Strona główna zdrowie Badania pokazują, że przejście na weganizm może sprawić, że będziesz „biologicznie młodszy”,...

Badania pokazują, że przejście na weganizm może sprawić, że będziesz „biologicznie młodszy”, ale niezależni eksperci twierdzą, że nie rezygnuj jeszcze z mięsa

84
0


Ograniczenie diety wyłącznie do żywności pochodzenia roślinnego może obniżyć wiek biologiczny, przynajmniej tak sugeruje jedno z badań.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, którzy badali grupy bliźniąt, odkryli, że u tych, którzy przez dwa miesiące stosowali dietę wegańską, w DNA występowały zmniejszone oznaki starzenia w porównaniu z tymi, którzy trzymali się diety wszystkożernej.

Jednak niezależni eksperci ostrzegają, że wnioski mogą nie być takie, na jakie wyglądają, a rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego może w dłuższej perspektywie narazić Cię na szereg niedoborów.

Podkreślili szereg czynników i błędów w badaniu, które mogą wyjaśniać ustalenia lub mieć na nie wpływ.

Co najważniejsze, stwierdzili również, że inne badania wykazały, że weganie nie cieszą się żadnym wzrostem średniej długości życia w porównaniu z osobami wszystkożernymi.

Chociaż jedzenie większej ilości warzyw niesie ze sobą mnóstwo korzyści, rezygnacja z mięsa, ryb, jaj i nabiału może w dłuższej perspektywie narazić Cię na ryzyko niedoborów żywieniowych, ostrzega Tom Sanders, emerytowany profesor żywienia i dietetyki w King's College w Londynie

Chociaż jedzenie większej ilości warzyw niesie ze sobą mnóstwo korzyści, rezygnacja z mięsa, ryb, jaj i nabiału może w dłuższej perspektywie narazić Cię na ryzyko niedoborów żywieniowych, ostrzega Tom Sanders, emerytowany profesor żywienia i dietetyki w King’s College w Londynie

Profesor Tom Sander, ekspert w dziedzinie żywienia i dietetyki w King’s College w Londynie, był jednym z ekspertów, który zwrócił uwagę na problemy związane z wynikami badania dotyczącymi weganizmu zmniejszającego biologiczne starzenie się.

Podkreślił, że stosunkowo krótki okres obserwacji wynoszący zaledwie dwa miesiące nie może wyjaśnić szkód, jakie przedłużony weganizm może wyrządzić organizmowi.

„Na przykład, jeśli dieta wegańska nie jest uzupełniana witaminą B12, rozwija się niedobór witaminy B12, który powoduje chroniczne i często podstępne uszkodzenie układu nerwowego” – stwierdził.

„Długoterminowe badania obserwacyjne wegan również wykazały niekorzystny wpływ na gęstość kości, który prawdopodobnie jest spowodowany bardzo niskim spożyciem wapnia i marginalnie odpowiednim spożyciem białka”.

Witamina B12 jest potrzebna do utrzymania zdrowej krwi i zdrowego układu nerwowego.

Jest bogaty w mięso, ryby i produkty mleczne, co oznacza, że ​​większość ludzi nie musi się tym martwić, ale weganie mogą być narażeni na ryzyko niedoboru.

Z drugiej strony wapń, którego bogatym źródłem jest nabiał, jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości i zębów, a jego brak może powodować łamliwość kości.

Profesor Sander dodała, że ​​niedobory są szczególnie niepokojące w przypadku starszych wegan, którzy mogą doświadczyć poważnych problemów zdrowotnych w wyniku stosowanej diety.

„Chociaż badania obserwacyjne wskazują, że diety wegańskie mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie w średnim wieku, na przykład mniejsze ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, nie dotyczy to starszych wegan, którzy wydają się bardziej narażeni na utratę mięśni , niska gęstość kości i zaburzenia neurologiczne, które znacząco wpływają na jakość życia” – stwierdził.

Dodał, że inne badania wykazały, że weganie nie cieszyli się żadnym wzrostem ogólnej długowieczności w porównaniu z osobami wszystkożernymi.

„Oczekiwana długość życia wegan nie różni się od tych, którzy wybierają diety mieszane” – stwierdził.

Dr Duane Mellor, dietetyk i rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, dodał, że należy pamiętać, że za zaobserwowanym ograniczeniem pomocy biologicznej u uczestników stosujących dietę wegańską mogą leżeć inne aspekty badania.

„Chociaż w badaniu porównano dietę wegańską z dietą wszystkożerną, diety te nie były w pełni dopasowane, gdyż weganie spożywali średnio około 200 kcal mniej dziennie, co skutkowało utratą masy ciała średnio o 2 kg” – stwierdził.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii odkryli, że u ochotników, którzy stosowali dietę wegańską zaledwie przez osiem tygodni, zaobserwowano zmniejszone oznaki starzenia w porównaniu z tymi, którzy pozostali na diecie wszystkożernej.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii odkryli, że u ochotników, którzy stosowali dietę wegańską zaledwie przez osiem tygodni, zaobserwowano zmniejszone oznaki starzenia w porównaniu z tymi, którzy pozostali na diecie wszystkożernej.

„Możliwe, że zmniejszenie spożycia energii mogło potencjalnie zmienić sposób, w jaki zmieniało się DNA uczestników badania.

