Przemysł mięsny pochodzenia roślinnego jest w złej sytuacji. Sprzedaż w USA spadła w zeszłym roku wraz z dalszym spadkiem entuzjazmu w czasach pandemii wobec wegańskich burgerów i kiełbasek. Beyond Meat, niegdyś ulubienica boomu roślinnego i pierwsza z jego kohorty, która weszła na giełdę w 2019 r., stała się przestrogą przed trudną drogą stojącą przed podobnymi firmami.
Beyond Meat ogłosiło mieszane wyniki dla drugi kwartał 2024 r. Przychody spadły o 8,8 proc., a wolumen sprzedaży o 14 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2023 r., ale marża, jaką firma osiągała na każdym ze swoich produktów, wzrosła.
„Jesteśmy podbudowani wieloma wynikami, które widzimy w tym kwartale, wynikami, które pokazują wyraźny postęp w stosunku do naszego planu na rok 2024 i naszego długoterminowego celu, jakim jest rentowna działalność”, dyrektor generalny Beyond Meat, Ethan Brown powiedział inwestorom w środę podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych.
W 2023 roku przychody Beyond spadł o 18 procent, do 343,4 miliona dolarów —co było powyżej niskich oczekiwań rynku– ale zaobserwował również straty w wysokości 82,7 miliona dolarów. W USA sprzedaż spadła o 32,3%. Jak dotąd firma nie odbiła się, ogłaszając słaby pierwszy kwartał, w którym przychody ponownie spadły o 18 procent, do 75,6 mln dolarów, w związku z utrzymującym się problemem niezadowalającego popytu w USA.
Europa była jednym z najjaśniejszych punktów Beyond w ciągu ostatnich kilku lat. W 2023 roku wzrosła sprzedaż międzynarodowa firmy, natomiast sprzedaż w USA gwałtownie spadły. W Wielkiej Brytanii McDonald’s sprzedaje burgery McPlant z pasztecikami Beyond Meat od jesieni 2021 roku, podczas gdy podobne partnerstwo w USA nie wyszło poza fazę próbną.
Chociaż Beyond odnotował spadek sprzedaży również na arenie międzynarodowej, w ostatniej rozmowie o wynikach dyrektor finansowy Lubi Kutua powiedział, że firma koncentruje się na poszerzeniu dystrybucji w Europie. „Zaczynamy od bardzo małej bazy w UE” – powiedział Kutua. „Po prostu nie mamy obecnie tak dużej obecności w Europie”.
W obliczu trudnych decyzji na drodze do rentowności jeden z inwestorów przewidział podczas lutowego ogłoszenia wyników, że „środek ciężkości” działalności Beyond prawdopodobnie przesunie się na rynki międzynarodowe. Brown nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii w lutowym zaproszeniu, ale przyznał, że jego zdaniem dyskusja w USA na temat mięs pochodzenia roślinnego była „upolityczniona” i „zasłonięta dezinformacją”. Mięso pochodzenia roślinnego został skonfrontowany z mięsem zwierzęcym w wojnie kulturowej w USA.
Zmienna baza klientów ma wpływ na cały przemysł roślinny. Rywalizująca żywność niemożliwa, czyli ukierunkowanie na „zdarzenie związane z płynnością” w celu pozyskania kapitału w posunięciu, które mogłoby skutkować pierwszą ofertą publiczną lub rozważeniem sprzedaży innej spółce, zdecydował się na to zmieniła markę, aby zwiększyć jej atrakcyjność dla osób jedzących mięso. Tymczasem inne wegańskie marki, takie jak Obecnie, Farma BezmięsnaI VBite zbankrutowały.
Nie należy całkowicie wykluczać mięs pochodzenia roślinnego, mówi Chris DuBois, wiceprezes wykonawczy w firmie analitycznej Circana. „To wciąż kategoria warta miliardy dolarów, a to wielka sprawa”.