Palenie marihuany może zmienić DNA danej osoby, przyspieszając starzenie się i prowadząc do wad wrodzonych u przyszłych dzieci.
W ciągu ostatniej dekady lek zyskał na popularności. Obecnie jest to legalne w 24 stanach USA, a dzienne spożycie trawki przewyższa spożycie alkoholu.
Jednak nowe odkrycia ostrzegają przed niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia, w tym szybszym starzeniem się, zwiększonym ryzykiem raka i problemami z płodnością.
Naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej przyjrzeli się ponad 50 światowym badaniom badającym wpływ używania konopi indyjskich na organizm i stwierdzili, że zaskakujące statystyki powinny „przeformułować dyskusję na temat legalizacji konopi indyjskich”.
Współautor, dr Stuart Reece, powiedział: „To nowe badanie pokazuje, w jaki sposób uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi indyjskich mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powinno to zmienić sposób dyskusji na temat legalizacji konopi indyjskich z osobistego wyboru na dyskusję, która potencjalnie wiąże się z wieloma kolejnymi pokoleniami”.
Mówią, że przedwczesne starzenie się jest jednym z najczęstszych skutków marihuany, a ostatnie badanie wykazało, że długoletni użytkownicy marihuany w wieku 30 lat wykazywali, że ich wiek biologiczny był o 30 procent wyższy.
W badaniu wzięło udział 154 uczestników z małego miasta w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, którzy dostarczyli próbki krwi, które dały dwa wskaźniki epigenetycznego starzenia się w wieku od 13 do 29 lat i w wieku 30 lat.
Badania krwi, podczas których mierzono znaczniki chemiczne w DNA, wykazały zwiększone ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, POChP i rak płuc.
Badanie autorzy twierdzą te problemy zdrowotne związane z wiekiem są „niezwykle niepokojące”, tym bardziej, że inne badania wykazały, że pewne dolegliwości mogą być przekazywane przyszłym pokoleniom z powodu nieodwracalnego uszkodzenia DNA.
Konopie indyjskie są obecnie legalne w 24 stanach USA, a dzienne spożycie marihuany w całym kraju przekroczyło spożycie alkoholu
Wskazują na mocne dowody – pochodzące zarówno z kompleksowych badań amerykańskich, jak i europejskich – pokazujące związek między konopiami indyjskimi a wadami wrodzonymi.
Wraz z zaburzeniami układu krążenia, kończyn i przewodu pokarmowego, binne badania na ludziach i gryzoniach „wykazali, że narażenie dorosłych na konopie indyjskie jest powiązane z występowaniem autyzmu”. i trudności w przetwarzaniu mózgowym u dzieci narażonych w okresie prenatalnym”.
Ponadto nowotwory u dzieci są powiązane z używaniem konopi indyjskich przez rodziców.
Badanie przeprowadzone przez Duke Health wykazało, że prenatalne używanie konopi indyjskich było powiązane ze wzrostem liczby nowotworów centralnego układu nerwowego, podczas gdy badanie na gryzoniach wykazało, że spożywanie marihuany przez ojca przed poczęciem zmieniało rozwój mózgu potomstwa.
Naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej również podkreślają „wysoki wskaźnik znanych strat płodów”, a niektóre badania sugerują, że używanie marihuany może powodować poronienia i martwe urodzenia.
Według badań sfinansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia, kobiety używające marihuany w czasie ciąży są narażone na 2,3 razy większe ryzyko urodzenia martwego dziecka.
Jeśli chodzi o ryzyko raka wśród palaczy i ich potomstwa, autorzy twierdzą, że „hz historycznego punktu widzenia powiązanie raka z konopiami indyjskimi było kontrowersyjne”.
Dzieje się tak, ponieważ „różne wyniki opublikowanych badań można przypisać różnym czynnikom, w tym wielokrotnemu narażeniu (w tym tytoniu), różnicom w projekcie badania i szybkiemu wzrostowi siły działania konopi indyjskich”.
Jednak ostatnie badania sugerują, że długotrwałe używanie marihuany może zwiększać ryzyko raka u dorosłych, szczególnie nowotwory płuc, głowy i szyi.
„Literatura na temat konopi indyjskich i raka jądra jest niemal jednoznacznie pozytywna, a ryzyko względne jest około 2,6-krotne” – dodają autorzy.
Badania federalne wykazały, że używanie konopi indyjskich rośnie, szczególnie wśród Amerykanów w wieku poniżej 30 lat
Twierdzą, że skutki marihuany mogą być „dość szybkie, ponieważ średni wiek narażenia na marihuanę może wynosić około 20 lat, a średni wiek zachorowania na raka jądra wynosi zaledwie 31 lat”.
Z dowodów nie wynika jasno, w jakim stopniu używanie konopi indyjskich może powodować długotrwałe szkody.
Podsumowując swój raport, który ukazał się w czasopiśmie Addiction Biology, autorzy opisują „czas obecny” jako „moment przełomowy”.
Podkreślają, że „nowe, głęboko wnikliwe badania” powinny służyć jako „bodźc” do zmian.
Ponieważ legalna marihuana ma potężniejszą moc niż kiedykolwiek wcześniej i podlega niewielkim regulacjom, autorzy twierdzą, że konsekwencje zdrowotne mogą być bardziej katastrofalne.
Do ustaleń doszło zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) zaproponowała obniżenie klasyfikacji prawnej marihuany.
Planuje się przenieść go z Wykazu 1, który ma najwyższy potencjał nadużywania narkotyków, takich jak heroina i ecstasy, do Wykazu 3, obok takich substancji jak ketamina i niektóre sterydy anaboliczne.
Narkotyki z Wykazu 3 są nadal substancjami kontrolowanymi i podlegają zasadom i przepisom, a osoby handlujące nimi bez pozwolenia mogą w dalszym ciągu podlegać federalnemu postępowaniu karnemu.
Rekreacyjna marihuana jest legalna w 24 stanach, chociaż w innych zalegalizowano ją wyłącznie do celów leczniczych
Jednak zmiana harmonogramu nie spowoduje automatycznej legalizacji marihuany w całych Stanach Zjednoczonych.
Rekreacyjna marihuana jest obecnie legalna w 24 stanach, a w 13 pozwala na ograniczone zastosowanie lecznicze.
W miarę jak substancja staje się legalna w coraz większej liczbie stanów, jej używanie i uzależnienie stają się coraz bardziej powszechne.
Na przykład badanie finansowane przez NIH wykazało, że używanie marihuany wśród młodych dorosłych osiągnęło najwyższy w historii poziom 1 na 12 w 2021 r.
Wskaźniki wzrosły najbardziej w stanach takich jak Kalifornia, która zalegalizowała marihuanę rekreacyjną w 2018 roku.