Strona główna zdrowie Badania wykazały „poważne konsekwencje dla zdrowia” osób jedzących po godzinie 17:00

Badania wykazały „poważne konsekwencje dla zdrowia” osób jedzących po godzinie 17:00

30
0


Lekarze od dawna doradzają osobom odchudzającym się, aby przestały jeść po zachodzie słońca, czyniąc z lunchu najpożywniejszy posiłek w ciągu dnia.

Teraz naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya (UOC) i Columbia University mogą wskazać kolejną ważną zaletę tej rady dla zdrowia metabolicznego: ujawniając, że spożywanie co najmniej 45 procent dziennej dawki kalorii po godzinie 17:00 utrudnia zdolność organizmu do regulacji. poziom cukru we krwi.

Jedzenie później w nocy może drastycznie zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy.

Ich odkrycia mogą zapewnić naukową wiarygodność planowi diety przerywanej na czczo, która zniechęca do jedzenia później wieczorem.

Około 10 procent Amerykanów stosuje post przerywany jako dietę. Zwolennicy tego podejścia zazwyczaj ograniczają codzienne jedzenie do sześciu godzin dziennie, na przykład od 11:00 do 17:00.

Osoby stosujące post przerywany zwykle przyjmują większość kalorii wcześniej w ciągu dnia.

Jedna ze współautorek badania, dr Diana Díaz Rizzolo, powiedziała: „Zdolność organizmu do metabolizowania glukozy w nocy jest ograniczona, ponieważ wydzielanie insuliny jest zmniejszone, a wrażliwość naszych komórek na ten hormon spada ze względu na rytm dobowy”. określany jest przez centralny zegar w naszym mózgu, skoordynowany z godzinami dnia i nocy.

Osoby, które spożywają 45 procent lub więcej dziennej dawki kalorii po godzinie 17:00, mają mniejszą zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, co z czasem może zwiększać ryzyko cukrzycy

Osoby, które spożywają 45 procent lub więcej dziennej dawki kalorii po godzinie 17:00, mają mniejszą zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, co z czasem może zwiększać ryzyko cukrzycy

The badanieopublikowane w czasopiśmie Nutrition and Diabetes objęło 26 osób w wieku od 50 do 75 lat z nadwagą, otyłością i stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2.

Ludzi podzielono na dwie grupy: jedzących wcześnie i jedzących późno. Jedli te same produkty i tę samą ilość kalorii, tylko o różnych porach dnia.

Osoby, które jadły więcej po godzinie 17:00, czyli osoby jedzące później, miały po badaniu wyższy poziom glukozy, co sugeruje gorszą tolerancję glukozy.

Tymczasem wykazano, że post przerywany znacząco poprawia zdolność organizmu do efektywnego wykorzystania glukozy z pożywienia i insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi, po części dlatego, że zachęca ludzi do stosunkowo wczesnego kończenia jedzenia w ciągu dnia, około 17:00.

Ograniczając okno żywieniowe i wydłużając czas bez jedzenia, organizm może lepiej i efektywniej przetwarzać glukozę.

Naukowcy dodali, że żywność zwykle spożywana późno w nocy jest bardziej kaloryczna i często przetworzona, „co może wyjaśniać, dlaczego późne jedzenie wiąże się z większą masą ciała i ilością tkanki tłuszczowej”.

Dr Díaz Rizzolo powiedział: „Do tej pory osobiste decyzje dotyczące odżywiania opierały się na dwóch głównych pytaniach: ile jemy i jaką żywność wybieramy.

„Dzięki temu badaniu nowy czynnik wpływający na zdrowie kardiometaboliczne zaczyna nabierać coraz większego znaczenia: kiedy jemy”.

Oprócz typowego spożywania niezdrowej żywności w nocy, wykazano, że osoby jedzące późno spalają kalorie w wolniejszym tempie. Według Uniwersytetu Harvarda ich organizmy wykazywały również oznaki zachęcania do gromadzenia i zmniejszania rozkładu tłuszczu, co może prowadzić do zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej badanie.

W tygodniach poprzedzających badanie na Harvardzie 16 osób z nadwagą lub otyłością przestrzegało ustalonych harmonogramów snu i jedzenia. Każdy uczestnik doświadczył wczesnych i późnych posiłków, co umożliwiło badaczom zbadanie wpływu czasu posiłków na te same osoby.

Wyniki wykazały, że późne jedzenie zmniejszyło poziom leptyny – hormonu sygnalizującego uczucie sytości i wpływającego na hormony regulujące apetyt, powodując z czasem uczucie głodu u uczestników.

Zmiany te mogą potencjalnie wpływać na ryzyko rozwoju otyłości, która jest kluczowym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.



Link źródłowy