Strona główna nauka/tech Astronomowie zaskoczeni filmem przedstawiającym bąbelki gwiazdowe 75 razy większe od Słońca

Astronomowie zaskoczeni filmem przedstawiającym bąbelki gwiazdowe 75 razy większe od Słońca

14
0


Koncepcja artystyczna gwiazda bąbelki
Korzystając z ALMA, naukowcy uzyskali bezprecedensowe obrazy R Doradus, które ujawniają duże, szybko poruszające się bąbelki gazu na jej powierzchni, co pogłębia naszą wiedzę na temat ewolucji gwiazd i dynamiki konwekcji. (Koncepcja artysty. Prawdziwe zdjęcia i wideo można zobaczyć poniżej.) Źródło: SciTechDaily.com

Astronomowie wykorzystali ALMA uchwycenie szczegółowych zdjęć R Doradus, pokazujących bąbelki gazu 75 razy większe od Słońca, dostarczające nowego wglądu w procesy konwekcji gwiazdowej, które mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia starzenia się gwiazd i redystrybucji pierwiastków niezbędnych do powstawania nowych gwiazd i planet.

Po raz pierwszy astronomowie wykonali wystarczająco szczegółowe zdjęcia gwiazdy innej niż Słońce, aby śledzić ruch bulgoczącego gazu na jej powierzchni. Zdjęcia gwiazdy R Doradus uzyskano za pomocą teleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), którego współwłaścicielem jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w lipcu i sierpniu 2023 r. Pokazują gigantyczne, gorące bąbelki gazu, 75 razy większe od Słońca, pojawiające się na powierzchni i opadające z powrotem do wnętrza gwiazdy szybciej, niż oczekiwano.

Odsłonięcie dynamiki konwekcji gwiazd

„Po raz pierwszy można w taki sposób pokazać bulgoczącą powierzchnię prawdziwej gwiazdy”[1] mówi Wouter Vlemmings, profesor na Politechnika ChalmersSzwecja i główny autor badania opublikowanego dzisiaj w Nature. „Nigdy nie spodziewaliśmy się, że dane będą tak wysokiej jakości, że będziemy mogli zobaczyć tak wiele szczegółów konwekcji na powierzchni gwiazdy”.

Gwiazdy wytwarzają energię w swoich jądrach w wyniku syntezy jądrowej. Energia ta może być przenoszona w kierunku powierzchni gwiazdy w postaci ogromnych, gorących bąbelków gazu, które następnie ochładzają się i toną — niczym lampa lawowa. Ten ruch mieszania, znany jako konwekcja, rozprowadza po całej gwieździe ciężkie pierwiastki utworzone w jądrze, takie jak węgiel i azot. Uważa się również, że jest on odpowiedzialny za wiatry gwiazdowe przenoszące te pierwiastki w kosmos, gdzie powstają nowe gwiazdy i planety.

Ten film pokazuje timelapse powierzchni gwiazdy, na której widać gigantyczne, gorące bąbelki gazu – 75 razy większe od Słońca – pojawiające się na powierzchni i opadające z powrotem do wnętrza gwiazdy. Wszystkie zdjęcia przedstawione w tym filmie są prawdziwymi zdjęciami wykonanymi za pomocą ALMA. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/W. Vlemings i in.

Spostrzeżenia z pobliskiego czerwonego olbrzyma

Aż do teraz nigdy szczegółowo nie śledzono ruchów konwekcyjnych w gwiazdach innych niż Słońce. Korzystając z ALMA, zespołowi udało się uzyskać obrazy powierzchni R Doradus w wysokiej rozdzielczości w ciągu miesiąca. R Doradus to czerwony olbrzym o średnicy około 350 razy większej od Słońca, położony około 180 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Dorado. Jego duże rozmiary i bliskość Ziemi czynią go idealnym celem szczegółowych obserwacji. Co więcej, jego masa jest podobna do masy Słońca, co oznacza, że ​​R Doradus jest prawdopodobnie dość podobny do tego, jak nasze Słońce będzie wyglądać za pięć miliardów lat, kiedy stanie się czerwonym olbrzymem.

Powierzchnia gwiazdy R Doradus z adnotacją
Astronomowie wykonali serię zdjęć gwiazdy innej niż Słońce z wystarczającą szczegółowością, aby śledzić ruch pęcherzyków gazu na jej powierzchni. Zdjęcia gwiazdy R Doradus uzyskano za pomocą teleskopu Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA), którego współwłaścicielem jest ESO, w lipcu i sierpniu 2023 r. Ten panel przedstawia trzy z tych rzeczywistych zdjęć, wykonane za pomocą ALMA na 18 lipca, 27 lipca i 2 sierpnia 2023 r. Gigantyczne bąbelki – 75 razy większe od Słońca – widoczne na powierzchni gwiazdy są wynikiem ruchów konwekcyjnych wewnątrz gwiazdy. Rozmiar orbity Ziemi pokazano w skali. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/W. Vlemings i in.

