Strona główna zdrowie Badania wykazały, że oglądanie telewizji przez pięć godzin dziennie zwiększa ryzyko demencji...

Badania wykazały, że oglądanie telewizji przez pięć godzin dziennie zwiększa ryzyko demencji o prawie 50%.

37
0


Naukowcy odkryli, że oglądanie zbyt dużej ilości telewizji zwiększa ryzyko demencji.

Badanie przeprowadzone na 400 000 osób w Wielkiej Brytanii wykazało, że ryzyko wystąpienia tej wyniszczającej choroby było o 44 procent większe u osób, które oglądały telewizję dłużej niż pięć godzin dziennie.

Wiązało się to również z częstszym występowaniem udarów mózgu i choroby Parkinsona, przy czym stwierdzono, że do trzech godzin oglądania telewizji dziennie jest najlepsze dla zdrowia mózgu. Naukowcy stwierdzili, że odkrycia „sugerują, że długi czas oglądania telewizji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem różnych zaburzeń związanych z mózgiem”.

Przeanalizowali dane dotyczące 407 000 osób w wieku od 37 do 73 lat pochodzące z brytyjskiego projektu Biobank – przy czym 40 000 z nich przeszło skan mózgu. Na początku badania u żadnego z uczestników nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń mózgu.

W ciągu 13 lat obserwacji u 5227 osób rozwinęła się demencja, u 6822 doszło do udaru, a u 2308 zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Naukowcy odkryli, że u osób, które oglądały telewizję dłużej niż pięć godzin dziennie, ryzyko wystąpienia demencji było o 44% wyższe (zdjęcie stockowe)

Naukowcy odkryli, że u osób, które oglądały telewizję dłużej niż pięć godzin dziennie, ryzyko wystąpienia demencji było o 44% wyższe (zdjęcie stockowe)

Oglądanie telewizji dłużej niż 5 godzin dziennie wiązało się z mniejszymi ośrodkami pamięci (plik)

Oglądanie telewizji dłużej niż 5 godzin dziennie wiązało się z mniejszymi ośrodkami pamięci (plik)

Badani oglądali telewizję średnio 2,7 godziny dziennie.

Trzy do pięciu godzin wiązało się z o 15% większym ryzykiem rozwoju demencji w porównaniu z osobami, które oglądały godzinę lub krócej.

W przypadku tych, którzy oglądali więcej niż pięć godzin, było ono o 44 procent wyższe, a także o 12 procent zwiększone ryzyko udaru i o 28 procent większe ryzyko choroby Parkinsona.

Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka w przypadku czasu spędzanego przy komputerze, prawdopodobnie dlatego, że korzystanie z ekranu wiąże się z bardziej „zachowaniami wymagającymi wysiłku umysłowego”.

Zespół z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach odkrył również, że ponad pięć godzin oglądania telewizji wiąże się z mniejszą ilością istoty szarej i mniejszymi ośrodkami pamięci, co jest powiązane z chorobami mózgu.

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób oglądanie telewizji wywołuje takie skutki.

Jedna z teorii głosi, że siedzący tryb życia, przy niskim poziomie aktywności mięśni i wydatku energetycznego, prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i zmniejszonego przepływu krwi do mózgu.

W reakcji na odkrycia opublikowane w czasopiśmie Journal of the America Medical Directors Association James Rowe, profesor neurologii poznawczej w Cambridge, powiedział: „Kilka godzin nie zwiększyło ryzyka. Więc ciesz się ulubionym telewizorem, a potem idź i zajmij się czymś innym.’



Link źródłowy