Badania sugerują, że zwiększenie spożycia ultraprzetworzonej żywności zaledwie o 10 procent zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o jedną szóstą.
Naukowcy odkryli jednak również, że ryzyko można zmniejszyć, spożywając różne rodzaje przetworzonej żywności.
Badanie – przeprowadzone we współpracy pomiędzy University College London (UCL), Uniwersytetem w Cambridge i Imperial College London – wykazało, że każde 10-procentowe zwiększenie ilości ultraprzetworzonej żywności (UPF) w diecie człowieka wiąże się ze wzrostem o 17 proc. wzrost ryzyka cukrzycy typu 2, ale wydaje się, że zmniejsza się ono poprzez spożywanie „mniej przetworzonej” żywności.
Samuel Dicken, pierwszy autor badania, które opublikowano w The Lancet Regional Health – Europe, powiedział: „Każde 10% zwiększenie diety zawierającej UPF znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
„Większość przeprowadzonych dotychczas badań uwzględnia jedynie UPF jako całość, ale podejrzewamy również, że z różnymi typami UPF mogą wiązać się różne zagrożenia, a ryzyko związane z innymi grupami przetwarzania nie zostało dobrze zbadane”.
Zwiększenie spożycia ultraprzetworzonej żywności zaledwie o 10 procent zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o jedną szóstą. (Zdjęcie stockowe)
Stwierdzono, że grupy UPF o najwyższym ryzyku to pikantne przekąski, dania gotowe, produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak przetworzone mięso, oraz napoje słodzone cukrem i sztucznie słodzone. (Zdjęcie stockowe)
Na zdjęciu Samuel Dicken, pierwszy autor badania opublikowanego w The Lancet Regional Health – Europe
Każde 10-procentowe zwiększenie ilości ultraprzetworzonej żywności (UPF) w diecie człowieka wiązało się z 17-procentowym wzrostem ryzyka cukrzycy typu 2. (Zdjęcie stockowe)
Dokładne przyczyny związku między UPF a cukrzycą typu 2 nie są potwierdzone. (Zdjęcie stockowe)
Stopień przetworzenia w żywności najczęściej ocenia się za pomocą klasyfikacji Nova. (Zdjęcie stockowe)
Stwierdzono, że grupy UPF o najwyższym ryzyku to pikantne przekąski, dania gotowe, produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak przetworzone mięso, oraz napoje słodzone cukrem i sztucznie słodzone.
Chleb i płatki zbożowe uznano za mniejsze zagrożenie.
Stopień przetworzenia w żywności ocenia się najczęściej za pomocą klasyfikacji Nova, która dzieli żywność na cztery grupy: żywność nieprzetworzona lub minimalnie przetworzona, taka jak jaja, mleko i owoce; przetworzone składniki kulinarne, takie jak sól, masło i olej; przetworzona żywność, taka jak konserwy rybne, piwo i ser; oraz żywność ultraprzetworzona, taka jak dania gotowe do spożycia/odgrzewane, pikantne przekąski, słodycze i desery.
Dicken powiedział: „Nasza analiza idzie o krok dalej niż poprzednie badania i uwzględnia wszystkie cztery grupy przetwarzania w klasyfikacji Nova, aby ocenić wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2 w przypadku zastąpienia UPF mniej przetworzoną żywnością”. Dodał: „Dobra wiadomość jest taka, że zastąpienie UPF mniej przetworzoną żywnością wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2”.
W badaniu wzięło udział 300 000 osób w ośmiu krajach europejskich na przestrzeni dekady.
Dokładne przyczyny związku między UPF a cukrzycą typu 2 nie są potwierdzone, chociaż uważa się, że w grę wchodzi wiele czynników, takich jak nadmierna konsumpcja i przyrost masy ciała.