Strona główna nauka/tech Astronauci Starliner przygotowują się do podróży smokiem z powrotem na Ziemię

Astronauci Starliner przygotowują się do podróży smokiem z powrotem na Ziemię

21
0


Aurora wieńczy ziemski horyzont ze stacji kosmicznej
Zorza wieńczy ziemski horyzont na tym zdjęciu wykonanym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, krążącej 420 km nad zachmurzonym Oceanem Spokojnym, na południowy wschód od Wysp Kurylskich. Źródło: NASA

Astronauci Starliner przetestowali swoje SpaceX kombinezony i ćwiczyli ćwiczenia awaryjne, przygotowując się do podróży powrotnej na pokładzie statku kosmicznego Dragon. Załoga przeprowadziła eksperymenty naukowe i rozpoczęła pakowanie na Ziemię, w tym testowanie sprzętu mającego na celu złagodzenie skutków nieważkości.

Dowódca Ekspedycji 72 Suni Williams i inżynier pokładowy Butch Wilmore NASA astronauci po raz pierwszy przymierzyli skafandry ciśnieniowe SpaceX Dragon we wtorek, 1 października, z pomocą nowego członka załogi Nicka Hague z NASA. Trio NASA sprawdziło swoje skafandry ciśnieniowe, przetestowało konfigurację audio w skafandrach i przeprowadziło kontrolę dopasowania siedzeń w statku kosmicznym Dragon Freedom podczas noszenia skafandrów.

SpaceX Dragon Freedom zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Statek kosmiczny SpaceX Dragon Freedom z astronautą NASA Nickiem Hague i kosmonautą Roskosmosu Aleksandrem Gorbunowem zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA

Ćwiczenia awaryjne i przygotowania do odlotu

Później dołączyli trzej astronauci Roskosmos Inżynier pokładowy Aleksandr Gorbunow przeprowadził ćwiczenia awaryjne na statku Dragon zadokowanym w przednim porcie modułu Harmony. Williams i Wilmore, którzy udali się na pokład statku kosmicznego Boeing Starliner Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w czerwcu, powróci na Ziemię z Hagą i Gorbunowem na pokładzie statku kosmicznego Dragon w lutym.

Koniec misji badań kosmicznych

W międzyczasie czterech innych członków załogi Ekspedycji 72 zbliża się do końca swojej misji badań kosmicznych, która rozpoczęła się 5 marca. Astronauta NASA Matthew Dominick będzie dowodził statkiem kosmicznym SpaceX Dragon Endeavour, prowadząc pilota Mike’a Barratta oraz specjalistów ds. misji Jeanette Epps i Alexandra Grebenkina z powrotem na Ziemię w terminie, który wkrótce zostanie ustalony przez menedżerów misji NASA i SpaceX. Wracający do domu kwartet SpaceX Crew-8 pakuje rzeczy osobiste i inny ładunek stacji w Endeavour na podróż do domu. Grebenkin przetestował także zaprojektowany przez Roscosmos Kombinezon podciśnieniowy dolnej części ciała które mogą pomóc w dostosowaniu się do grawitacji Ziemi i złagodzić objawy powodowane przez przestrzeń kosmiczną.

Huragan Helene ze stacji kosmicznej
Huragan Helene sfotografowano z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas orbitowania 257 nad Zatoką Meksykańską u wybrzeży Mississippi. Źródło: NASA

Rutynowe badania i protokoły awaryjne

Inżynier lotu NASA Don Pettit i inżynierowie lotu Roscosmos Alexey Ovchinin i Ivan Vagner, którzy przebywają na pokładzie placówki orbitalnej od 11 września, spędzili wtorek pracując nad różnymi badaniami fizycznymi i biologicznymi. Pettit pracował w ramach testów Microgravity Science Glovebox zaawansowany sprzęt do podtrzymywania życia które mogą zostać wykorzystane w przyszłych misjach kosmicznych prowadzonych w różnych środowiskach grawitacyjnych. Ovchinin założył czapkę wypełnioną czujnikami, która mierzyła jego reakcje, ćwicząc na komputerze futurystyczne techniki pilotowania planet i robotów. Vagner pomagał Grebenkinowi przymierzać specjalistyczny kombinezon, który może przeciwdziałać skutkom życia w nieważkości.

We wtorek pod koniec zmiany załogi wszystkich 11 mieszkańców załogi stacji kosmicznej zebrało się i dokonało przeglądu swoich ról i obowiązków na wypadek mało prawdopodobnej sytuacji awaryjnej. Załoga orbity współpracowała z kontrolerami misji z całego świata, zapoznając się ze stosowaniem środków ochrony osobistej i gaśnic. Astronauci i kosmonauci dokonali także przeglądu niezbędnych działań i procedur ewakuacyjnych na wypadek pożaru, wycieku substancji chemicznych lub wycieku ciśnienia.



Link źródłowy