Strona główna nauka/tech Alarmujący kryzys wodny w Amazonii

Alarmujący kryzys wodny w Amazonii

40
0


Rzeka Solimões 2021 Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne rzeki Solimões w pobliżu Tabatinga w Brazylii wykonane 21 września 2021 r.
Rzeka Solimões 2024 Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne rzeki Solimões w pobliżu Tabatinga w Brazylii wykonane 21 września 2024 r.

Niewystarczające opady deszczu w latach 2023–2024 odcisnęły piętno na rzekach i wodach gruntowych Ameryki Południowej, a w kilku krajach wywróciły do ​​góry nogami życie codzienne.

Rekordowo niski poziom rzek w dorzeczu Amazonki w październiku 2024 r. odzwierciedla poważną suszę, na którą wpływa El Niño i inne warunki klimatyczne. Susza spowodowała rozległe pożary, zakłócenia w elektrowniach wodnych i transporcie oraz skomplikowane badania naukowe, szczególnie dotykając regionów takich jak Pantanal.

Rekordowo niski poziom wody w Amazonii

W październiku 2024 r. rzeki w dorzeczu Amazonki osiągnęły rekordowo niski poziom z powodu poważnej suszy, która dotknęła rozległe obszary Ameryki Południowej. Susza doprowadziła do wzmożonych pożarów, wysuszenia plonów, problemów w sieciach transportowych i przerwania wytwarzania energii wodnej w niektórych częściach Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Wenezueli.

Powyższy zestaw zdjęć Landsat wyraźnie pokazuje, jak rzeka Solimões w pobliżu Tabatinga się skurczyła. Tabatinga to miasto położone w zachodniej części stanu Amazonas w Brazylii, niedaleko granicy z Peru i Kolumbią. Jedno zdjęcie (niższe) wykonane za pomocą Operational Land Imager-2 (OLI-2) 21 września 2024 r. przedstawia zmniejszoną rzekę. Dla kontrastu inne zdjęcie (górne) z tego samego dnia w 2021 r. przedstawia rzekę, gdy jej poziom wody był bliski normalnego.

Rozległe wyczerpanie rzek w wielu lokalizacjach

W dniu 4 października 2024 r. skrajnia rzeki dane z Brazylijskiej Służby Geologicznej wskazały, że Solimões upadł 254 centymetry poniżej znaku zerowego na wskaźniku, co jest rekordowo niskim poziomem. Rzeki tego dnia osiągnęły rekordowo niski poziom również w pobliżu miast Porto Vehlo, Jirau-Justante, Fonte Boa, Itapéua, Manacapuru, Rio Acre, Beruri i Humaitá. Dane o wysokości wody zbierane przez wysokościomierze satelitarne i przetwarzane przez zespół ds NASA Naukowcy zgłosili niezwykle niski poziom wody także w kilku brazylijskich jeziorach i zbiornikach, m.in Jezioro Tefe, Jezioro Mamia, Jezioro Mamory, Jezioro Ariau, Jezioro FaroI Jezioro Erepecu.

Susza jest częściowo związana z utrzymującym się wpływem El Niño – zjawiska klimatycznego występującego w drugiej połowie 2023 r. i pierwszej połowie 2024 r. Zjawisko to – związane z niezwykle ciepłą warstwą wody w równikowym Pacyfiku – zazwyczaj zmienia się wzorce opadów w sposób ograniczający opady deszczu w Amazonii, zwłaszcza w okresie pora sucha Według Prakruta Kansary, hydrologa z Johns Hopkins University, lipiec, sierpień i wrzesień.

Susza w Ameryce Południowej w październiku 2024 r. Z adnotacją
7 października 2024 r

Dodatkowe czynniki klimatyczne wpływające na opady deszczu

Brazylijskie Krajowe Centrum Monitorowania i Wczesnego Ostrzegania o Katastrofach Naturalnych (CEMADEN) znakomity że obszar o niezwykłej temperaturze na północnym Atlantyku mógł również mieć wpływ na rozkład opadów i przyczynić się do suszy. „Skala obecnej suszy jest mniej więcej dwukrotnie większa niż w regionie w latach 2015–2016, kiedy po raz ostatni wystąpiło silne El Niño” – stwierdziła Kansara.

