Jeśli odkrycia te zostaną potwierdzone w badaniach klinicznych, mogą mieć znaczące konsekwencje dla osób starszych, usług zdrowotnych i zdrowia publicznego”.

John Todd, profesor medycyny precyzyjnej na Wydziale Medycyny Nuffield Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział: „Kluczowym pytaniem jest, w jaki sposób szczepionka zapewnia widoczne korzyści w zakresie ochrony przed demencją?”

„Jedną z możliwości jest to, że zakażenie wirusem półpaśca – półpasiec – może zwiększać ryzyko demencji, a zatem poprzez hamowanie wirusa szczepionka może zmniejszyć to ryzyko.

„Alternatywnie szczepionka zawiera także substancje chemiczne, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu”.

W Wielkiej Brytanii osobom, które ukończyły 65 lat w ramach NHS, oferuje się dwie dawki szczepionki Shingrix, pod warunkiem, że ich 65. urodziny przypadały 1 września 2023 r. lub później.

Osoby, które ukończyły 65 lat przed tą datą, kwalifikują się do szczepionki przeciwko półpaścowi po ukończeniu 70. roku życia, kwalifikują się również wszystkie osoby w wieku od 70 do 79 lat.

Szczepionkę podaje się osobom w wieku 50 lat i starszym z poważnie osłabionym układem odpornościowym.

Dowody wskazują, że Shingrix produkowany przez firmę GlaxoSmithKline (GSK) może zapewnić ochronę przed półpaścem przez co najmniej dekadę już po pierwszym wstrzyknięciu.

Setki uczestników oceniano pod kątem zdrowego stylu życia, uzyskując wynik od zera do sześciu na podstawie różnych czynników.  Wolontariusze, którzy nie pocili się przez co najmniej dziesięć minut dziennie przez trzy lub cztery dni w tygodniu, nie dostali nic.  Inne nawyki związane ze stylem życia dotyczą spożycia alkoholu, palenia tytoniu i jakości snu.  Dwa pozostałe czynniki to interakcje społeczne i posiadanie zainteresowań

Setki uczestników oceniano pod kątem zdrowego stylu życia, uzyskując wynik od zera do sześciu na podstawie różnych czynników. Wolontariusze, którzy nie pocili się przez co najmniej dziesięć minut dziennie przez trzy lub cztery dni w tygodniu, nie dostali nic. Inne nawyki związane ze stylem życia dotyczą spożycia alkoholu, palenia tytoniu i jakości snu. Dwa pozostałe czynniki to interakcje społeczne i posiadanie zainteresowań

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci.  Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad.  Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci. Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę dłuższego życia liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad. Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok

Istnieje wiele możliwych oznak demencji – choroby pozbawiającej pamięć, która nęka prawie milion Brytyjczyków i siedem milionów Amerykanów

Istnieje wiele możliwych oznak demencji – choroby pozbawiającej pamięć, która nęka prawie milion Brytyjczyków i siedem milionów Amerykanów

Profesor Paul Harrison, ekspert w dziedzinie psychiatrii i kierownik tematu OH BRC w Molecular Targets, który nadzorował badanie, powiedział: „Odkrycia są intrygujące i zachęcające.

„Wszystko, co może zmniejszyć ryzyko demencji, należy przyjąć z zadowoleniem, biorąc pod uwagę dużą i rosnącą liczbę osób nią dotkniętych”.

Doktor Sheona Scales, dyrektor ds. badań w Alzheimer’s Research UK, z zadowoleniem przyjęła badanie, ale stwierdziła, że ​​potrzebne są dalsze badania.

Powiedziała, że ​​„nie jest jasne, w jaki sposób szczepionka może zmniejszać ryzyko ani czy szczepionka bezpośrednio powoduje zmniejszenie ryzyka demencji, czy też w grę wchodzi inny czynnik”.

„Chociaż badania nad wpływem szczepionek na ryzyko demencji trwają, ludzie powinni mieć świadomość, że istnieją inne czynniki, które ostatecznie powiązano ze zwiększonym ryzykiem demencji” – dodała.

„Należą do nich palenie, wysokie ciśnienie krwi i nadmierne spożycie alkoholu”.

Doktor Taquet stwierdziła, że ​​zespół zinterpretował dane jako takie, że szczepionka raczej opóźnia wystąpienie demencji niż całkowicie jej zapobiega, choć potrzebne są dalsze prace.

Naukowcy stwierdzili, że różnica oznacza dodatkowe pięć do dziewięciu miesięcy życia bez demencji w przypadku osób, które otrzymały szczepionkę Shingrix w porównaniu z innymi szczepionkami przeciwko półpaścowi.



Link źródłowy