Jak wykazało poniedziałkowe badanie, aktywność biznesowa w strefie euro gwałtownie i nieoczekiwanie spadła w tym miesiącu, gdy dominująca branża usług w Unii uległa stagnacji, a pogorszenie koniunktury w sektorze produkcyjnym przyspieszyło.
Pogorszenie koniunktury okazało się mieć szeroki zasięg: Niemcy, największa gospodarka w Europie, odnotowała pogłębienie się kryzysu, podczas gdy Francja – druga co do wielkości w unii walutowej – powróciła do kurczenia się po sierpniowym ożywieniu podczas igrzysk olimpijskich.
To podsyciło nadzieje na dalsze łagodzenie polityki przez Europejski Bank Centralny, a euro gwałtownie spadło, zmierzając do największego dziennego spadku w stosunku do dolara od ponad trzech miesięcy.
Wstępny złożony indeks menedżerów ds. zakupów dla strefy euro (PMI) HCOB, opracowany przez S&P Global, spadł w tym miesiącu do 48,9 z 51,0 w sierpniu, poniżej poziomu 50, który po raz pierwszy od lutego oddziela wzrost od spadku.
Sondaż Reutersa przewidywał umiarkowany spadek do 50,5.
„Wraz z płomieniem olimpijskim zgasł optymizm w strefie euro. Sierpniowy wzrost wskaźnika PMI spotkał się z gwałtownym spadkiem we wrześniu. To jeszcze bardziej zwiększa obawy dotyczące wzrostu w bloku w miarę słabnięcia obaw o inflację” – powiedział Bert Colijn, ekonomista ING.
Ogólny popyt spadł w najszybszym tempie od ośmiu miesięcy. Nowy indeks biznesowy spadł do 47,2 z 49,1.
Indeks PMI dla usług spadł do 50,5 z 52,9, poniżej wszystkich oczekiwań zawartych w sondażu Reutersa, który przewidywał skromniejszy spadek do 52,1.
Po danych spadły rentowności obligacji rządowych strefy euro, przy czym najbardziej spadły rentowności niemieckiego długu.
Gospodarka Niemiec skurczyła się w drugim kwartale o 0,1%, a poniedziałkowe badanie sugerowało, że w trzecim kwartale spowolnienie uległo dalszemu przedłużeniu. Recesję definiuje się zwykle jako dwa kolejne kwartały recesji.
„Wygląda na to, że techniczna recesja już się rozpoczęła” – powiedział Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, prognozując, że niemiecka gospodarka skurczy się w tym kwartale o 0,2%.
Presja cenowa osłabnie
Spadek nastąpił pomimo tego, że firmy w mniejszym stopniu podwyższały opłaty. Inflacja usług spadła, a wskaźnik cen wyrobów gotowych osiągnął poziom 52,0 w porównaniu z 53,7 w sierpniu, co stanowi najniższy odczyt od kwietnia 2021 r.
„Jedyną pozytywną zmianą jest zmniejszenie presji cenowej. To uspokoi EBC i być może zwiększy szansę, że decydenci ponownie obniżą stopę depozytową w październiku” – powiedział Andrew Kenningham z Capital Economics.
12 września EBC ponownie obniżył stopy procentowe i zasygnalizował „ścieżkę spadkową” kosztów kredytów w nadchodzących miesiącach w związku ze spowolnieniem inflacji i osłabieniem wzrostu gospodarczego w strefie euro.
EBC powinien w dalszym ciągu stopniowo obniżać stopy procentowe, stwierdził w zeszłym tygodniu jego główny ekonomista, ale być może będzie musiał przyspieszyć obniżki, jeśli gospodarka się załamie.
Banki centralne na całym świecie łagodzą politykę pieniężną. W poniedziałek chiński bank centralny po raz pierwszy od miesięcy dostarczył gotówkę do swojego systemu bankowego, podczas gdy Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła w zeszłym tygodniu oczekiwaną serię obniżek stóp procentowych, przekraczając zwykle 50 punktów bazowych.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii – poza Unią Europejską – firmy również odnotowały w tym miesiącu spowolnienie wzrostu, co potencjalnie zachęca Bank Anglii do ponownego rozważenia obniżki stóp procentowych.
Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro, który od ponad dwóch lat utrzymuje się poniżej 50 i prognozowany na poziomie 45,6, spadł do 44,8 z 45,8. Indeks produkcji spadł do 44,5 z 45,8.
Optymizm w biznesie osłabł, co sugeruje, że menedżerowie ds. zakupów nie spodziewają się rychłej poprawy, podczas gdy wskaźnik przyszłej produkcji w fabrykach spadł do najniższego od 11 miesięcy poziomu 52,0 z 57,5.