Strona główna zdrowie Badania wykazały, że pigułki na ciśnienie krwi mogą złagodzić drżenie setek tysięcy...

Badania wykazały, że pigułki na ciśnienie krwi mogą złagodzić drżenie setek tysięcy osób cierpiących na chorobę Parkinsona

3
0


Badania wykazały, że powszechnie stosowany lek na nadciśnienie może pomóc setkom tysięcy osób cierpiących na drżenie spowodowane chorobą Parkinsona.

Standardowe leczenie choroby Parkinsona nie zawsze zapobiega drżeniom, które nękają aż 90 procent osób cierpiących na chorobę neurodegeneracyjną. Objaw polegający na niekontrolowanym drżeniu rąk, szczęki i nóg nie powoduje zwykle niepełnosprawności, ale wpływa na codzienne czynności, takie jak golenie, ubieranie się i pisanie.

Drżenie często może się nasilić w stresujących sytuacjach, ale lewodopa, standardowy lek stosowany w leczeniu tej choroby, jest w takich sytuacjach mniej skuteczna i nie łagodzi drżenia u 40 procent pacjentów.

Zamiast tego naukowcy z Uniwersytetu Radboud w Holandii podali pacjentom z chorobą Parkinsona propranolol, beta-bloker hamujący hormony stresu, i wykorzystali skany MRI do zmapowania aktywności ich mózgu.

U wszystkich 27 pacjentów biorących udział w badaniu propranolol zmniejszał drżenie zarówno w okresach odpoczynku, jak i stresu.

„Wiemy, że nieprawidłowości w układach takich jak układ dopaminowy powodują drżenie” – powiedział dr Rick Helmich, profesor neurologii w Radboud. „Na podstawie naszych badań uważamy, że noradrenalina, hormon stresu, działa jak wzmacniacz, zwiększając intensywność drżenia w obszarze ruchu mózgu.

Badania wykazały, że lek powszechnie stosowany w leczeniu nadciśnienia może pomóc cierpiącym na chorobę Parkinsona (zdjęcie pliku)

Badania wykazały, że lek powszechnie stosowany w leczeniu nadciśnienia może pomóc cierpiącym na chorobę Parkinsona (zdjęcie pliku)

Stwierdzono, że propranolol, beta-bloker hamujący hormon stresu, skutecznie zmniejsza drżenie u pacjentów (zdjęcie pliku)

Stwierdzono, że propranolol, beta-bloker hamujący hormon stresu, skutecznie zmniejsza drżenie u pacjentów (zdjęcie pliku)

„Propranolol hamuje to wzmacniające działanie i w ten sposób zmniejsza objawy”.

Jest również stosowany w leczeniu pacjentów z nieregularnym biciem serca i jest skuteczny w leczeniu drżenia samoistnego, gdy u pacjenta drżenie nie powoduje żadnych innych objawów neurologicznych.

Może jednak powodować niskie ciśnienie krwi, dlatego zaleca się ją tylko pacjentom, u których lewodopa nie zapobiega drżeniom.

Doktor Helmich bada również zmiany stylu życia, które mogą zmniejszyć objawy choroby Parkinsona. „Nie trzeba wiele, aby wywołać reakcję stresową, powodującą większe drżenie” – stwierdził. Coś tak prostego, jak zastanawianie się: „Czy zamknąłem drzwi wejściowe?” mogę to wyłączyć.

„Badamy, czy uważność może pozytywnie wpłynąć na system stresu”.



Link źródłowy