Strona główna zdrowie Badania sugerują, że blokada przedwcześnie postarza mózgi nastolatków nawet o cztery lata

Badania sugerują, że blokada przedwcześnie postarza mózgi nastolatków nawet o cztery lata

22
0


Amerykańskie badanie sugeruje, że podczas pandemii Covid mózgi nastoletnich dziewcząt mogły przedwcześnie się starzeć nawet o cztery lata.

Dorastający chłopcy również nie byli odporni, ponieważ ich mózgi również wykazywały oznaki nadmiernego zużycia, choć tylko przez półtora roku.

Eksperci sugerują, że różnica wynikała z ograniczeń społecznych wynikających z izolacji, które mają nieproporcjonalny wpływ na nastoletnie dziewczęta.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeanalizowali 160 skanów MRI wykonanych od kohorty dzieci w wieku od 9 do 17 lat zebranych w 2018 r., a następnie porównali je ze skanami 130 wykonanymi po pandemii w latach 2021–2022.

Odkryli, że proces zwany przerzedzaniem kory mózgowej – podczas którego narząd skutecznie przebudowuje się między dzieciństwem a okresem dojrzewania – był znacznie bardziej zaawansowany niż powinien być u nastolatków z pandemią.

Amerykańskie badanie sugeruje, że podczas pandemii Covid mózgi nastoletnich dziewcząt (po lewej) mogły przedwcześnie się zestarzeć nawet o cztery lata. Dorastający chłopcy również nie byli odporni, ponieważ ich mózgi również wykazywały oznaki nadmiernego zużycia, choć tylko przez półtora roku (po prawej)

Amerykańskie badanie sugeruje, że podczas pandemii Covid mózgi nastoletnich dziewcząt (po lewej) mogły przedwcześnie się zestarzeć nawet o cztery lata. Dorastający chłopcy również nie byli odporni, ponieważ ich mózgi również wykazywały oznaki nadmiernego zużycia, choć tylko przez półtora roku (po prawej)

Chociaż przerzedzenie kory mózgowej występuje naturalnie, niektóre badania powiązały przyspieszone przerzedzenie z narażeniem na lęk lub stres i większym ryzykiem rozwoju tych zaburzeń w życiu.

Nie jest jeszcze jasne, czy zaobserwowane zaawansowane przerzedzenie będzie trwałe, czy też będzie miało jakikolwiek negatywny wpływ na długoterminowe zdrowie i aspiracje edukacyjne nastolatków.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Postępowanie Narodowej Akademii Naukodkryli również różnice w tym, które części mózgu starzeją się u chłopców i dziewcząt.

Na przykład, choć u obu płci doszło do zaawansowanego starzenia się części narządów odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji wzrokowych, u dziewcząt zaobserwowano także przedwczesne ścieńczenie obszarów związanych z emocjami, interpretacją twarzy i rozumieniem języka.

Są to wszystkie obszary kluczowe dla ułatwienia skutecznej komunikacji.

Autorka badania, profesor Patricia Kuhl, ekspertka w dziedzinie nauk o uczeniu się i nauk o mózgu w Waszyngtonie, stwierdziła, że ​​badacze byli zszokowani rozmiarem różnic między chłopcami i dziewczętami.

Powiedziała New York Timesa „dziewczyna, która przyszła do laboratorium w wieku 11 lat, a następnie wróciła do laboratorium w wieku 14 lat, ma teraz mózg wyglądający jak mózg 18-latki”.

Profesor Khul także powiedział Opiekun jej zdaniem część różnicy wynika z większej zależności nastoletnich dziewcząt od grup społecznych niż ich rówieśnicy.

„Dziewczyny rozmawiają bez końca i dzielą się swoimi emocjami. Ich dobrostan oraz zdrowy rozwój neuronalny, fizyczny i emocjonalny są znacznie bardziej zależne od sceny społecznej”.

Dodała, że ​​odkrycia „przypominają o kruchości nastolatków” i zasugerowała rodzicom, aby znaleźli czas, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi o swoich doświadczeniach związanych z pandemią Covida.

„Ważne jest, aby zapraszali swoich nastolatków na kawę, herbatę, spacer, aby otworzyć drzwi do rozmowy. Cokolwiek trzeba, żeby się otworzyli.

Badanie jest najnowszym badaniem, które sugeruje pandemię Covida, a w pewnym stopniu ograniczenia w izolacji, które na miesiące oddzielały rodzinę i przyjaciół, odbiły się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi.

Niektórzy eksperci przestrzegają jednak przed nadinterpretacją wyników badania.

Wśród nich znalazł się dr Bradley S. Peterson, psychiatra dziecięcy i badacz mózgu w Szpitalu Dziecięcym w Los Angeles, który nie był zaangażowany w badanie.

Zauważył szereg ograniczeń, z których jedno polega na tym, że chociaż autorom zależało na powiązaniu zmian z izolacją społeczną związaną z zamknięciem, istnieją inne możliwości, takie jak dłuższy czas spędzany przed ekranem i korzystanie z mediów społecznościowych oraz mniej ćwiczeń.

Dr Peterson stwierdziła również, że zaobserwowane przerzedzenie może nie być czymś złym i może „reprezentować adaptacyjną reakcję natury w mózgu, która zapewnia większą odporność emocjonalną, poznawczą i społeczną”.



Link źródłowy