„Konwekcja tworzy piękną ziarnistą strukturę widoczną na powierzchni naszego Słońca, ale trudno ją dostrzec na innych gwiazdach” – dodaje Theo Khouri, badacz w Chalmers, który jest współautorem badania. „Dzięki ALMA mogliśmy teraz nie tylko bezpośrednio zobaczyć granulki konwekcyjne – o rozmiarze 75 razy większym od naszego Słońca! — ale także zmierzyć, jak szybko poruszają się po raz pierwszy.”

R Doradus Star Szeroki widok pola
To szerokokątne zdjęcie, utworzone na podstawie zdjęć z Digitized Sky Survey 2, pokazuje obszar wokół R Doradus, jasnej, pomarańczowej gwiazdy w środku. Powierzchnia gwiazdy została niedawno szczegółowo sfotografowana za pomocą teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Źródło: ESO/Digitized Sky Survey 2. Podziękowanie: Davide De Martin

Wzorce konwekcji i przyszłe badania

Wydaje się, że granulki R Doradus poruszają się w cyklu miesięcznym, czyli szybciej, niż przewidywali naukowcy na podstawie działania konwekcji w Słońcu. „Nie wiemy jeszcze, jaka jest przyczyna tej różnicy. Wydaje się, że konwekcja zmienia się wraz ze starzeniem się gwiazdy w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy” – mówi Vlemmings. Obserwacje takie jak te prowadzone obecnie przez R Doradus pomagają nam zrozumieć, jak zachowują się gwiazdy takie jak Słońce, nawet gdy stają się tak chłodne, duże i pełne życia jak R Doradus.

„To spektakularne, że możemy teraz bezpośrednio obrazować szczegóły powierzchni tak odległych gwiazd i obserwować fizykę, którą do tej pory można było zaobserwować tylko w naszym Słońcu” – podsumowuje Behzad Bojnodi Arbab, doktorant w Chalmers, który również brał udział w badaniu w badaniu.

Ten film wideo przedstawia R Doradus w powiększeniu. Ten czerwony olbrzym ma średnicę około 350 razy większą od Słońca i znajduje się około 180 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Dorado. Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) wykonała niedawno zdjęcia bulgoczącej powierzchni gwiazdy R Doradus — po raz pierwszy szczegółowo sfotografowano ten ruch w gwieździe innej niż Słońce.

Różne pokazane tutaj zdjęcia, z których wszystkie są prawdziwymi obrazami, a nie wrażeniami artysty, zostały wykonane różnymi teleskopami w różnym czasie i zostały połączone, aby stworzyć to powiększenie. Wstawka na końcu pokazuje timelapse zdjęć powierzchni gwiazdy wykonanych za pomocą ALMA.

Źródło: ESO/L. Calçada, N. Risinger (skysurvey.org), DSS, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/W. Vlemings i in. Muzyka: Astral Electronic

Notatki

  1. Bąble konwekcyjne były już wcześniej szczegółowo obserwowane na powierzchni gwiazd, m.in. za pomocą instrumentu PIONIER na pokładzie ESO. Bardzo duży teleskop Interferometr. Jednak nowe obserwacje ALMA śledzą ruch bąbelków w sposób, który wcześniej nie był możliwy.
Mapa nieba konstelacji Dorado Star R Doradus
Ta mapa pokazuje położenie mgławicy R Doradus w konstelacji Dorado (Miecznika) na półkuli południowej. Mapa ta pokazuje większość gwiazd widocznych gołym okiem w dobrych warunkach. Położenie samej gwiazdy jest zaznaczone czerwonym kółkiem. Źródło: ESO, IAU oraz Sky & Telescope

Odniesienie: „Miesięczna skala czasu konwekcji na powierzchni gigantycznej, ewolucyjnej gwiazdy” autorstwa Woutera Vlemmingsa, Theo Khouri, Behzada Bojnordiego Arbaba, Elvire De Beck i Matthiasa Maerckera, 11 września 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-07836-9

W skład zespołu wchodzą W. Vlemmings (Chalmers University of Technology, Szwecja [Chalmers]), T. Khouri (Chalmers), B. Bojnordi (Chalmers), E. De Beck (Chalmers) i M. Maercker (Chalmers).



Link źródłowy