To substancja, której od lat zaleca się kobietom w ciąży unikanie.
Jednak kawa, podstawowy produkt pracowników biurowych i osób dojeżdżających do pracy na całym świecie, może być bezpieczniejsza dla przyszłych matek, niż wcześniej sądzono, wynika z badania przeprowadzonego na dziesiątkach tysięcy kobiet i ich dzieci.
Odkrycie jest sprzeczne z wcześniejszymi badaniami i wieloletnimi zaleceniami NHS, które albo wzywały kobiety do ograniczenia spożycia kofeiny o działaniu pobudzającym zawartej w kawie, albo do całkowitego jej unikania.
Jedna z ulotek rozdawana kobietom w ciąży przez służbę zdrowia stanowczo ostrzega, że „kubek kawy dziennie mniej więcej podwaja ryzyko urodzenia martwego dziecka”, dodając, że „nie jest znany bezpieczny poziom kofeiny”.
Jednak badanie przeprowadzone przez czołowych australijskich badaczy sugeruje, że niektóre z tych obaw związanych z kofeiną są przesadzone i nie poparte mocnymi dowodami.
Kawa, podstawowy produkt pracowników biurowych i osób dojeżdżających do pracy na całym świecie, może być bezpieczniejsza dla przyszłych matek, niż sądzono, wynika z badania przeprowadzonego na dziesiątkach tysięcy kobiet i ich dzieci. Podstawowy obraz
Dodali jednak, że kobiety powinny nadal przestrzegać wytycznych urzędników dotyczących dziennych limitów spożycia kofeiny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland przeanalizowali dane pochodzące od dziesiątek tysięcy norweskich rodzin.
Wybrali tę grupę zarówno ze względu na ogólną miłość Skandynawów do filiżanki joe, jak i, w porównaniu z Wielką Brytanią, brak piętna u kobiet w ciąży i picia kawy.
Eksperci przeanalizowali zarówno dane genetyczne pochodzące od rodzin, jak i kwestionariusze dotyczące spożycia kawy w czasie ciąży.
Przeprowadzili także wywiady z rodzicami na temat rozwoju ich dziecka, próbując zbadać potencjalny związek z piciem kawy w ciąży i wpływem na ich umiejętności motoryczne i językowe w wieku ośmiu lat.
Jednak dr Gunn-Helen Moen, ekspert w dziedzinie biologii molekularnej w Queensland, stwierdziła, że nie zaobserwowano takich efektów.
„Nasza analiza nie wykazała związku między spożyciem kawy w czasie ciąży a trudnościami neurorozwojowymi u dzieci” – stwierdziła.
Jest to sprzeczne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że przyszłe matki spożywające kofeinę mogą powodować opóźnienia rozwojowe u dzieci.
Dr Moen powiedziała, że wcześniejsze badania na ten temat nie były w stanie rozstrzygnąć, czy za te problemy odpowiedzialna jest kofeina, a nie inne potencjalne czynniki, które mogą mieć wpływ na płód w czasie ciąży – takie jak spożywanie alkoholu lub tytoniu albo niewłaściwa dieta.
Podtrzymała jednak badanie zespołu opublikowane w czasopiśmie Medycyna Psychologicznauniknęli tego, stosując badania genetyczne uczestników w celu znalezienia osób, które najprawdopodobniej piją kawę.
„Naśladuje to randomizowane, kontrolowane badanie, bez narażania ciężarnych matek i ich dzieci na jakiekolwiek złe skutki” – stwierdziła.
„Zaletą tej metody jest to, że w danych można rozdzielić wpływ kofeiny, alkoholu, papierosów i diety, dzięki czemu możemy przyjrzeć się wyłącznie wpływowi kofeiny na ciążę”.
Wcześniejsze badania zespołu sugerowały również, że wbrew zaleceniom NHS picie kawy w ciąży nie wpływa na masę urodzeniową, ryzyko poronienia ani urodzenia martwego dziecka.
Mają nadzieję, że po ich badaniach możliwe będą dalsze prace mające na celu zbadanie, jakie czynniki występujące w ciąży faktycznie powodują różnice rozwojowe u dzieci.
Zagrożenia, jakie niesie ze sobą kofeina w czasie ciąży, są powiązane ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie kobiety podczas rozwoju płodu, które uniemożliwiają tak łatwy rozkład stymulanta jak wcześniej.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie dzieje się w Twoim organizmie po wypiciu pierwszego łyku?
Może to prowadzić do jego gromadzenia się w organizmie w większej ilości niż zwykle i przedostawania się przez łożysko do płodu, który nie jest w stanie go przetworzyć.
W związku z tym NHS zaleca kobietom w ciąży ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg dziennie, co odpowiada dwóm filiżankom kawy rozpuszczalnej.
Aby nie przekroczyć tego limitu, przyszłe matki muszą uważać także na inne źródła kofeiny, takie jak herbaty, napoje bezalkoholowe i energetyzujące, a także czekoladę.
Wytyczne brytyjskie, powielone w USA, dotyczące spożycia kofeiny w czasie ciąży są bardziej rygorystyczne niż standardy międzynarodowe.
Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia jest, aby kobiety zmniejszyły spożycie do mniej niż 300 mg dziennie.
Badania nad wpływem kawy, a dokładniej kofeiny, w czasie ciąży zwykle wykazały negatywne skutki.
Na początku tego roku chińskie badania na podstawie eksperymentów na szczurach powiązały spożycie kawy w ciąży ze zwiększonym ryzykiem autyzmu u dzieci.
Poprzednie badania powiązały także spożycie kawy z potencjalnym wzrostem dziecka o prawie cal, przy czym eksperci twierdzą, że jest to spowodowane zwężeniem naczyń krwionośnych przez środek pobudzający, który odżywia rozwijający się płód.