Strona główna Sporty Andrew Benson odpowiada na Wasze pytania po Grand Prix Belgii

Andrew Benson odpowiada na Wasze pytania po Grand Prix Belgii

73
0


Po zakończeniu Grand Prix Belgii doszło do dramatu, kiedy zwycięzca wyścigu George Russell został po swojej dyskwalifikacji Stwierdzono, że Mercedes ma niedowagę.

Kolega Russella z zespołu, Lewis Hamilton, który zajął drugie miejsce, odziedziczył zwycięstwo i miał na koncie 105 zwycięstw w karierze, podczas gdy Oscar Piastri z McLarena awansował na drugie miejsce, a Charles Leclerc z Ferrari wspiął się na trzecie miejsce.

Korespondent BBC Sport F1 Andrzeja Bensona odpowiada na Twoje pytania, ponieważ Spa sygnalizuje początek przerwy letniej.

Jaki wpływ ma niedowaga samochodu George’a Russella? Ile czasu to daje? – Martin

Zmniejszenie masy o 1,5 kg dałoby przewagę w czasie okrążenia w granicach 0,05–0,06 sekundy, czyli około 2,3–2,6 sekundy na dystansie wyścigowym.

Można by cały dzień spierać się, czy to zadecydowało o zwycięstwie w wyścigu, ale nie o to tu chodzi. Jeśli samochód przekroczy dozwolone limity, naruszył przepisy i dlatego zostaje zdyskwalifikowany.

Co się stało z Mercedesem w kwestii tankowania? Jak to wina kierowcy? – Anon

Mercedes nie powiedział jeszcze, dlaczego tak się stało, ale szef zespołu Toto Wolff przyznał, że „wyraźnie popełnili błąd”.

„Wyjedziemy, ocenimy, co się stało i zrozumiemy, co poszło nie tak” – dodał.

Dyrektor ds. inżynierii przytorowej, Andrew Shovlin, powiedział, że zespół podejrzewa, że ​​przejście Russella na strategię jednego postoju w trakcie wyścigu – coś, o czym nikt nie myślał przed startem – może być „czynnikiem dodatkowym”.

Dzieje się tak dlatego, że opony Russella zużywają się bardziej, niż oczekiwano. Biorąc pod uwagę, że różnica między samochodem legalnym a nielegalnym wynosi zaledwie 375 g na oponę, jest to z pewnością możliwość.

Ale jak Mercedes już przyznał, to też nie jest żadna wymówka.

Kierowca prowadzi samochód i w ten sposób korzysta z korzyści, jakie dało mu naruszenie przepisów. Musi więc zostać ukarany razem z zespołem. Dyskwalifikacja samochodu, ale pozostawienie kierowcy w wynikach nie miałoby sensu.

Jakie są według Ciebie szanse Lewisa Hamiltona na zdobycie tytułu mistrza świata kierowców? – Callum

Praktycznie zero. Hamilton traci 127 punktów do lidera mistrzostw Maxa Verstappena na 10 wyścigów przed końcem.

Dlatego Hamilton musiałby w każdym wyścigu odzyskiwać średnio prawie 13 punktów od Verstappena. Prawo średnich mówi, że tak się po prostu nie stanie. Nawet biorąc pod uwagę, że trzy z tych wyścigów to wyścigi sprinterskie, w których do zdobycia jest kilka punktów więcej niż zwykle.

Nawet Lando Norris z McLarena, najbliższy rywal Verstappena, nie ma wielkich nadziei. Do lidera traci 78 punktów. To 7,8, czyli osiem punktów na wyścig.

Nawet gdyby Norris wygrał każdy pozostały wyścig, a Verstappen za każdym razem był drugi, i tak by go nie dogonił.

Oczywiście jest to nadal matematycznie możliwe. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, że ktokolwiek inny niż Verstappen zdobędzie tytuł kierowcy.

Mistrzostwa konstruktorów to inna sprawa. McLaren traci 43 punkty i oba samochody zdobywają w tym punkty. Niezależnie od tego, czy Sergio Perez zostanie zastąpiony przez Red Bulla, czy nie, biorąc pod uwagę obecną sytuację konkurencyjną, nadal wydaje się to wykonalne.

W jaki sposób w fabrykach egzekwowana jest przerwa wakacyjna w F1? Czy drzwi są zamknięte, a samochody zamknięte? Czy ma to wpływ na zespoły projektowe pracujące nad przyszłym rokiem? – Jeremy

Organ zarządzający FIA monitoruje to. Zasadniczo wszystko, co ma związek z osiągami lub produkcją samochodów, musi zostać wstrzymane na dwa tygodnie, począwszy od końca tego tygodnia.

Nie powstrzymuje to ludzi od myślenia, ale nie wolno im wykonywać żadnej pracy, która może być monitorowana. Komputery są wyłączone. Nikt nie ma tam wstępu. Żadnego projektowania, żadnych spotkań inżynieryjnych, żadnych części konstrukcyjnych, żadnych symulacji jakiegokolwiek rodzaju, nic.

Oczywiście szefowie zespołów nadal mogą rozmawiać z kierowcami, inżynierami i tak dalej – a także ze sobą nawzajem. Ale rozmowa to jedyne, co mogą zrobić.

Czy radia drużynowe są dobre dla sportu? A może przekazują kierowcom zbyt dużo danych – optymalnych strategii i poleceń zespołowych – które zmniejszają umiejętności kierowców? – Jasona

To jest kwestia opinii. Jednak kilka lat temu F1 próbowała zrezygnować z radia zespołowego podczas wyścigów, co wywarło największy wpływ na publiczność.

Zabranie tych wszystkich rozmów radiowych na wiele różnych sposobów pomniejszyło spektakl telewizyjny, więc projekt został porzucony.

Red Bull ma inżynierów i szefa zespołu w boksie, podczas gdy Mercedes zostaje w garażu podczas weekendu wyścigowego: jakie są zalety i wady? – Nathan

To osobisty wybór. Wszystko odbywa się za pośrednictwem transmisji radiowej, komputera lub ekranu telewizora, więc nikt absolutnie nie musi przebywać w boksie, jak udowodnił Mercedes.

Wszystkie zespoły mają w swoich fabrykach zdalne zespoły odpowiedzialne za obsługę wyścigów, które biorą udział w decyzjach na torze.

Jednak niektóre zespoły wolą przebywać w boksie, co sięga czasów, gdy nie było innego sposobu na skuteczne monitorowanie wyścigu. Więc się tego trzymają.



Link źródłowy