Kansara jest częścią SERVIR-u USAID-NASA projekt która zapewnia retrospektywne analizy hydrometeorologii regionu i tworzy prognozy ryzyka pożarowego dla CEMADEN. Analiza zespołu wykazała, że ​​w zachodniej Amazonii w Brazylii, północnym Peru, wschodniej Kolumbii i południowej Wenezueli spadło ponad 160 milimetrów (6 cali), czyli mniej opadów w lipcu, sierpniu i wrześniu niż zwykle. Według Kansary w tym okresie przepływ strumieni spadł ponad czterokrotnie.

Ciężki sezon pożarów w południowej Amazonii

Od początku 2024 r. prognozy sezonowe zespołu ostrzegały, że w dorzeczu Amazonki w porze suchej wystąpią ekstremalne pożary. Rzeczywiście, rozległe kłęby dymu spowijały południową Amazonię od lipca do października, szczególnie w regionie Pantanal, który obejmuje części południowej Brazylii, Paragwaju i Boliwii. Dane z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych i Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus pokazuje, że region Pantanal – a zwłaszcza Boliwia— doświadczył jednego z najgorszych sezonów pożarów od dziesięcioleci. Należąca do NASA kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) zainstalowana na satelicie DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) zarejestrowała obraz dymu unoszącego się z pożarów w Pantanalu pokazanego poniżej 3 września 2024 r.

Brak opadów, niska wilgotność gleby i wysysanie wód gruntowych przyczyniły się do nasilenia pożarów i spowodowały ich szybsze i dalsze rozprzestrzenianie się. Powyższa mapa przedstawia płytkie magazynowanie wód gruntowych w tygodniu rozpoczynającym się 7 października 2024 r., mierzone metodą: Kontynuacja eksperymentu dotyczącego odzyskiwania grawitacji i klimatu (GRACE-FO). Kolory przedstawiają percentyl wilgotności, czyli porównanie ilości płytkich wód gruntowych z wynikami długoterminowymi (1948-2010). Niebieskie obszary mają więcej wody niż zwykle, a pomarańczowe i czerwone mniej.

Dym wypełnia niebo w Ameryce Południowej 2024. Adnotacja
Zdjęcie satelitarne dymu unoszącego się z płomieni w Ameryce Południowej wykonane 3 września 2024 r. przez kamerę Earth Polychromatic Imaging Camera umieszczoną na satelicie DSCOVR znajdującym się około 1 miliona mil od Ziemi.

„Niskie opady w Pantanalu podczas zeszłorocznej pory deszczowej – mniej więcej od listopada do lutego – predysponowały ten region do większego ryzyka pożarów” – powiedział Doug Morton, naukowiec zajmujący się systemem Ziemi pracujący w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA. „Na mapie GRACE widać także silny sygnał suszy na północy w Peru, Kolumbii, Wenezueli i zachodniej Brazylii – u źródła wielu rzek, które obecnie wysychają w środkowej Amazonii”.

Susza i jej skutki

Skutki suszy są dalekosiężne. Doniesienia prasowe wskazują, że susza nadwyrężyła zasilacze Brazylia I Ekwador ponieważ elektrownie wodne wytwarzają mniej energii elektrycznej. Według niego z powodu zatkanych sieci transportowych i nieprzejezdnych rzek niektóre społeczności mają trudności z zaopatrzeniem Reutera.

Susza wpływa również na badania naukowe. „Współpracujemy z kolegami z Peru, Brazylii i Ekwadoru nad system prognoz wczesnego ostrzegania malarii, którzy nie mogli dostać się do niektórych ośrodków badawczych ze względu na niski poziom wody” – stwierdziła Kansara.

CEMADEN nazwał obecną suszę najbardziej intensywny i powszechny Brazylia doświadczyła. A aktualizacja dotycząca suszy opublikowane 3 października wskazują, że liczba brazylijskich gmin dotkniętych ekstremalną suszą może wzrosnąć z 216 we wrześniu do 293 do końca października.

Zdjęcia NASA Earth Observatory wykonane przez Michalę Garrison z wykorzystaniem danych Landsat z US Geological Survey, danych GRACE-FO (NASA-GFZ) dostępnych z National Drought Mitigation Center oraz DSCOVR EPIC z NASA. Prognozy zagrożenia pożarowego i analizy hydrometeorologiczne opracowane w ramach projektu USAID-NASA SERVIR wykorzystują dane z modelu prognostycznego GEOS S2S NASA, systemu informacji o lądzie (LIS) i zintegrowanego wyszukiwania wielu satelitów dla GPM (IMERG).



Link źródłowy