Strona główna zdrowie Choroba Alzheimera może być spowodowana „brudnym mózgiem”, a powszechnie stosowany lek może...

Choroba Alzheimera może być spowodowana „brudnym mózgiem”, a powszechnie stosowany lek może „oczyścić” umysł

29
0


Według nowych badań chorobę Alzheimera można leczyć lekiem, którego używamy już od dziesięcioleci.

Naukowcy odkryli, że rodzaj leku wywołującego poród u kobiet w ciąży przyspiesza także system usuwania odpadów z mózgu, który u ludzi jest dysfunkcyjny.

Dlatego niektórzy nazywają chorobę Alzheimera i inne demencje chorobami „brudnego mózgu”, ponieważ gdy system usuwania odpadów zwalnia, w mózgu gromadzą się toksyczne odpady, stłocząc i uszkadzając zdrową tkankę.

Stosowanie leków powodujących skurcze mięśni może przywrócić część tej funkcji, powiedział dr Douglas Kelley, profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Rochester, który kierował badaniem.

Tego rodzaju leki, pomagające w porodzie ponad miliona ciąż rocznie, można przyjmować w postaci pigułek, dożylnie lub stosować miejscowo za 561 dolarów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Rochester przez dr Douglasa Kelleya (po lewej) i współpracowników, takich jak profesor Tin Du (po prawej) wykazały, że powszechnie stosowany lek może pomóc w przywróceniu funkcji układu glimfatycznego w starszych mózgach

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Rochester przez dr Douglasa Kelleya (po lewej) i współpracowników, takich jak profesor Tin Du (po prawej) wykazały, że powszechnie stosowany lek może pomóc w przywróceniu funkcji układu glimfatycznego w starszych mózgach

Naukowcy zbadali system usuwania odpadów w mózgu, znany jako układ glimfatyczny, który zaczyna zwalniać wraz z wiekiem oraz w przypadku chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Naukowcy zbadali system usuwania odpadów w mózgu, znany jako układ glimfatyczny, który zaczyna zwalniać wraz z wiekiem oraz w przypadku chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Badania te pokazują, że przywrócenie funkcji naczyń chłonnych szyjnych może w znacznym stopniu uratować wolniejsze usuwanie odpadów z mózgu związane z wiekiem” – stwierdziła dr Kelley.

Co więcej, udało się to osiągnąć dzięki lekowi już stosowanemu klinicznie, co stanowi potencjalną strategię leczenia”.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopismo Nature Agingspojrzał na kompleks seria tuneli i pomp, których mózg używa do usuwania odpadów zwanych układem glimfatycznym.

System pompuje płyn przez tkankę mózgową, wypłukując i wypompowując stare komórki i białka, które mogą się zabrudzić i uszkodzić neurony.

W młodym i zdrowym mózgu system ten jest dobrze naoliwiony i wydajny. Ale zwalnia wraz z wiekiem lub rozwojem demencji.

Jedna z teorii choroby Alzheimera głosi, że spowolnienie to umożliwia gromadzenie się białek zwanych beta amyloidem.

Beta amyloid to naturalnie występujące białko, które w młodych mózgach zostaje przetworzone, gdy nie jest już przydatne, i wysłane do organizmu w celu przetworzenia.

Jednak w chorobie Alzheimera wiązki tych dysfunkcyjnych białek mogą się gromadzić, co jest cechą charakterystyczną tej choroby, wypychając i zabijając zdrową tkankę mózgową.

Podobny proces zachodzi w przypadku innego białka zwanego alfa-synukleiną w chorobie Parkinsona.

Doktor Kelley był w stanie zaobserwować, jak systemy marnowania mózgu zwalniają się wraz z wiekiem u myszy, zaznaczając pompy w ich mózgach i rejestrując ich pracę.

Odkrył, że u młodych, zdrowych myszy pompy te działały szybko, zapewniając niemal stały przepływ brudnego płynu z mózgu.

Jednak u starszych myszy skurcze spowolniły o około 63 procent, przez co w mózgu gromadziło się więcej „brudu”.

Widząc to opóźnione pompowanie, naukowcy zastanowili się nad lekiem stosowanym od lat, zwanym prostanoidami.

Prostanoidy to leki wpływające na prostaglandyny – rodzaj tłuszczu wytwarzanego w sposób naturalny przez organizm, który powoduje między innymi skurcze mięśni.

Leki te są przydatne w wielu sytuacjach medycznych – od wywoływania skurczów mięśni podczas porodu, przez leczenie jaskry, po zmianę przepływu krwi.

Używano ich do dostarczania ok 31 procent amerykańskich dzieci w 2020 roku – pomoc w sprowadzeniu na świat 1 117 612 nowych ludzi na ok 561 dolarów za dawkę.

Być może najbardziej znanym z nich jest mizoprostol, jeden z dwóch leków stosowanych w aborcji farmakologicznej.

Naukowcy zastosowali rodzaj leku prostanoidowego do stosowania miejscowego na szyje myszy, tuż nad pompami przetwarzającymi odpady mózgowe. Teoria głosiła, że ​​może to spowodować ponowne uruchomienie mięśni pomp.

Lek przyspieszył pracę pomp starszych myszy, czyniąc je tak samo skutecznymi w usuwaniu starego płynu z mózgu, jak młode, zdrowe myszy.

„Można zobaczyć, jak to podejście, być może w połączeniu z innymi interwencjami, może stanowić podstawę przyszłych terapii tych chorób” – stwierdziła dr Kelley.



Link źródłowy