Badania sugerują, że narażenie na pestycydy stosowane w rolnictwie może wyrządzić organizmowi tyle samo szkód, co palenie.
Naukowcy odkryli, że powszechnie stosowane chemikalia stosowane w uprawie owoców i warzyw w USA są powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na kilka nowotworów, w tym chłoniaka Hopkinsa, białaczkę i raka pęcherza moczowego, niż palenie.
Truskawki, szpinak i kapusta włoska – zwykle uważane za najzdrowsze produkty, jakie można zjeść – zostały uznane za produkty zawierające najwięcej pestycydów.
Naukowcy namawiają ludzi do mycia produktów przed jedzeniem, aby ograniczyć spożycie pestycydów.
EWG stwierdziła, że ponad 90 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron zawierało co najmniej dwa pestycydy
Pestycydy są kluczowym aspektem współczesnego rolnictwa. Chronią produkty przed owadami, zapewniając przetrwanie wystarczającej części plonów w sezonie żniwnym.
Oznacza to jednak również, że chemikalia pozostają w produktach, które docierają do domów ludzi i przedostają się do wody.
Oprócz wylądowania na owocach i warzywach, które miliony ludzi kupują codziennie w sklepach spożywczych, pestycydy spływające z nawadniania i opryskiwania produktów mogą skazić pobliską wodę i glebę, powodując zanieczyszczenie wody pitnej i innych upraw.
Niektóre badania wskazują, że aż 80 procent Amerykanów ma wykrywalny poziom pestycydów we krwi.
Na potrzeby nowego badania naukowcy dokonali przeglądu skutków zdrowotnych 69 różnych pestycydów, których dane są dostępne w Amerykańskiej Służbie Geologicznej.
Naukowcy stwierdzili, że ponieważ często stosuje się więcej niż jeden pestycyd na raz, winowajcą jest prawdopodobnie wiele z nich użytych razem w „koktajlu”.
Porównali je ze zdrowotnym wpływem palenia na różne nowotwory organizmu. Palenie zwykle wiąże się z rakiem płuc, ale może również prowadzić do raka jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, żołądka i innych narządów, a także astmy, chorób serca, udaru i przewlekłych chorób płuc.
Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że ich badanie stanowi pierwsze tak całościowe spojrzenie na ryzyko raka związane z pestycydami w kontekście ryzyka raka, którego już nie kwestionuje – palenia tytoniu.
Doktor Isain Zapata, profesor w Rocky Vista University College of Osteopathic Medicine w Kolorado i współautor raportu, powiedział: „Trudno wyjaśnić wagę problemu bez przedstawienia jakiegokolwiek kontekstu, dlatego uwzględniliśmy dane dotyczące palenia. Zaskoczyło nas, że szacunki mieszczą się w podobnych zakresach”.
Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Cancer Control and Society.
Powszechnie stosowane pestycydy, takie jak glifosat, powiązano z opóźnieniami rozwojowymi, rakiem krwi, uszkodzeniem narządów, problemami z oddychaniem, rakiem jajnika i prostaty oraz problemami z reprodukcją
Pełna metoda badania i wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Ten artykuł zostanie zaktualizowany po opublikowaniu tych szczegółów.
Związek między zachorowalnością na nowotwory a stosowaniem pestycydów był najwyższy na Środkowym Zachodzie, gdzie produkcja kukurydzy przynosi największe zyski dużym grupom populacji.
Grupa Robocza ds. Środowiska bada zastosowanie pestycydów w owocach i warzywach i sporządziła raport około 90 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron uzyskało wynik pozytywny na obecność pozostałości dwóch lub więcej pestycydów.
EWG poinformowała również o znalezieniu od 13 do 23 pestycydów w co najmniej jednej próbce każdego artykułu spożywczego. Najwięcej pestycydów zawierał jarmuż, kapusta włoska i gorczyca.
Doktor Zapata powiedziała: „Za każdym razem, gdy idę do supermarketu, żeby kupić żywność, myślę o rolniku, który brał udział w wytwarzaniu tego produktu.
„Ci ludzie często narażają się na ryzyko dla mojej wygody, co wpływa na moje uznanie dla tego produktu. To na pewno miało wpływ na to, jak się czuję, kiedy zapomniany pomidor w lodówce się zepsuł i muszę go wyrzucić do kosza.
Niektóre z najpowszechniejszych pestycydów zwalczających grzyby i robaki powiązano z rakiem, opóźnieniami rozwojowymi, problemami z płodnością i problemami hormonalnymi.
Jednym z najbardziej znanych jest glifosat, powszechnie znany pod marką Roundup. Coraz większa liczba badań, w tym główne przeprowadzone na Wydziale Nauk o Środowisku i Higienie Pracy Uniwersytetu Waszyngtońskiego, wskazuje na ryzyko raka związane ze stosowaniem Roundupu.
W badaniu stwierdzono, że stosowanie herbicydu zwiększa ryzyko wystąpienia chłoniaka nieziarniczego o 41 proc.
W innym badaniu opublikowanym w zeszłym roku dokonali pomiaru amerykańscy lekarze poziom glifosatu w 268 mocz rolników i oznaki stresu na komórkach. Wyższe poziomy glifosatu powiązano z bardziej rozległym stresem komórek, zwanym także stresem oksydacyjnym, który może uszkodzić DNA i potencjalnie powodować raka.
Ze sprawozdań CDC wynika, że z 2310 próbek moczu, które miały być reprezentatywne dla populacji USA, 80 procent było z dodatkiem glifosatu. Około jedna trzecia tych próbek pochodziła od dzieci w wieku od sześciu do 18 lat.
Jednakże amerykańska Agencja Ochrony Środowiska utrzymuje, że „nie ma dowodów na to, że glifosat powoduje raka u ludzi”.
Twórcy Roundup – Monsanto i jego właściciel Bayer AG – wielokrotnie zapewniali opinię publiczną, że ich produkt jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.
Na początku tego roku 49-letni ogrodnik z Pensylwanii, John McKivison, wygrał wielomiliardowy pozew przeciwko firmie Bayer po tym, jak w 2020 r. zdiagnozowano u niego chłoniaka nieziarniczego, co on i jego prawnicy z powodzeniem argumentowali jako wynik stosowania Roundupu przez dwie dekady.
McKivison skutecznie argumentował, że Monsanto i spółka dominująca Bayer dopuściły się „zaniedbania” i „nie ostrzegli o niebezpieczeństwach” związanych ze swoim produktem.
Inne powszechne pestycydy, takie jak chloropiryfos, atrazyna, parakwat i karbaryl, powiązano z niskim IQ i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci, problemami z rozrodczością i wadami wrodzonymi, uszkodzeniami narządów, chorobą Parkinsona i nowotworami, w tym krwi, piersi, prostaty i jajnika nowotwory.
Do najbezpieczniejszych owoców i warzyw należą te, które mają skórkę, którą zwykle usuwa się przed jedzeniem, np. awokado, słodka kukurydza i ananas.