Badanie powiązało zaburzenia elektrolitowe u osób z zaburzeniami odżywiania z większym ryzykiem śmierci i poważnych problemów zdrowotnych. Naukowcy zalecają badanie poziomu elektrolitów w celu poprawy wyników leczenia pacjentów.
Niedawne badanie opublikowane w Lancet Psychiatria odkryli, że 32% osób z zaburzeniami odżywiania miało nieprawidłowy poziom elektrolitów, co powiązano ze zwiększonym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Badanie prowadzone pod kierunkiem naukowców z ICES i szpitala Ottawa wykazało, że zaburzenia elektrolitowe są również powiązane z rozwojem innych poważnych schorzeń, w tym przewlekłej choroby nerek, złamań kości, niedrożności jelit i ostrego uszkodzenia nerek.
Jest to jedno z pierwszych dużych badań populacyjnych mających na celu identyfikację ważnego czynnika ryzyka śmiertelności i złych wyników zdrowotnych u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. Elektrolity, takie jak potas i sód, mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu. Często zdarza się, że u osób z zaburzeniami odżywiania występują zaburzenia elektrolitowe spowodowane takimi objawami, jak przeczyszczanie, stosowanie środków przeczyszczających i odwodnienie.
„Te odkrycia mogą stanowić podstawę do wyraźnej wzmianki o nieprawidłowościach elektrolitowych w kryteriach, których używamy do oceny ciężkości zaburzeń odżywiania” – mówi główny autor dr Marco Solmi, dyrektor medyczny Regionalnego Programu Zaburzeń Odżywiania w szpitalu w Ottawie i dyrektor ds. badań w szpitalu na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Ottawie.
Do badania włączono ponad 6000 osób w wieku 13 lat i starszych, u których zdiagnozowano zaburzenia odżywiania i u których w ciągu roku od diagnozy wykonano badanie poziomu elektrolitów, co odnotowano w karcie hospitalizacji lub na oddziale ratunkowym prowincji Ontario w Kanadzie.
Skutki zdrowotne i śmiertelność
Analizując dokumentację medyczną z lat 2008–2019, naukowcy odkryli, że:
- U większości osób objętych badaniem zdiagnozowano niewymienione inaczej zaburzenie odżywiania – zaburzenia odżywiania niespełniające kryteriów anoreksji, bulimii i objadania się (59%), a następnie jadłowstręt psychiczny (22%) i bulimię psychiczną (15%). ).
- Średni wiek wynosił 27 lat, a 89% stanowiły kobiety.
- U 1987 osób (32%) wystąpiły zaburzenia elektrolitowe, a wiele z nich miało współwystępujące schorzenia.
- Wśród osób z zaburzeniami elektrolitowymi 16% zmarło w porównaniu z 6% w przypadku osób bez zaburzeń elektrolitowych.
- Nieprawidłowości elektrolitowe były również powiązane z większym ryzykiem hospitalizacji i innych poważnych schorzeń, ale nie z ryzykiem infekcji lub choroby serca.
„Te odkrycia podkreślają znaczenie badania poziomu elektrolitów u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, a następnie działania na podstawie tych wyników, aby potencjalnie zmniejszyć ryzyko śmierci lub innych poważnych następstw” – mówi współautor, dr Nicholas Fabiano, rezydent psychiatrii w szpitalu w Ottawie i na Uniwersytecie w Ottawie.
Dużą rolę odgrywa także edukacja i świadomość pacjentów. „Zaburzenia odżywiania to schorzenia, których istnieniu pacjenci często zaprzeczają lub nie doceniają konsekwencji dla ich zdrowia. Badanie to pokazuje obecnie, że zaburzenia odżywiania, które są na tyle poważne, że powodują zaburzenia elektrolitowe, mają poważne konsekwencje w odniesieniu do długoterminowych wyników zdrowotnych pacjentów” – mówi starszy autor, dr Gregory Hundemer, adiunkt w ICES, nefrolog i Lorna Jocelyn Wood, kierownik ds. Kidney Research w The Ottawa Hospital i adiunkt na Uniwersytecie w Ottawie.
Wreszcie naukowcy sugerują, że odkrycia mogą pomóc w ponownym zdefiniowaniu sposobu, w jaki klinicyści oceniają nasilenie zaburzeń odżywiania, co obecnie opiera się na wskaźniku masy ciała pacjenta i częstotliwości zachowań takich jak epizody objadania się. Nieprawidłowości elektrolitowe można wykryć u pacjentów, którzy nie pasują do bardziej typowych objawów zaburzeń odżywiania, co może ostatecznie pomóc w poprawie opieki nad tymi pacjentami i zmniejszeniu ryzyka zgonu lub innych negatywnych skutków.
Odniesienie: „Niekorzystne skutki i śmiertelność u osób z zaburzeniami elektrolitowymi związanymi z zaburzeniami odżywiania w Ontario w Kanadzie: populacyjne badanie kohortowe” przeprowadzone przez Marco Solmi, Nicholasa Fabiano, Annę E Clarke, Stephena G Funga, Petera Tanuseputro, Grega Knolla, Daniela T Myran, Ann Bugeja, Manish M. Sood i Gregory L. Hundemer, 17 września 2024 r., Psychiatria Lanceta.
DOI: 10.1016/S2215-0366(24)00244-X