Ceramika, narzędzia i muszle ślimaków ujawniają wiedzę na temat produkcji barwników mykeńskich w XVI wieku p.n.e.
Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie ogólnodostępnym PLOS JEDEN ujawnia, że na greckiej wyspie Egina odbywały się warsztaty farbowania fioletu w późnej epoce brązu, twierdzi Lydia Berger z Uniwersytetu Paris Lodron w Salzburgu w Austrii i jej współpracownicy.
Kolorowe barwniki były znaczącym towarem w regionie Morza Śródziemnego w późnej epoce brązu, a zrozumienie produkcji tych barwników było cenne dla interpretacji ówczesnej kultury i handlu. W tym badaniu Berger i współpracownicy opisują miejsce, w którym znajdowała się pracownia farbiarstwa fioletowego z XVI wieku p.n.e. zlokalizowana w Egina Kolonna w Zatoce Sarońskiej.
Dowody produkcji barwników
O obecności farbiarni w tym miejscu świadczą trzy główne dowody: fioletowy pigment zachowany na fragmentach ceramiki, które prawdopodobnie są pozostałością pojemników z farbą; narzędzia do barwienia, w tym kamienie szlifierskie i zbiornik na odpady; oraz rozdrobnione muszle ślimaków morskich, których ciała zbiera się w celu uzyskania tych pigmentów. Analiza łupin i składu chemicznego pigmentów wskazuje, że w warsztacie stosowano głównie takie pigmenty gatunek ślimaka śródziemnomorskiego, pasiastego barwnika-murexu.
Wykopaliska w tym miejscu odsłoniły także wiele spalonych kości młodych ssaków, głównie prosiąt i jagniąt. Autorzy stawiają hipotezę, że mogą to być szczątki zwierząt składanych w ofierze rytualnie w ramach ofiar duchowych w celu ochrony miejsca produkcji, co jest praktyką znaną z innych miejsc kulturowych, chociaż dokładny związek pomiędzy tymi kośćmi a produkcją barwnika nie jest jeszcze do końca jasny.
Spostrzeżenia i przyszłe badania
Ta strona dostarcza cennych informacji na temat narzędzi i procesów produkcji mykeńskiego fioletowego barwnika. Dalsze badania mogą ujawnić więcej informacji na temat skali produkcji barwnika w Kolonna Aegina, szczegółów procedur stosowanych na miejscu oraz wykorzystania tego barwnika w handlu regionalnym.
Autorzy dodają: „Po raz pierwszy odkrycie niezwykłych ilości dobrze zachowanego pigmentu, w połączeniu z dużą liczbą pokruszonych muszli mięczaków i kilkoma funkcjonalnymi urządzeniami, pozwala na szczegółowy wgląd w produkcję fioletowego barwnika na greckich terenach wyspa Egina około 3600 lat temu. Analizy chemiczne metodą HPLC, badania malakologiczne, zoologiczne i archeologiczne ilustrują proces techniczny i specyfikę wczesnej produkcji barwników oraz dowodzą warsztatu w osadnictwie późnej epoki brązu.
Odniesienie: „Więcej niż tylko kolor: archeologiczne, analityczne i proceduralne aspekty produkcji fioletowego barwnika w późnej epoce brązu w Cape Kolonna na Eginie”, Lydia Berger, Gerhard Forstenpointner, Peter Frühauf i Fabian Kanz, 12 czerwca 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0304340