Strona główna nauka/tech Naukowcy odkrywają tajemnicze pochodzenie kamienia ołtarzowego w Stonehenge

Naukowcy odkrywają tajemnicze pochodzenie kamienia ołtarzowego w Stonehenge

17
0


Zachód słońca w Stonehenge
Naukowcy z Uniwersytetu Curtin prześledzili pochodzenie kamienia ołtarzowego w Stonehenge w Szkocji, obalając wcześniejsze przekonania, że ​​pochodził on z Walii. Analizując ziarna minerałów w kamieniu, wykazali zaawansowany neolityczny transport i organizację społeczną, co sugeruje, że kamień został przetransportowany na odległość ponad 750 kilometrów prawdopodobnymi szlakami morskimi, co wskazuje na wyrafinowane sieci handlowe i koordynację społeczności w starożytnej Wielkiej Brytanii.

Niedawne badania prowadzone przez Curtin University wykazały, że kultowy kamień ołtarzowy w Stonehenge, wcześniej uważany za pochodzący z Walii, w rzeczywistości pochodzi ze Szkocji. Odkrycie to sugeruje, że około 2600 roku p.n.e. zaawansowane metody transportu i organizacja społeczna istniały, aby przenosić tak masywny kamień na odległość ponad 700 kilometrów.

Nowe badania prowadzone przez Curtin University wykazały, że monumentalny, sześciotonowy kamień ołtarzowy w Stonehenge, wcześniej uważany za pochodzący z Walii, w rzeczywistości pochodzi ze Szkocji.

Co więcej, odkrycia wskazują na istnienie nieoczekiwanie zaawansowanych metod transportu i organizacji społecznej w momencie przybycia kamienia na jego obecne miejsce w południowej Anglii, około 5000 lat temu.

Naukowcy z Curtin zbadali wiek i skład chemiczny ziaren mineralnych we fragmentach Kamienia Ołtarzowego, czyli bloku piaskowca o grubości 50 cm i wymiarach 5 x 1 metr, znajdującego się w centrum kultowego kamiennego kręgu Stonehenge w Wiltshire.

Główny autor, doktorant Anthony Clarke z Timescales of Mineral Systems Group w Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences stwierdził, że analiza wieku i składu chemicznego minerałów we fragmentach Kamienia Ołtarzowego pozwoliła dopasować go do skał z północno-wschodniej Szkocji, jednocześnie wyraźnie je różnicując z walijskiej skały macierzystej.

Kamień ołtarzowy w Stonehenge
Kamień ołtarzowy w Stonehenge. Źródło: Dziedzictwo angielskie

„Nasza analiza wykazała, że ​​określone ziarna minerałów w Kamieniu Ołtarzowym mają przeważnie od 1000 do 2000 milionów lat, podczas gdy inne minerały mają około 450 milionów lat” – powiedział Clarke.

„To daje wyraźny chemiczny odcisk palca sugerujący, że kamień pochodzi ze skał w Basenie Orkadu w Szkocji, co najmniej 750 kilometrów od Stonehenge.

„Biorąc pod uwagę jego szkockie pochodzenie, odkrycia rodzą fascynujące pytania, biorąc pod uwagę ograniczenia technologiczne epoki neolitu, w jaki sposób tak masywny kamień był transportowany na ogromne odległości około 2600 roku p.n.e.

Implikacje szkockiego pochodzenia

„To odkrycie ma także dla mnie osobiste znaczenie. Dorastałem w Mynydd Preseli w Walii, skąd pochodziły niektóre kamienie Stonehenge. Po raz pierwszy odwiedziłem Stonehenge, gdy miałem rok, a teraz, w wieku 25 lat, wróciłem z Australii, aby pomóc w dokonaniu tego naukowego odkrycia – można powiedzieć, że zatoczyłem pełne koło w kamiennym kręgu”.

Współautor badania, profesor Chris Kirkland, również z Timescales of Mineral Systems Group w Curtin, powiedział, że odkrycia mają znaczące implikacje dla zrozumienia starożytnych społeczności, ich powiązań i metod transportu.

„Nasze odkrycie pochodzenia Kamienia Ołtarzowego uwydatnia znaczny poziom koordynacji społecznej w okresie neolitu i pomaga namalować fascynujący obraz prehistorycznej Wielkiej Brytanii” – powiedział profesor Kirkland.

