Murres, pospolity ptak morski, wygląda trochę jak latające pingwiny. Te tęgie ptaki w stylu smokingu nurkują i pływają w oceanie, aby zjeść małe ryby, a następnie odlatują z powrotem na wyspy lub przybrzeżne klify, gdzie zakładają gniazda w dużych koloniach. Jednak ich wytrzymała budowa ciała maskuje wrażliwość tych ptaków na zmieniające się warunki oceaniczne.
Obywatelski program naukowy Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w ramach którego szkoli się mieszkańców wybrzeża w zakresie przeszukiwania lokalnych plaż i dokumentowania martwych ptaków, przyczynił się do nowego badania prowadzonego przez naukowców federalnych, dokumentującego niszczycielski wpływ ocieplenia wody na środowisko. zwykłe morderstwojest na Alasce.
W 2020 r. uczestnicy kierowanego przez UW Zespołu ds. Obserwacji Przybrzeżnych i Badań Ptaków Morskich (COASST) oraz inni obserwatorzy po raz pierwszy zidentyfikowali masową śmiertelność, która wpływa na pospolite morderstwa na zachodnim wybrzeżu i na Alasce. W badaniu tym udokumentowano 62 000 tusz, głównie na Alasce, w ciągu jednego roku. W niektórych miejscach liczba plażowiczów była ponad 1000 razy większa od normalnej. Jednak w badaniu z 2020 r. nie oszacowano całkowitego rozmiaru wymierania po morskiej fali upałów w latach 2014–2016, znanej jako „kropla”.
W tym nowym artykule opublikowany 12 grudnia Naukazespół kierowany przez US Fish and Wildlife Service przeanalizował wieloletnie badania w koloniach, aby oszacować całkowitą śmiertelność i późniejsze skutki. Analiza 13 kolonii przebadanych w latach 2008–2022 wykazała, że wielkość kolonii w Zatoce Alaski, na wschód od Półwyspu Alaska, spadła o połowę po morskiej fali upałów. W koloniach położonych wzdłuż wschodniej części Morza Beringa, na zachód od półwyspu, spadek był jeszcze bardziej gwałtowny i wyniósł 75%.
Badanie prowadzone przez Heather Renner, biolożkę zajmującą się dziką przyrodą w US Fish and Wildlife Service, szacuje, że w sumie zginęło 4 miliony pospolitych morderstw na Alasce, co stanowi około połowę całej populacji. Autorzy piszą, że nie zaobserwowano jeszcze powrotu do zdrowia.
„To badanie pokazuje wyraźny i zaskakująco długotrwały wpływ morskiej fali upałów na najważniejsze gatunki drapieżników morskich” – powiedziała Julia Parrish, profesor nauk o wodzie i rybołówstwie oraz biologii na UW, która była współautorką obu publikacji 2020 artykuł i nowe badanie. „Co ważne, wpływ fali upałów nie polegał na stresie termicznym u ptaków, ale raczej na zmianach w sieci pokarmowej, które nagle i śmiertelnie spowodowały, że morderstwa pozbawione były wystarczającej ilości pożywienia”.
„Ciepła plama” to niezwykle ciepły i długotrwały obszar wód powierzchniowych w północno-wschodnim Pacyfiku od końca 2014 do 2016 roku, wpływający na pogodę i przybrzeżne ekosystemy morskie od Kalifornii po Alaskę. Wraz ze spadkiem produktywności oceanów wpłynęło to na zaopatrzenie w żywność dla największych drapieżników, w tym ptaków morskich, ssaków morskich i ryb ważnych pod względem handlowym. Na podstawie stanu tusz murre autorzy badania z 2020 r. doszli do wniosku, że najbardziej prawdopodobną przyczyną masowej śmiertelności był głód.
Przed tą morską falą upałów na Alasce mieszkała około jedna czwarta światowej populacji, czyli około 8 milionów pospolitych morderstw. Autorzy szacują, że populacja jest obecnie o połowę mniejsza. Chociaż populacje pospolitych morderstw ulegały już wcześniej wahaniom, autorzy zauważają, że populacja Alaski nie odrodziła się po tym wydarzeniu, tak jak miało to miejsce po poprzednich, mniejszych wymieraniach.
Chociaż wydaje się, że „ciepła plama” była najintensywniejszą jak dotąd morską falą upałów, w obliczu zmiany klimatu utrzymujące się ciepłe warunki stają się coraz bardziej powszechne. Badanie przeprowadzone w 2023 r. pod kierunkiem UW, w którym wzięło udział wielu tych samych autorów, wykazało, że wzrost temperatury powierzchni morza o 1 stopień Celsjusza przez ponad sześć miesięcy powoduje wiele przypadków masowej śmiertelności ptaków morskich.
Odkryj najnowsze osiągnięcia nauki, technologii i kosmosu dzięki over 100 000 abonentów którzy codziennie korzystają z witryny Phys.org. Zapisz się do naszego bezpłatny biuletyn i otrzymuj aktualne informacje na temat przełomowych, innowacyjnych i ważnych badań —codziennie lub co tydzień.
„Bez względu na to, czy ocieplenie wynika z fali upałów, El Niño, utraty lodu morskiego w Arktyce, czy też z innych czynników, przesłanie jest jasne: cieplejsza woda oznacza masową zmianę ekosystemu i powszechny wpływ na ptaki morskie” – powiedział Parrish.
„Częstotliwość i intensywność śmiertelności ptaków morskich rośnie wraz z ociepleniem oceanów” – powiedział Parrish.
W artykule z 2023 r. sugerowano, że po morskiej fali upałów odbudowa populacji ptaków morskich zajmie co najmniej trzy lata. Niepokojący jest fakt, że liczba morderstw pospolitych na Alasce nie powróciła nawet siedem lat po „krople” – stwierdził Parrish.
„Być może znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym przebudowy ekosystemu, w którym powrót do liczebności sprzed wymarcia nie jest już możliwy”.
Innymi współautorami są Brie Drummond i Jared Laufenberg z biura US Fish and Wildlife Service na Alasce; John Piatt, były naukowiec federalny, obecnie pracujący dla Światowego Kongresu Puffinów w Port Townsend; oraz Martin Renner z Tern Again Consulting w Homerze.
Więcej informacji:
Heather M. Renner, Katastrofalna i trwała utrata pospolitych morderstw po morskiej fali upałów, Nauka (2024). DOI: 10.1126/science.adq4330. www.science.org/doi/10.1126/science.adq4330
Cytat: Badania pokazują pełną skalę masowego wymierania ptaków morskich w wyniku fali upałów na Pacyfiku (2024 r., 14 grudnia), pobrano 14 grudnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-12-surveys-full-scale-massive- ptak morski.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.