Na przedmieściach północno-wschodniego Paryża znajduje się gigantyczny magazyn w kolorze terakoty, w środku którego znajduje się labirynt korytarzy bez okien. Zza rzędów anonimowych szarych drzwi dobiega ogłuszający szum, a pod białymi światłami dostępne są jednorazowe wkładki douszne, które chronią przechodniów przed hałasem.
Oto niesamowite wnętrza jednego z najnowszych francuskich centrów danych, ukończonego na początku tego roku, które obecnie służy do ogrzewania nowego Olimpijskie Centrum Pływania—widoczne z dachu centrum danych. Kiedy w zeszłym tygodniu amerykańska pływaczka Katie Ledecky zdobyła swój dziewiąty złoty medal olimpijski, zrobiła to, pędząc przez wodę podgrzewaną, przynajmniej częściowo, przez maszyny centrum danych.
Ta hałaśliwa witryna, znana jako PA10, należy do amerykańskiej firmy Equinix zajmującej się centrami danych — warczący dźwięk to efekt systemów chłodzenia firmy próbujących obniżyć temperaturę serwerów komputerowych jej klientów. „PA10 jest specjalnie zaprojektowany do stosowania w szafach o dużej gęstości” – mówi inżynier centrum danych Imane Erraji, wskazując wieżę serwerów zdolnych do szkolenia sztucznej inteligencji.
W zeszłym miesiącu centrum danych przetwarzało odpady gorącego powietrza w wodę i przesyłało je rurami do lokalnego systemu energetycznego obsługiwanego przez francuskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Engie. Po uruchomieniu pełnej wydajności Equinix spodziewa się wyeksportować z budynku 6,6 megawatów ciepła cieplnego, co stanowi równowartość energii ponad 1000 domów.
Jak sugerują prognozy, sztuczna inteligencja wkrótce to zrobi turbodoładowanie ilość energii elektrycznej potrzebnej centrom danych — Equinix przewiduje, że zużycie energii na szafę może wzrosnąć nawet o 400 procent — PA10 odzwierciedla europejskie zjawisko, w ramach którego urzędnicy próbują złagodzić wpływ nadchodzącego kryzysu energetycznego AI na środowisko i przekształcić centra danych w część infrastruktura utrzymująca ciepło w miastach.
Erraji opisuje projekt jako „sytuację korzystną dla obu stron” zarówno dla Equinix, jak i lokalnego przedmieścia Seine-Saint-Denis. Equinix może odprowadzać ciepło z budynku, dzięki czemu urządzenia chłodzące nie muszą tak ciężko pracować, wyjaśnia, a miasto otrzymuje tanie źródło ciepła produkowane lokalnie. Po otrzymaniu projektu 2 miliony euro (2,1 mln dolarów) inwestycji miasta Paryża, firma Equinix zobowiązała się do bezpłatnego dostarczania energii przez 15 lat. W czerwcu burmistrz Seine-Saint-Denis Mathieu Hanotin zwane także uwagą korzyści dla środowiska, twierdząc, że wykorzystanie centrum danych jako źródła energii pozwoli zaoszczędzić w regionie 1800 ton emisji CO2 rocznie.
Jednak według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Francja ma „bardzo niskoemisyjny koszyk energii elektrycznej”. 62 proc energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach jądrowych. Krytycy twierdzą, że mnożenie projektów dotyczących ponownego wykorzystania ciepła odwraca uwagę od prawdziwego problemu: ilości gruntów, wody i energii elektrycznej zużywanej przez centra danych. „Kiedy centra danych już działają, lepiej oczywiście ponownie wykorzystać ciepło, niż nic nie robić” – mówi Anne-Laure Ligozat, profesor informatyki we francuskiej Krajowej Szkole Informatyki dla Przemysłu i Biznesu (ENSIIE). „Ale problem jest liczba centrów danych i ich zużycie energii.” Dodaje, że podstawowy system ogrzewania elektrycznego bez centrum danych miałby mniejszy wpływ na środowisko.