„Transport lądowy tak ogromnego ładunku ze Szkocji do południowej Anglii byłby niezwykle trudny, co wskazuje na prawdopodobny szlak żeglugi morskiej wzdłuż wybrzeża Wielkiej Brytanii.

„Implikuje to sieci handlowe na duże odległości i wyższy poziom organizacji społecznej, niż powszechnie się uważa, że ​​istniał w Wielkiej Brytanii w okresie neolitu”.

Badania, finansowane przez projekt Discovery Project Australijskiej Rady ds. Badań Naukowych, przeprowadzono we współpracy z Uniwersytetami Aberystwyth, Uniwersytetem w Adelajdzie i University College London.

Obalanie stuletnich założeń

Współautor, profesor Richard Bevins z Uniwersytetu Aberystwyth, powiedział, że odkrycia obaliły to, co sądzono przez ostatnie stulecie.

„Udało nam się ustalić wiek i odciski palców być może jednego z najsłynniejszych kamieni w tym słynnym na całym świecie starożytnym pomniku” – powiedział profesor Bevins.

„Chociaż możemy teraz powiedzieć, że ta kultowa skała jest szkocka, a nie walijska, nadal będą trwały poszukiwania, aby ustalić, skąd dokładnie w północno-wschodniej Szkocji pochodzi kamień ołtarzowy”.

Współautor dr Robert Ixer z Instytutu Archeologii UCL stwierdził, że odkrycia są naprawdę szokujące, ale jeśli tektonika płyt i fizyka atomowa są prawidłowe, wówczas Kamień Ołtarzowy jest szkocki.

„Praca nasuwa dwa ważne pytania: dlaczego i w jaki sposób Kamień Ołtarzowy został przetransportowany z samej północy Szkocji, oddalonej o ponad 700 kilometrów, do Stonehenge?”

Prorektor Curtin, profesor Harlene Hayne, powiedziała, że ​​wiele badań i analiz przeprowadzonych przez pana Clarke’a i profesora Kirklanda przeprowadzono w renomowanym uniwersyteckim Centrum im. Johna de Laetera.

„To fascynujące badanie jest kolejnym przykładem znakomitej pracy podjętej przez grupę Timescales of Mineral Systems Group przy Uniwersytecie Curtin we współpracy z John de Laeter Centre przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu w naszym ośrodku GeoHistoria, który wspiera ważne badania minerałów” – profesor Hayne powiedział.

„Oferuje specjalistyczne spektrometry mas, które służą do badania składu materiałów, takich jak minerały skałotwórcze, artefakty archeologiczne, meteoryty, ceramika, a nawet substancje biologiczne, takie jak zęby, kości i muszle.

„Utrzymanie takich najnowocześniejszych obiektów, które mają kluczowe znaczenie dla przyciągania najlepszych umysłów na świecie, wymaga ciągłych inwestycji. W tym przypadku jesteśmy zachwyceni, że nasza wyjątkowa reputacja i zaplecze badawcze skłoniły doktoranta Anthony’ego Clarke’a do przebycia 15 000 kilometrów od swojego domu w Walii, aby studiować w Curtin i dokonać tego znaczącego odkrycia.

Clarke powiedział, że wybrał Curtina na doktorat, ponieważ dawało to również szansę współpracy z renomowanymi badaczami, takimi jak profesor Kirkland.

„Curtin zapewnił nam swobodę i niezależność w eksplorowaniu fascynujących prac, takich jak Stonehenge, a dostęp do najnowocześniejszego na świecie sprzętu i fachowej kadry oznacza, że ​​mogę tam wykonywać całą moją pracę” – powiedział Clarke.

„Sama Australia Zachodnia, jako miejsce występowania najstarszych minerałów na Ziemi, jest wyjątkowym laboratorium przyrodniczym. Jestem zatem bardzo wdzięczny, że mogłem przeprowadzić te badania w tak wyjątkowym miejscu”.

Odniesienie: „Szkockie pochodzenie kamienia ołtarzowego w Stonehenge” autorstwa Anthony’ego JI Clarke’a, Christophera L. Kirklanda, Richarda E. Bevinsa, Nicka JG Pearce’a, Stijna Glorie i Roba A. Ixera, 14 sierpnia 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-07652-1



Link źródłowy