Strona główna zdrowie Badania pokazują, że konserwatywni wyborcy mają większe „ośrodki emocjonalne” w mózgu

Badania pokazują, że konserwatywni wyborcy mają większe „ośrodki emocjonalne” w mózgu

37
0


Neuronaukowcy uważają, że nasze przekonania polityczne naprawdę mogą być na stałe wpisane w nasze mózgi.

Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że mózgi konserwatystów mają inny kształt niż mózgi lewicowców.

Skany ponad 900 dorosłych przedstawicieli pokolenia Z wykazały, że prawicowi wyborcy mają większe ciała migdałowate, obszar mózgu związany z emocjami.

Eksperci określili dziś odkrycie jako „zaskakujące”. Ostrzegł jednak, że nie jest wystarczająco precyzyjny, aby móc przewidzieć czyjąś postawę po prostu na podstawie skanu.

Skany ponad 900 dorosłych przedstawicieli pokolenia Z wykazały, że prawicowi wyborcy mają większe ciała migdałowate, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za emocje

Skany ponad 900 dorosłych przedstawicieli pokolenia Z wykazały, że prawicowi wyborcy mają większe ciała migdałowate, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za emocje

Opiera się także na przełomowych badaniach, pierwotnie zleconych przez aktora Colina Firtha w 2010 roku w ramach jego roli gościnnego redaktora programu BBC 4 Today, które odkryły „silną korelację” między zwiększoną liczbą istoty szarej w ciele migdałowatym a poglądami politycznymi.

Profesor Diamantis Petropoulos Petalas, główny autor badania i ekspert w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie w Amsterdamie, powiedział: „To było naprawdę zaskoczenie, że powtórzyliśmy odkrycie dotyczące ciała migdałowatego.

„Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się powtórzenia któregokolwiek z tych ustaleń.

„Ciało migdałowate kontroluje percepcję i zrozumienie zagrożeń i niepewności ryzyka.

„Dlatego logiczne jest, że osoby bardziej wrażliwe na te kwestie mają większe potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, co zazwyczaj jest zgodne z bardziej konserwatywnymi ideami w polityce”.

Ustalenia opierają się na przełomowych badaniach, pierwotnie zleconych przez aktora Colina Firtha (na zdjęciu) w 2010 roku, które odkryły „silną korelację” pomiędzy zwiększoną ilością istoty szarej w ciele migdałowatym a poglądami politycznymi

Ustalenia opierają się na przełomowych badaniach, pierwotnie zleconych przez aktora Colina Firtha (na zdjęciu) w 2010 roku, które odkryły „silną korelację” pomiędzy zwiększoną ilością istoty szarej w ciele migdałowatym a poglądami politycznymi

W badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie i The American College of Grecja ocenili skany 928 dorosłych Holendrów w wieku od 19 do 26 lat, o różnym poziomie wykształcenia.

Każdy z uczestników został zapytany o swoje stanowisko w kwestiach społecznych i gospodarczych, w tym o prawach kobiet i osób LGBTQ+, równości dochodów oraz o to, z jaką partią polityczną się identyfikuje.

Dane z ich mózgu zostały następnie porównane z kwestionariuszem.

Odkryli, że samozwańczy prawicowcy mieli wyraźniejsze ciało migdałowate – zbiór neuronów w kształcie migdała, zlokalizowanych głęboko w przyśrodkowym płacie skroniowym mózgu, które przetwarzają emocje.

Pisanie w dzienniku iNaukaJednak naukowcy stwierdzili, że powiązanie to było „trzy razy mniejsze w porównaniu z pierwotnym badaniem”.

W pierwszym badaniu przeprowadzonym w 2010 roku naukowcy z University College London ocenili skany mózgów 90 studentów.

Odkryli także, że osoby ustawione po lewej stronie miały grubszy przedni zakręt obręczy – obszar kojarzony z odwagą i podejmowaniem decyzji.

Ale dzisiejsi naukowcy nie znaleźli żadnego związku między konserwatyzmem a mniejszą objętością istoty szarej w ACC.

Zamiast tego odkryli powiązanie między konserwatystami a większą istotą szarą w prawym zakręcie wrzecionowatym, regionie płata skroniowego niezbędnym dla funkcji wzrokowych i poznawczych.

Profesor Petropoulos powiedział: „Regiony te mają związek z rozpoznawaniem twarzy, zatem rozsądne jest ich zaangażowanie, gdy myśli się o kwestiach politycznych, ponieważ kwestie polityczne często przypominają nam o osobistościach politycznych reprezentujących ideologię w tych kwestiach.

„Na przykład samo wspomnienie twarzy polityka może sprawić, że zakręt wrzecionowaty nieco się rozjaśni.

„Postrzegamy ideologię jako złożony, wielowymiarowy produkt; obejmuje to różne postawy w kwestiach społecznych i gospodarczych, a także identyfikację z ideałami postępowymi lub konserwatywnymi – tak naprawdę nie chodzi tylko o lewicę czy prawicę”.

  • Wcześniejsza wersja tego artykułu sugerowała, że ​​z badania wynika, że ​​konserwatywni wyborcy są bardziej współczujący. Nagłówek został zmieniony i z przyjemnością wyjaśniamy, że chociaż obszar mózgu objęty badaniem wiąże się z emocjami, w artykule nie odniesiono się konkretnie do „współczucia”.



Link źródłowy