Strona główna Biznes Apple zmienia politykę dotyczącą sklepów z aplikacjami w UE po dochodzeniu Komisji...

Apple zmienia politykę dotyczącą sklepów z aplikacjami w UE po dochodzeniu Komisji – Euractiv

38
0


W czwartek (8 sierpnia) firma Apple zmieniła swoją politykę w Unii Europejskiej, aby umożliwić programistom komunikację z klientami poza sklepem App Store po tym, jak w czerwcu Komisja naliczyła producenta iPhone’a za naruszenie przepisów technologicznych Wspólnoty.

Komisja stwierdziła, że ​​zgodnie z większością warunków handlowych Apple umożliwia sterowanie jedynie poprzez „link-out”, co oznacza, że ​​twórcy aplikacji mogą umieścić w swojej aplikacji link przekierowujący klienta do strony internetowej, na której może on zawrzeć umowę.

Apple twierdzi, że programiści będą teraz mogli komunikować się i promować oferty dostępne wszędzie, nie tylko na ich własnej stronie internetowej, z poziomu aplikacji.

Apple wprowadzi jednak dwie nowe opłaty – początkową opłatę za pozyskanie w wysokości 5% dla nowych użytkowników i 10% opłatę za obsługę sklepu za sprzedaż dokonaną przez użytkowników aplikacji na dowolnej platformie w ciągu 12 miesięcy od zainstalowania aplikacji.

Obecnie Apple pobiera trzy rodzaje opłat: opłatę za technologię podstawową za mniej niż 1% aplikacji, obniżoną prowizję za wszystkie towary i usługi cyfrowe sprzedawane w App Store oraz opcjonalną opłatę za usługi płatnicze i handlowe.

Dwie nowe opłaty zastąpią obniżoną prowizję za wszystkie cyfrowe towary i usługi sprzedawane w App Store.

Spotify, które pokłóciło się z Apple w sprawie linków w aplikacji, oświadczyło, że ocenia propozycję Apple.

„Na pierwszy rzut oka Apple żądając aż 25% opłaty za podstawową komunikację z użytkownikami, Apple po raz kolejny rażąco lekceważy podstawowe wymogi ustawy o rynkach cyfrowych” – stwierdził rzecznik Spotify.

Komisja wcześniej skrytykowała opłaty pobierane przez Apple za ułatwianie za pośrednictwem App Store początkowego pozyskania nowego klienta przez programistów, twierdząc, że wykraczają one poza to, co jest ściśle konieczne w przypadku takiego wynagrodzenia.

„Ocenimy ewentualne zmiany Apple w zakresie środków zgodności, biorąc również pod uwagę wszelkie opinie płynące z rynku, zwłaszcza od deweloperów” – powiedział urzędnik Komisji.

Zarzut postawiony Apple to pierwszy zarzut postawiony przez Komisję na podstawie przełomowej ustawy o rynkach cyfrowych, która ma na celu ograniczenie siły Big Tech, a naruszenia DMA mogą skutkować karą grzywny w wysokości nawet 10% światowego rocznego obrotu firmy.

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy