Podarowanie sobie dodatkowych kilku godzin w łóżku w weekend może przynieść znacznie więcej niż tylko doładowanie organizmu energią.
Badania wykazały, że może również zmniejszyć ryzyko demencji o ponad 70%.
Naukowcy odkryli, że u mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 65 lat, którzy lubili leżeć w sobotni lub niedzielny poranek, ryzyko późniejszego rozwoju nieuleczalnej choroby było znacznie mniejsze.
Na chorobę Alzheimera i inne formy demencji w Wielkiej Brytanii cierpi około 900 000 osób, a oczekuje się, że do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,5 miliona ze względu na starzenie się społeczeństwa.
Aby uchronić się przed chorobą, lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i ograniczone spożycie alkoholu.
Nowe badanie wykazało, że weekendowy odpoczynek może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji o ponad 70 procent (zdjęcie pliku)
Uważa się, że pomocne jest także aktywne życie towarzyskie, regularne badania słuchu i stymulujące zadania umysłowe, takie jak łamigłówki i krzyżówki.
Jednak najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie Sleep and Breathing, pokazuje, że pomocne może być również naciśnięcie przycisku drzemki w weekend.
Naukowcy z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego w Tajpej na Tajwanie obserwowali przez dwa lata 215 mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat i starszych.
Wolontariusze prowadzili dzienniki snu i nosili akcelerometry – urządzenia przypominające zegarki na rękę, które monitorują, kiedy ciało jest w ruchu lub w bezruchu – aby rejestrować czas snu.
Następnie naukowcy przeanalizowali, u jakiego odsetka osób rozwinęły się zaburzenia funkcji poznawczych – wczesny sygnał ostrzegawczy demencji.
Wyniki pokazały, że mniej więcej połowa ochotników lubiła weekendowe leżenie, aby nadrobić braki snu w ciągu tygodnia.
W rezultacie ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u nich było o 74% mniejsze niż u osób, które nie leżały w łóżku.
Wykazano już, że weekendowy sen, aby nadrobić zaległości, zmniejsza ryzyko zawału serca, zapobiega otyłości, powstrzymuje depresję, a nawet pomaga ludziom żyć dłużej.
Mężczyźni i kobiety w wieku powyżej 65 lat, którzy lubili leżeć w sobotę lub niedzielę, są mniej narażeni na rozwój nieuleczalnej choroby
Naukowcy twierdzą, że nie jest jasne, w jaki sposób dłuższe drzemki chronią mózg przed demencją.
Jedna z teorii głosi, że oznacza to, że mózg ma więcej czasu na odpoczynek i regenerację, co wzmacnia połączenia między neuronami.
Może być również tak, że odpowiedni sen zmniejsza stany zapalne w organizmie, które mogą przyczyniać się do rozwoju demencji.
W raporcie na temat swoich ustaleń naukowcy stwierdzili: „To pierwsze badanie sprawdzające wpływ snu na upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych.
„Wyniki wskazują, że weekendowy sen wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zaburzeń poznawczych”.