Strona główna nauka/tech Badania wykazały, że witamina D obniża ciśnienie krwi u osób starszych z...

Badania wykazały, że witamina D obniża ciśnienie krwi u osób starszych z otyłością

6
0


Kapsułki z suplementem witaminy D Zamknij
Ostatnie badania opublikowane w Journal of the Endocrine Society wskazują, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u osób starszych cierpiących na otyłość.

Badanie pokazuje, że suplementacja witaminą D pomaga obniżyć ciśnienie krwi u otyłych starszych osób dorosłych, ale dawki wyższe niż zalecane 600 jm dziennie nie przynoszą żadnych dodatkowych korzyści.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Dziennik Towarzystwa Endokrynologicznego sugeruje, że suplementacja witaminy D może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u osób starszych z otyłością. Jednakże przyjmowanie dawek wyższych niż zalecane przez Instytut Medycyny (IOM) 600 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie nie wydaje się zapewniać dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Wpływ witaminy D na wyniki zdrowotne

Niedobór witaminy D jest zjawiskiem powszechnym na całym świecie i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, zaburzeń odporności, infekcji i niektórych nowotworów. Chociaż wcześniejsze badania wiązały niedobór witaminy D z większym prawdopodobieństwem wystąpienia nadciśnienia, ogólny wpływ suplementacji witaminą D na ciśnienie krwi pozostaje niejasny.

„Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminą D może obniżyć ciśnienie krwi w określonych podgrupach, takich jak osoby starsze, osoby z otyłością i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D” – powiedziała Ghada El-Hajj Fuleihan, lekarz medycyny, MPH, FRCP z American University of Centrum Medyczne w Bejrucie w Bejrucie, Liban. „Wysokie dawki witaminy D w porównaniu z zalecaną dzienną dawką IOM nie zapewniały dodatkowych korzyści zdrowotnych”.

Zalecane dzienne spożycie witaminy D*

Etap życia Zalecana ilość
Narodziny do 12 miesięcy 10 mcg (400 j.m.)
Dzieci 1–13 lat 15 mcg (600 j.m.)
Nastolatki 14–18 lat 15 mcg (600 j.m.)
Dorośli 19–70 lat 15 mcg (600 j.m.)
Dorośli w wieku 71 lat i starsi 20 mcg (800 j.m.)
Nastolatki i kobiety w ciąży i karmiące piersią 15 mcg (600 j.m.)

Wyniki badań dotyczących skuteczności dawkowania

Naukowcy przebadali 221 starszych osób z otyłością, przyjmujących suplementy witaminy D w dawce 600 jm/dzień lub 3750 jm/dzień przez rok i odkryli, że suplementacja obniża ich ciśnienie krwi.

Naukowcy porównali obie grupy i odkryli, że wyższe dawki witaminy D nie zapewniały dodatkowych korzyści zdrowotnych. Ustalili, że największe korzyści odniosły osoby z otyłością i osoby z niskim poziomem witaminy D.

Notatki

*Są to średnie, zalecane dzienne ilości według Stanów Zjednoczonych Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) Biuro Suplementów Diety (ODS).

Odniesienie: „Spadek ciśnienia krwi u osób starszych z nadwagą po zastosowaniu witaminy D: badanie randomizowane” autorstwa Mayi Rahme, Laili Al-Shaar, Hani Tamim i Ghady El-Hajj Fuleihan, 12 listopada 2024 r., Dziennik Towarzystwa Endokrynologicznego.
DOI: 10.1210/jendso/bvae168

Inni autorzy badania to Maya Rahme z Centrum Medycznego Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie; Laila Al-Shaar z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii w University Park w Pensylwanii; i Hani Tamim z Centrum Medycznego Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie i Uniwersytetu Alfaisal w Riyadzie, Arabia Saudyjska.

Badania te otrzymały wsparcie finansowe od Urzędu ds. Suplementów Diety, Rady ds. Badań Uniwersyteckich Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie, Rady ds. Badań Uniwersytetu Świętego Józefa w Bejrucie, Krajowej Rady ds. Badań Naukowych, Kliniki Mayo i Uniwersytetu w Odense Szpital.



Link źródłowy