Strona główna zdrowie Badania pokazują, że codzienne nawyki mogą podwoić ryzyko depresji

Badania pokazują, że codzienne nawyki mogą podwoić ryzyko depresji

36
0


Nowe badania pokazują, że wapowanie, nawyk podzielany przez miliony Amerykanów, jest powiązane z depresją.

Australijscy badacze przeprowadzili ankietę wśród ponad 5000 uczniów w wieku od 12 do 14 lat na temat ich stanu zdrowia psychicznego i używania e-papierosów.

Odkryli, że uczniowie, którzy twierdzili, że cierpią na ciężką depresję, ponad dwukrotnie częściej próbowali wapować w porównaniu z tymi, którzy nie zgłaszali żadnych objawów depresji.

Około 2 miliony dorosłych w USA i 2,1 miliona dzieci jest uzależnionych od e-papierosów. Co roku miliony dorosłych próbują wapować, próbując rzucić palenie, ale nadal są uzależnieni od tych urządzeń.

Naukowcy nie mogą jeszcze wykazać, że wapowanie jest bezpośrednią przyczyną depresji i lęku, a jedynie, że istnieje między nimi ustalony związek.

Miliony osób wypróbowuje e-papierosy jako sposób na radzenie sobie z lękiem lub depresją i popada w uzależnienie. Tymczasem częste wapowanie wiąże się z problemami zdrowia psychicznego, w tym depresją.

Wykres przedstawia używanie tytoniu przez nastolatków, w tym waporyzatorów, które są najczęściej używanymi produktami wśród młodych ludzi

Wykres przedstawia używanie tytoniu przez nastolatków, w tym waporyzatorów, które są najczęściej używanymi produktami wśród młodych ludzi

W 2023 r. wyrób tytoniowy paliło około 2,8 mln osób poniżej 18. roku życia. Około 2,1 mln z nich korzystało z e-papierosów

W 2023 r. wyrób tytoniowy paliło około 2,8 mln osób poniżej 18. roku życia. Około 2,1 mln z nich korzystało z e-papierosów

W ramach badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Sydney wzięło udział około 5000 uczniów klas siódmych i ósmych australijskich szkół (w wieku od 12 do 14 lat). Wersja próbna OurFutures Vapingktóra ma na celu zapobieganie wapowaniu w szkołach średnich i gimnazjach.

Studenci zostali zapytani o wapowanie, jak często to robią, co wiedzą o szkodliwości e-papierosów, motywacje ich używania oraz czy w ciągu ostatniego tygodnia doświadczyli objawów depresji.

Spośród 5157 uczniów gimnazjów i szkół średnich objętych badaniem 8,3 procent przyznało, że paliło e-papierosa w przeszłości. Studenci

Studenci, którzy zgłaszali umiarkowany poziom stresu w swoim życiu, byli o 74 procent bardziej skłonni do używania e-papierosów w porównaniu do osób o niższym poziomie stresu.

Tymczasem uczniowie, którzy zgłaszali wysoki poziom stresu, byli o 64 procent bardziej skłonni do używania e-papierosów niż ci, którzy nie odczuwali tak dużego stresu.

Natomiast uczniowie o niskim samopoczuciu, zgodnie ze standardami badania, byli o 105% bardziej skłonni do używania e-papierosów w porównaniu do uczniów o dobrym samopoczuciu.

Dr Lauren Gardner, jedna z czołowych badaczek odpowiedzialnych za badanie OurFutures, powiedziała: „Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć złożony związek między zdrowiem psychicznym a wapowaniem, jednak odkrycia te podkreślają pilną potrzebę stosowania metod zapobiegania i wczesnej interwencji, popartych dowodami”. , aby wspierać zarówno krótko-, jak i długoterminowe zdrowie i dobrostan młodych ludzi”.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „ Australijski i nowozelandzki Journal of Psychiatry.

Około 4,5 procent dorosłych Amerykanów w każdym wieku regularnie wapuje. Odpowiada to ponad 11,6 milionom osób

Około 4,5 procent dorosłych Amerykanów w każdym wieku regularnie wapuje. Odpowiada to ponad 11,6 milionom osób

Zdaniem naukowców istnieje coraz więcej badań analizujących powiązania między złym stanem zdrowia psychicznego a używaniem wapowania.

W badaniu American Heart Association, w którym wzięło udział 2505 nastolatków, sprawdzano częstość występowania lęku i depresji wśród waperów nikotynowych.

Badanie wykazało, że 60 procent waperów wyłącznie nikotynowych i waperów dualnych zgłosiło występowanie objawów lękowych – takich jak zmartwienia, wspomnienia, ataki paniki i lęki sytuacyjne – w ciągu ostatniego tygodnia, w porównaniu z około 40 procent uczestników, którzy nigdy nie wapowali.

Naukowcy odkryli podobne powiązania między depresją a wapowaniem również wśród dorosłych.

Raport za 2019 rok w Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego wykazało, że im częściej dorośli używają e-papierosów, tym większe jest ryzyko wystąpienia depresji.

Stwierdzono, że ryzyko depresji u osób, które codziennie wapowały, było o 2,4% wyższe, podczas gdy osoby okazjonalnie wapujące były 1,96 razy większe.

Tymczasem raport z 2019 r. opublikowany w The Annals of Clinical Psychiatry dotyczył wpływu wapowania na zdrowie psychiczne młodych dorosłych studiujących.

Ci, którzy używali e-papierosów, byli znacznie bardziej prawdopodobne mieć historię zdrowia psychicznego obejmującą ADHD, zespół stresu pourazowego, zaburzenia hazardowe i stany lękowe, zgłaszać niską samoocenę i popierać cechy impulsywności.

Około 4,5 procent dorosłych w USA – mniej więcej 11,6 mln osób – są obecnymi użytkownikami e-papierosów.

W Australii ponad 14 procent młodzieży w wieku 15 lat i więcej próbowało obecnie wapować. Vaping wydaje się być najpopularniejszą aktywnością wśród młodych ludzi, także tych, którzy nigdy nie próbowali tradycyjnych papierosów.

Tymczasem w USA około 7,7 proc uczniów to obecnie użytkownicy e-papierosów. Według najnowszych dostępnych danych z 2023 r. oznacza to około 2,1 mln dzieci, w tym 4,6% gimnazjalistów i 10% uczniów szkół średnich.

Istnieje promyk nadziei, że środki zapobiegawcze finansowane przez podmioty prywatne i wspierane przez rząd działają. Używanie e-papierosów wśród uczniów szkół średnich spadło w 2023 r. z nieco ponad 14 proc.

Doktor Emily Stockings, współprzewodnicząca badacza odpowiedzialnego za najnowsze badania prowadzone w Australii, powiedziała: „Chociaż w naszym badaniu nie uwzględniono tej zależności, możliwe jest, że tę zależność można wyjaśnić wspólnymi czynnikami ryzyka społecznego, środowiskowego i genetycznego lub może ona wskazywać na możliwe zachowania samoleczenia.

„Niezależnie od tego, czy zły stan zdrowia psychicznego wpływa na palenie, czy odwrotnie, jasne jest, że jeśli mamy zapobiec początkom wapowania, musimy jednocześnie zająć się zdrowiem psychicznym”.



Link źródłowy