NASA astronautka Tracy C. Dyson wróciła na Ziemię po sześciomiesięcznej misji na pokładzie ISS wraz z Roskosmos kosmonauci Oleg Kononenko i Nikołaj Chub.
Dyson brał udział w najnowocześniejszych badaniach naukowych, w tym w biodruku 3D tkanki serca i krystalizacji białek modelowych na potrzeby produkcji farmaceutycznej. Spędziła w kosmosie 184 dni, wykonując 2944 orbity wokół Ziemi i jeden spacer kosmiczny. Kosmonauci ustanowili własne rekordy, a Kononenko spędził w swojej karierze ponad 1100 dni w przestrzeni kosmicznej. Po bezpiecznym lądowaniu Dyson powróci do Johnson Space Center należącego do NASA.
Astronautka NASA Tracy C. Dyson wraca na Ziemię
Astronautka NASA Tracy C. Dyson zakończyła sześciomiesięczną misję badawczą na pokładzie statku kosmicznego Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w poniedziałek wraca na Ziemię z kosmonautami Roskosmosu Olegiem Kononenką i Nikołajem Czubem.
Trio opuściło stację kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-25 o 4:36 EDT w poniedziałek 23 września, dokonując bezpiecznego lądowania przy pomocy spadochronu o godzinie 7:59 (16:59 czasu kazachskiego), na południowy wschód od odległego miasta Dżezkazgan w Kazachstanie.
Postęp badań naukowych w kosmosie
Na pokładzie orbitującego laboratorium Dyson przeprowadził wiele działań naukowych i technologicznych, w tym obsługę biodrukarki 3D do drukowania próbek tkanek serca, co mogłoby przyczynić się do rozwoju technologii tworzenia zastępczych narządów i tkanek do przeszczepów na Ziemi. Dyson brał także udział w krystalizacji białek modelowych w celu oceny wydajności sprzętu, który można wykorzystać w produkcji farmaceutycznej, oraz prowadził program wykorzystujący oprogramowanie zaprojektowane przez studentów do sterowania swobodnie latającymi robotami stacji, inspirując kolejne pokolenie innowatorów.
Trzecie osiągnięcia Dysona w zakresie lotów kosmicznych i spacerów kosmicznych
Dyson wystartował 23 marca i przybył na stację 25 marca wraz z kosmonautą Roscosmos Olegiem Nowickim i uczestniczką lotów kosmicznych Mariną Wasilewską z Białorusi. Novitskiy i Vasilevskaya przebywali na pokładzie stacji przez 12 dni, po czym 6 kwietnia wrócili do domu z astronautą NASA Loralem O’Harą.
184 dni w kosmosie, przebyte 78 milionów mil
Trzeci lot kosmiczny Dysona, trwający 184 dni w przestrzeni kosmicznej, objął 2944 orbity wokół Ziemi i przebył 120 milionów kilometrów jako inżynier pokładowy Ekspedycji 70/71. Dyson przeprowadziła także jeden 31-minutowy spacer kosmiczny, co dało jej łączny czas w karierze wynoszący 23 godziny i 20 minut podczas czterech spacerów kosmicznych.
Rekordowa podróż kosmonautów z Roskosmosu
Kononenko i Chub, którzy we wrześniu ubiegłego roku wraz z O’Harą wystartowali na stację na statku kosmicznym Sojuz MS-24, spędzili 374 dni w przestrzeni kosmicznej w podróży o długości 358,6 mln mil i obejmującej 5984 orbity. Kononenko odbył swój piąty lot w przestrzeń kosmiczną, ustanawiając rekord 1111 dni na orbicie, a Chub odbył swój pierwszy lot kosmiczny.
Powrót załogi i badania lekarskie
Po badaniach lekarskich po wylądowaniu załoga powróci do miasta, w którym odbywa się rekonwalescencja, w Karagandzie w Kazachstanie. Następnie Dyson wejdzie na pokład samolotu NASA lecącego do należącego do agencji Johnson Space Center w Houston.