W przypadku kobiet określone pory miesiąca mogą charakteryzować się intensywną drażliwością, wahaniami nastroju i apetytem na jedzenie.
Badania pokazują, że naprawdę możesz winić okres za złe samopoczucie.
Nowe badania wskazują, że u kobiet cierpiących na ciężkie przypadki zespołu napięcia przedmiesiączkowego, znanego również jako PMS, zachodzą zmiany w funkcjonowaniu i strukturze mózgu.
Louise Stiernman, doktorantka na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji, przeprowadziła kilka badań z udziałem kobiet z przedmiesiączkowym zespołem dysforycznym (PMDD), będącym formą ciężkiego PMS.
Skany mózgów kobiet wykonane w różnych porach miesiąca wykazały, że u kobiet z ciężkim zespołem napięcia przedmiesiączkowego występują unikalne zmiany w obszarach związanych z emocjami podczas okresu.
Używała skanów MRI, aby śledzić aktywność różnych części mózgu w różnych porach miesiąca.
Analiza wykazała, że kobiety z PMDD miały zwiększoną aktywność w częściach mózgu odpowiedzialnych za ocenę emocjonalnego znaczenia rzeczy.
Region ten jest również ważny dla koordynowania odpowiednich reakcji behawioralnych.
Schemat ten był widoczny tuż przed miesiączką – okresem odnoszącym się do około tygodnia przed rozpoczęciem miesiączki u kobiety.
Badania wykazały również, że grubość części mózgu zwanej korą mózgową była cieńsza u kobiet z PMDD, co wskazuje na bardziej długotrwały wpływ na mózg.
Aż jedna trzecia kobiet w Wielkiej Brytanii cierpi na PMS, które może objawiać się uczuciem depresji, drażliwości, wzdęć i niepokoju podczas menstruacji, a także tkliwością piersi i wypryskami na skórze.
Pani Stiernman stwierdziła, że możliwe jest, że podstawowe różnice w strukturze i funkcjonowaniu mózgu u kobiet z PMDD mogą zwiększać ich podatność na doświadczanie poważnych objawów nastroju.
„Wyniki przybliżają nas do biologicznego wyjaśnienia, dlaczego kobiety z ciężkim zespołem napięcia przedmiesiączkowego są bardziej podatne na silne reakcje emocjonalne na rzeczy w swoim otoczeniu w fazie przedmiesiączkowej” – stwierdziła.
Dodała, że odkrycia nie wyjaśniają, co jest przyczyną, a co skutkiem, i możliwe, że nawracające objawy PMS wpływają na budowę i funkcjonowanie mózgu.
Szacuje się, że aż 30 procent kobiet w Wielkiej Brytanii cierpi na PMS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, a PMDD na poziomie 5–8 procent.
Objawy mogą obejmować obniżony nastrój, beznadziejność, wahania nastroju, nagłą płaczliwość, zwiększoną drażliwość i złość.
Ustalenia pani Stiernman zostały przedstawione w jej pracy doktorskiej.