Analiza wyników dwóch milionów osób sugeruje, że jedzenie czerwonego i przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Naukowcy przeanalizowali dane z 31 badań przeprowadzonych w 20 krajach, aby sprawdzić, czy istnieje związek między spożywaniem różnych rodzajów mięsa a chorobą, na którą cierpią miliony ludzi w Wielkiej Brytanii.
Analiza wykazała, że regularne spożywanie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie – co odpowiada dwóm plasterkom szynki – wiąże się z o 15% większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu najbliższych 10 lat.
Tymczasem spożywanie 100 g nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie – co odpowiada małemu stekowi – wiąże się z o 10% wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Spożywanie 100 g drobiu dziennie – np. małej piersi z kurczaka – również wiązało się z o 8% większym ryzykiem wystąpienia tej choroby.
Analiza wykazała, że regularne spożywanie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie – co odpowiada dwóm plasterkom szynki – wiąże się z o 15% wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu najbliższych 10 lat.
Cukrzyca jest obecnie „szybko nasilającym się kryzysem” w Wielkiej Brytanii, ponieważ uważa się, że liczba osób cierpiących na tę chorobę po raz pierwszy przekroczyła pięć milionów
Jednak gdy przeprowadzono dalsze badania w celu sprawdzenia ustaleń w różnych scenariuszach, powiązanie z drobiem osłabło.
Profesor Nita Forouhi, starsza autorka artykułu z Uniwersytetu w Cambridge, powiedziała: „Nasze badania dostarczają jak dotąd najbardziej kompleksowych dowodów na związek pomiędzy spożywaniem przetworzonego i nieprzetworzonego mięsa czerwonego a wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 w przyszłości.
„Popiera zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego mięsa czerwonego w celu zmniejszenia liczby przypadków cukrzycy typu 2 w populacji.
„Chociaż nasze odkrycia dostarczają bardziej kompleksowych dowodów na związek między spożyciem drobiu a cukrzycą typu 2 niż były wcześniej dostępne, związek ten pozostaje niepewny i wymaga dalszych badań”.
Ten wykres pokazuje, ile mięsa Brytyjczycy kupują średnio tygodniowo, dane za rok 2022 pokazują ogromny spadek w porównaniu do poziomów historycznych (dane nie obejmują ryb)
W artykule opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Diabetes and Endocrinology zespół stwierdził, że nie jest jasne, w jaki sposób spożycie mięsa może wpływać na ryzyko cukrzycy typu 2.
Sugerują kilka możliwych mechanizmów, w tym to, że gotowanie mięsa w wysokich temperaturach może wywołać reakcję zapalną w organizmie i prowadzić do insulinooporności.
Komentując ustalenia, dr Duane Mellor, dietetyk i rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, powiedział: „Ogólne przesłanie dotyczące umiarkowanego spożycia mięsa jest zgodne z krajowymi wytycznymi i poradami dotyczącymi zdrowego odżywiania, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
„Obejmuje to stosowanie diety opartej na warzywach, owocach, orzechach, nasionach, fasoli, grochu i soczewicy, a także pewnych produktach pełnoziarnistych i umiarkowanych ilościach mięsa i nabiału z ograniczoną ilością dodatku tłuszczu, soli i cukru.
„Powinno temu towarzyszyć regularna aktywność fizyczna, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
„Jeśli ludzie rozważają ograniczenie spożycia mięsa, ważne jest, aby składniki odżywcze zawarte w mięsie pochodziły z innych produktów spożywczych, na przykład żelazo, witamina B12 i białko.
„Przy rozważaniu ograniczenia spożycia lub wyeliminowania określonego rodzaju żywności z diety ważne jest, aby każda żywność zastępcza dostarczała tych samych składników odżywczych, co umożliwi ogólnie utrzymanie zdrowej diety”.