Strona główna zdrowie Badania wykazały, że przejście na weganizm na zaledwie 8 tygodni może cofnąć...

Badania wykazały, że przejście na weganizm na zaledwie 8 tygodni może cofnąć zegar biologiczny

32
0


Badania sugerują, że przejście na weganizm przez zaledwie osiem tygodni może obniżyć wiek biologiczny.

Stwierdzono, że krótkotrwała dieta roślinna zmniejsza zmiany chemiczne w DNA zwane metylacją, co wskazuje na „biologiczny przebieg” danej osoby.

Wraz z wiekiem nasila się proces metylacji, subtelnie zmieniając ekspresję naszych genów – co jest znane jako modyfikacja epigenetyczna.

Pomiar markerów, jakie po sobie pozostawia, uważa się za dobry oszacowanie naturalnego upadku organizmu.

Amerykańscy badacze umieścili połowę z 21 par identycznych bliźniaków, których średni wiek wynosił 40 lat, na diecie wegańskiej przez osiem tygodni.

Metylacja DNA jest miarą czyjegoś „zegara biologicznego”, ale eksperci twierdzą, że nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będziesz żyć

Metylacja DNA jest miarą czyjegoś „zegara biologicznego”, ale eksperci twierdzą, że nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będziesz żyć

Testy metylacji DNA pokazują stopień, w jakim specjalne cząsteczki, zwane grupami metylowymi, przyczepiły się do DNA w komórkach.  Opisywano je jako przypominające pąkle przyczepiające się do kadłuba statku i spowalniające go

Testy metylacji DNA pokazują stopień, w jakim specjalne cząsteczki, zwane grupami metylowymi, przyczepiły się do DNA w komórkach. Opisywano je jako przypominające pąkle przyczepiające się do kadłuba statku i spowalniające go

Drugiemu bliźniakowi z każdej pary pozwolono codziennie spożywać normalną, wszystkożerną dietę, obejmującą co najmniej 170 gramów mięsa, jedno jajko i porcję nabiału.

Analizując próbki krwi w trakcie badania, autorzy zaobserwowali „znaczące” obniżenie wieku biologicznego u uczestników, którzy stosowali dietę wegańską.

Mierząc stan zapalny, zaobserwowali także spadek „wieku” ich serc, hormonów, wątroby oraz układu zapalnego i metabolicznego.

Pisanie w dzienniku Medycyna BMC: „Wykorzystując epigenetyczne zegary wieku, zaobserwowaliśmy znaczące zmiany wśród zdrowych bliźniąt jednojajowych, co sugeruje krótkoterminowe korzystne korzyści w przypadku starzenia się w przypadku diety wegańskiej o ograniczonej kaloryczności w porównaniu z dietą wszystkożerną”.

Wskazali jednak, że zauważone przez nich korzyści mogły wynikać „głównie z większej utraty wagi w grupie wegan”, a nie z nieodłącznej jakości samej diety roślinnej.

Grupa wegan schudła średnio o 2 kg (4,5 funta) więcej niż ich jedzące mięso rodzeństwo.

Naukowcy dodali, że weganie, którzy nie przyjmują suplementów witaminowych, mogą również cierpieć na niedobór witaminy B12, co może powodować „dysfunkcjonalną metylację”, prowadzącą w dłuższej perspektywie do chorób serca i udaru mózgu.

Stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić korzyści płynące z długoterminowej diety wegańskiej.

Naukowcy pracują dla TruDiagnostric, firmy z siedzibą w Lexington w stanie Kentucky, która produkuje i sprzedaje zestawy do testowania metylacji DNA.

Epigenetyka to dziedzina o ugruntowanej pozycji, w której dziesiątki firm produkują własne testy „zegara” śliny i krwi.

Pojawiły się jednak pytania, czy można je wykorzystać do zalecania zmian w stylu życia, choć niekoniecznie dają dokładne przewidywanie długości życia danej osoby.

Tradycyjny pogląd na starzenie się jest taki, że jest ono spowodowane powolnym narastaniem uszkodzeń na poziomie komórkowym i określenie tego liczbowo może być trudne.

Testy metylacji DNA pokazują po prostu stopień, w jakim specjalne cząsteczki, zwane grupami metylowymi, przyczepiły się do DNA w komórkach.

Opisywano je jako przypominające pąkle przyczepiające się do kadłuba statku i spowalniające go.

Pierwsze testy epigenetyczne przeprowadzono po tym, jak w 2011 roku niemiecki genetyk profesor Steve Horvath opracował starzejący się „zegar” na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Zmierzył określone wzorce epigenetyczne powiązane ze starzeniem się.

Pozwoliło mu to stworzyć model szacujący wiek biologiczny danej osoby wyłącznie na podstawie poziomu metylacji.

Oprócz potencjalnego niedoboru witaminy B12, żywność wegańska niesie ze sobą inne potencjalne pułapki zdrowotne.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że niektóre produkty wegańskie są nadal niezdrowe i ultraprzetworzone, a w niektórych przypadkach mogą nawet wiązać się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.



Link źródłowy