Strona główna nauka/tech Badania wykazały, że ta dieta może pomóc diabetykom typu 2 w porzuceniu...

Badania wykazały, że ta dieta może pomóc diabetykom typu 2 w porzuceniu leków

51
0


Wyrzuć lekarstwo
Nowe badania sugerują, że dieta niskowęglowodanowa może pomóc dorosłym chorym na cukrzycę typu 2 poprawić działanie insuliny i prawdopodobnie wyeliminować potrzebę stosowania leków przeciwcukrzycowych, przy zauważalnej poprawie zaobserwowanej w różnych grupach rasowych.

Dorośli chorzy na cukrzycę typu 2 mogą znacząco poprawić funkcjonowanie komórek beta i prawdopodobnie zmniejszyć potrzebę przyjmowania leków poprzez przyjęcie diety niskowęglowodanowej.

Nowe badania opublikowane dzisiaj (22 października) w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism sugeruje, że dorośli chorzy na cukrzycę typu 2 stosujący dietę niskowęglowodanową mogą doświadczyć poprawy funkcjonowania komórek beta, co może pomóc im skuteczniej radzić sobie z chorobą, a nawet zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę stosowania leków.

Rola komórek beta w cukrzycy

Komórki beta to wyspecjalizowane komórki trzustki, które produkują i uwalniają insulinahormon odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi.

W Stanach Zjednoczonych koniec Na cukrzycę choruje 38 milionów ludziz czego ponad 90% cierpi na cukrzycę typu 2. Chociaż ta postać cukrzycy zwykle występuje u dorosłych w wieku 45 lat i starszych, coraz częściej diagnozuje się ją u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.

U osób chorych na cukrzycę typu 2 komórki beta często mają trudności z prawidłową odpowiedzią na rosnący poziom cukru we krwi, co może być częściowo związane z dużym spożyciem węglowodanów. Ta dysfunkcja komórek beta, wraz z insulinoopornością, napędza rozwój i postęp choroby.

Wyniki badań na temat korzyści wynikających z diety niskowęglowodanowej

„To badanie pokazuje, że osoby chore na cukrzycę typu 2 stosujące dietę niskowęglowodanową mogą odzyskać komórki beta, czego nie da się osiągnąć za pomocą leków” – stwierdziła główna autorka badania Barbara Gower z Uniwersytetu Alabama pod adresem: Birmingham w Birmingham w stanie Alabama. „Osoby z łagodną cukrzycą typu 2, które zmniejszają spożycie węglowodanów, mogą móc odstawić leki i cieszyć się jedzeniem posiłków i przekąsek o większej zawartości białka i zaspokajających ich potrzeby energetyczne”.

Naukowcy zebrali dane od 57 dorosłych rasy białej i czarnej chorych na cukrzycę typu 2, z których połowa była na diecie niskowęglowodanowej, a druga połowa na diecie wysokowęglowodanowej, i zbadali funkcję ich komórek beta oraz wydzielanie insuliny na początku badania i po 12 tygodniach.

Wszystkim uczestnikom zapewniono wyżywienie. Osoby na diecie niskowęglowodanowej spożywały 9% węglowodanów i 65% tłuszczów, natomiast osoby na diecie wysokowęglowodanowej spożywały 55% węglowodanów i 20% tłuszczu.

Wyniki badań i różnice rasowe

Naukowcy odkryli, że u osób stosujących dietę niskowęglowodanową w porównaniu z dietą wysokowęglowodanową zaobserwowano poprawę ostrej i maksymalnej odpowiedzi komórek beta, odpowiednio 2-krotnie i 22% większą. W każdej grupie rasowej u dorosłych rasy czarnej na diecie niskowęglowodanowej zaobserwowano o 110% większą poprawę ostrej odpowiedzi komórek beta, a u dorosłych rasy białej zaobserwowano poprawę maksymalnej odpowiedzi komórek beta o 48% większą w porównaniu z ich odpowiednikami na diecie wysokowęglowodanowej. dieta węglowodanowa.

Wnioski i przyszłe kierunki badań

„Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy dieta niskowęglowodanowa może przywrócić funkcję komórek beta i doprowadzić do remisji u osób chorych na cukrzycę typu 2” – powiedział Gower.

Odniesienie: „Wpływ diety o ograniczonej zawartości węglowodanów na odpowiedź komórek beta u dorosłych z cukrzycą typu 2” 22 października 2024 r., Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Inni autorzy badania to Amy Goss, Marian Yurchishin i William Garvey z Uniwersytetu Alabama w Birmingham; Sarah Deemer z Uniwersytetu Północnego Teksasu w Denton w Teksasie; i Bhuvana Sunil z Uniwersytet Waszyngtoński i Szpital Dziecięcy Mary Bridge w Tacoma w stanie Waszyngton.

Badania te otrzymały wsparcie finansowe od Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek, Centrum Badań nad Otyłością Żywieniową Uniwersytetu Alabama w Birmingham, Centrum Badań nad Cukrzycą oraz Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi.



Link źródłowy