Strona główna zdrowie Badania sugerują, że palenie konopi indyjskich może uszkodzić mózgi palaczy, wśród obaw...

Badania sugerują, że palenie konopi indyjskich może uszkodzić mózgi palaczy, wśród obaw związanych z używaniem narkotyków przez nastolatków

20
0


Badania pokazują, że nastolatki palące konopie indyjskie mogą uszkadzać wyściółkę mózgu.

Kanadyjscy badacze odkryli, że osoby, które paliły konopie indyjskie przed 16. rokiem życia, miały cieńszą korę mózgową – najbardziej zewnętrzną warstwę mózgu – niż osoby, które tego nie robiły.

Eksperci twierdzą, że odkrycie jest niepokojące, ponieważ kora mózgowa jest kluczową częścią mózgu – odpowiedzialną za funkcje poznawcze, pamięć i rozumowanie.

Naukowcy stojący za badaniem argumentują, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja psychoaktywna zawarta w konopiach indyjskich – może zmniejszać tę część mózgu.

Odkrycia te nadeszły po wzmożonej analizie zagrożeń związanych z paleniem konopi indyjskich. Prawie jedna na dziesięć osób w Wielkiej Brytanii twierdzi, że zażywała ten narkotyk w ciągu ostatniego roku. Wśród osób w wieku od 16 do 24 lat odsetek ten wzrasta do 15%.

Nastolatki palące marihuanę mogą uszkadzać wyściółkę mózgu (zdjęcie stockowe)

Nastolatki palące marihuanę mogą uszkadzać wyściółkę mózgu (zdjęcie stockowe)

Osoby, które paliły marihuanę przed 16. rokiem życia, miały cieńszą korę mózgową (zdjęcie stockowe)

Osoby, które paliły marihuanę przed 16. rokiem życia, miały cieńszą korę mózgową (zdjęcie stockowe)

Na początku tego miesiąca lekarze w USA, gdzie zażywanie konopi indyjskich zostało zalegalizowane w 24 stanach, stwierdzili, że zaobserwowali gwałtowny wzrost liczby wyniszczających skutków ubocznych związanych z przewlekłym używaniem tego narkotyku.

Obejmuje to rosnącą liczbę przypadków „scromitingu” – zjawiska, podczas którego osoby cierpiące jednocześnie krzyczą i wymiotują.

Wcześniejsze badania powiązały również używanie konopi indyjskich przez młodzież ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń psychotycznych w późniejszym życiu.

Jedno z badań z 2007 roku wykazało, że wśród nastolatków, którzy palili marihuanę co najmniej pięć razy, ryzyko wystąpienia psychozy w ciągu następnych dziesięciu lat było dwukrotnie większe niż u nastolatków, którzy nigdy nie próbowali tej substancji.

Najnowsze badania dotyczące wpływu konopi indyjskich na mózg przeprowadzili naukowcy z Wydziału Lekarskiego Université de Montréal.

Doktor Tomas Paus, psycholog i współautor badania, stwierdził, że możliwe jest, że używanie konopi indyjskich może „utrudniać mózgowi uczenie się nowych rzeczy, interakcję z ludźmi i radzenie sobie z nowymi sytuacjami”.

„Innymi słowy, sprawia, że ​​mózg staje się bardziej podatny na wszystko, co może wydarzyć się w życiu młodego człowieka”.



Link źródłowy