Strona główna nauka/tech Tanager-1, aby wyśledzić winowajców klimatu

Tanager-1, aby wyśledzić winowajców klimatu

23
0


Satelita Tanager do mapowania węgla
Koncepcja artysty przedstawia jednego z satelitów Tanager należącej do Koalicji Carbon Mapper Coalition, z których pierwszy został wystrzelony 16 sierpnia. Tanager-1 będzie wykorzystywał technologię spektrometru obrazującego opracowaną w JPL do pomiaru emisji punktowych gazów cieplarnianych. Źródło: Planet Labs PBC

Tanager-1, satelita wyposażony w zaawansowane NASA uruchomiono technologię monitorowania emisji metanu i dwutlenku węgla na całym świecie.

Misja ta, opracowana przez Koalicję Carbon Mapper Coalition, ma na celu wykrycie i ilościowe określenie źródeł emisji o wysokim poziomie emisji dokładnośćprzyczyniając się znacząco do wysiłków na rzecz łagodzenia zmiany klimatu. Dane z satelity pomogą zidentyfikować superemitery i ułatwią strategie środowiskowe oparte na danych.

Sukces wystrzelenia satelity

Tanager-1, pierwszy satelita Carbon Mapper Coalition, wyposażony w najnowocześniejszy, zaprojektowany przez NASA instrument do śledzenia gazów cieplarnianych, znajduje się na orbicie okołoziemskiej po wystartowaniu na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Rakieta Falcon 9 z Space Launch Complex 4E w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii o godzinie 11:56 czasu PDT w piątek, 16 sierpnia. Kontrolerom naziemnym pomyślnie nawiązano łączność z Tanager-1 o godzinie 14:45 czasu PDT tego samego dnia.

Zaawansowana technologia obrazowania

Satelita wykorzysta technologię spektrometru obrazującego opracowaną w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii do pomiaru emisji metanu i dwutlenku węgla z punktowych źródeł, aż do poziomu poszczególnych obiektów i sprzętu, w skali globalnej. Tanager-1 został opracowany w ramach finansowanej filantropijnie publiczno-prywatnej koalicji kierowanej przez organizację non-profit Carbon Mapper. Planet Labs PBC, które zbudowało Tanager-1 i JPL obaj są członkami Koalicji Carbon Mapper Coalition i planują wystrzelić w późniejszym terminie drugiego satelitę Tanager wyposażonego w spektrometr obrazujący zbudowany przez JPL.

„Technologia spektrometru obrazującego na pokładzie Tanager-1 jest owocem czterdziestu lat rozwoju w NASA JPL i jest naprawdę klasą samą w sobie” – powiedziała dyrektor JPL Laurie Leshin. „Dane dostarczane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na temat źródeł emisji gazów cieplarnianych będą dokładne i globalne, dzięki czemu będą korzystne dla wszystkich”.

Dzienny zakres operacyjny

Po uruchomieniu sonda będzie skanować dziennie około 130 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi. Naukowcy z projektu Carbon Mapper przeanalizują dane z Tanager-1, aby zidentyfikować smugi gazu z unikalnymi sygnaturami widmowymi metanu i dwutlenku węgla oraz wskazać ich źródła. Dane dotyczące Plume będą publicznie dostępne w Internecie pod adresem: Portal danych Carbon Mapper.

Metan i dwutlenek węgla to gazy cieplarniane, które w największym stopniu przyczyniają się do zmiany klimatu. Około połowa emisji metanu na świecie wynika z działalności człowieka – głównie z przemysłu paliw kopalnych, rolnictwa i gospodarki odpadami. Tymczasem obecnie w atmosferze znajduje się o 50% więcej dwutlenku węgla niż w 1750 r., co stanowi wzrost głównie wskutek wydobycia i spalania węgla, ropy i gazu.

„Koalicja Carbon Mapper jest doskonałym przykładem tego, jak organizacje z różnych sektorów jednoczą się wokół wspólnego celu, jakim jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym” – powiedziała Riley Duren, dyrektor generalny Carbon Mapper. „Wykrywając, lokalizując i określając ilościowo superemitery oraz udostępniając te dane decydentom, możemy już teraz podjąć znaczące działania na całym świecie, aby ograniczyć emisje”.

Możliwości detekcji widmowej

Spektrometr obrazujący na pokładzie satelity mierzy setki długości fal światła odbijanego przez powierzchnię Ziemi. Różne związki w atmosferze planety – w tym metan i dwutlenek węgla – pochłaniają różne długości fal światła, pozostawiając widmowe „odciski palców”, które może zidentyfikować spektrometr obrazujący. Te odciski palców w podczerwieni mogą umożliwić naukowcom dokładne określenie i ilościowe określenie silnych emisji gazów cieplarnianych, potencjalnie przyspieszając wysiłki łagodzące.

Tanager-1 stanowi część szerszych wysiłków mających na celu udostępnienie i umożliwienie podejmowania działań w zakresie metanu i dwutlenku węgla. Wysiłki te obejmują wykorzystanie pomiarów dostarczonych przez należący do NASA EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation), spektrometr obrazujący opracowany przez JPL i zainstalowany na Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Carbon Mapper to organizacja non-profit zajmująca się przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym za pomocą zaawansowanej technologii. Koncentruje się na precyzyjnym wykrywaniu, oznaczaniu ilościowym i mapowaniu emisji metanu i dwutlenku węgla na poziomie obiektu. Wykorzystując spektrometry obrazujące o wysokiej rozdzielczości na pokładach satelitów, takich jak Tanager-1, Carbon Mapper ma na celu identyfikację „superemiterów” – źródeł, które nieproporcjonalnie przyczyniają się do zanieczyszczenia atmosfery.

Organizacja działa w oparciu o zasadę współpracy, w której uczestniczą partnerzy publiczni i prywatni, w tym Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, Planet Labs PBC oraz kilka podmiotów akademickich i filantropijnych. Koalicja ta wykorzystuje technologię satelitarną, aby dostarczać dane, które są zarówno dostępne, jak i przydatne, ułatwiając podejmowanie w odpowiednim czasie świadomych decyzji w celu łagodzenia skutków zmiany klimatu.

Misją Carbon Mapper jest nie tylko wypełnianie luk w istniejących systemach monitorowania emisji, ale także wspieranie badań naukowych, kształtowania polityki i zarządzania środowiskiem w skali globalnej i lokalnej. Poprzez swoje wysiłki wnosi znaczący wkład w powstający globalny ekosystem monitorowania środowiska i działań klimatycznych.



Link źródłowy