„Kolejną ważną kwestią było to, że grupę wegan poproszono o zjedzenie dwukrotnie większej liczby porcji warzyw, więcej owoców i więcej roślin strączkowych, orzechów i nasion niż grupę wszystkożerców.

„Częściowo miało to zastąpić mięso, jaja i nabiał, ale oznaczałoby to, że spożycie błonnika oraz witamin i minerałów prawdopodobnie będzie się różnić w poszczególnych grupach, co również mogłoby częściowo wyjaśniać zgłaszane różnice”.

Dodał, że kohortę wszystkożerców w grupie badanej poproszono także o spożywanie znacznych ilości mięsa, co mogłoby potencjalnie uwypuklić różnice.

„Osoby wszystkożerne proszono o spożywanie 6–8 uncji (175–225 g) mięsa dziennie, co wydaje się dużo w porównaniu z zaleceniami Wielkiej Brytanii, chociaż dotyczyło to mięsa ogółem, a nie tylko mięsa czerwonego, wynoszącego 70–90 g dziennie.

Ogólnie dr Mellor stwierdziła, że ​​zmiany zaobserwowane w DNA uczestników mają charakter „teoretyczny” i nie są bezpośrednio powiązane z dłuższym życiem.

Radził: „Kluczem do każdej diety zawierającej produkty zwierzęce lub bez nich jest to, aby składała się z szerokiej gamy produktów spożywczych, w tym warzyw, owoców, orzechów, nasion, fasoli, grochu i soczewicy, z dodatkiem produktów pełnoziarnistych, a jeśli chcesz je spożywać, umiarkowane ilości mięsa i nabiału.

„Jeśli nie chcesz spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, do swojej diety należy włączyć alternatywne źródła składników odżywczych, w tym jod, żelazo, wapń, witaminy B12 i D, a także źródło kwasów tłuszczowych omega 3”.

Profesor Sanders twierdzi, że starsi weganie są bardziej narażeni na utratę mięśni, niską gęstość kości i zaburzenia neurologiczne (zdjęcie stockowe)

Profesor Sanders twierdzi, że starsi weganie są bardziej narażeni na utratę mięśni, niską gęstość kości i zaburzenia neurologiczne (zdjęcie stockowe)

Wyniki nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie BMC Medicine, opierają się na małym badaniu obejmującym 21 par identycznych bliźniaków w wieku 39 lat.

Jedna para z każdego zestawu bliźniąt otrzymywała dietę wegańską, podczas gdy druga stosowała dietę wszystkożerną.

Pod koniec badania naukowcy zaobserwowali zmniejszenie szacowania wieku biologicznego na podstawie poziomu metylacji DNA – rodzaju chemicznej modyfikacji DNA wykorzystywanej do szacowania wieku biologicznego.

Starzenie biologiczne odnosi się do pogorszenia funkcjonowania tkanek i komórek organizmu, czyli, innymi słowy, do pogorszenia wyglądu organizmu.

Jest to przeciwieństwo wieku chronologicznego, czyli liczby lat danej osoby.

Poprzednie badania wykazały, że zwiększony poziom metylacji DNA jest powiązany ze starzeniem się.

Autorzy nowego badania, Varun Dwaraka z firmy TruDiagnostic Inc zajmującej się testami epigenetycznymi, oraz Christopher Gardner z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii wraz ze współpracownikami również przyznali, że ich ustalenia mają ograniczenia.

Stwierdzili, że nie jest jasne, w jakim stopniu różnice między parami można przypisać różnicom w diecie.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ZBILANSOWANA DIETA?

Przeciętnej kobiecie zaleca się przyjmowanie 2000 dziennie, aby utrzymać prawidłową wagę, i jedną trzecią z 2500 zalecanych dla typowego mężczyzny

Przeciętnej kobiecie zaleca się przyjmowanie 2000 dziennie, aby utrzymać prawidłową wagę, i jedną trzecią z 2500 zalecanych dla typowego mężczyzny

• Codziennie jedz co najmniej 5 porcji różnorodnych owoców i warzyw. Liczą się wszystkie świeże, mrożone, suszone i konserwowane owoce i warzywa

• Podstawą posiłków są ziemniaki, chleb, ryż, makaron lub inne węglowodany skrobiowe, najlepiej pełnoziarniste

• 30 gramów błonnika dziennie: to samo, co zjedzenie wszystkich poniższych produktów: 5 porcji owoców i warzyw, 2 pełnoziarniste ciastka zbożowe, 2 grube kromki pełnoziarnistego chleba i duży pieczony ziemniak ze skórką

• Spożywaj nabiał lub jego alternatywy (takie jak napoje sojowe), wybierając opcje o niższej zawartości tłuszczu i cukru

• Jedz trochę fasoli, roślin strączkowych, ryb, jajek, mięsa i innych białek (w tym 2 porcje ryb tygodniowo, z czego jedna powinna być tłusta)

• Wybieraj nienasycone oleje i produkty do smarowania i spożywaj je w małych ilościach

• Pij 6-8 filiżanek/szklanek wody dziennie

• Dorośli powinni spożywać mniej niż 6 g soli i 20 g tłuszczów nasyconych w przypadku kobiet lub 30 g w przypadku mężczyzn dziennie

Źródło: Przewodnik NHS Eatwell



Link źródłowy