Strona główna nauka/tech Lodowce topnieją w niespotykanym dotąd tempie wraz ze wzrostem temperatury

Lodowce topnieją w niespotykanym dotąd tempie wraz ze wzrostem temperatury

22
0


Nordaustlandet z adnotacją
Zdjęcie satelitarne Nordaustlandet, drugiej co do wielkości wyspy w archipelagu Svalbard w Norwegii, wykonane 9 sierpnia 2024 r. przez Operational Land Imager na satelicie Landsat 8.

Wysokie letnie temperatury spowodowały rekordowe topnienie lodowców norweskiego archipelagu.

Latem 2024 r. czapy lodowe Svalbardu stopiły się w rekordowym stopniu, co było spowodowane wysokimi temperaturami powietrza i dodatkowo zaostrzonymi przez utrzymującą się kopułę cieplną nad Skandynawią. Doprowadziło to do historycznie wysokich temperatur i znacznej utraty lodu, co zaniepokoiło zarówno klimatologów, jak i ekologów.

Ekstremalne topnienie na Svalbardzie

Latem 2024 r. czapy lodowe archipelagu Svalbard doświadczyły ekstremalnych epizodów topnienia, spowodowanych wyjątkowo wysokimi temperaturami powietrza.

Położony pomiędzy kontynentalną Norwegią a Biegunem Północnym, Svalbard jest jednym z najszybciej się ociepla miejsca na planecie. Ponad połowa jej powierzchni lądowej jest pokryta lodem, co stanowi około 6 procent zlodowaciałego obszaru planety poza Grenlandią i Antarktydą.

Rekordowe temperatury i szybka utrata lodu

Na przełomie lipca i sierpnia 2024 r. temperatury oscylowały wokół 4 stopni Celsjusz (7 stopni Fahrenheita) powyżej średniej dla tej części koła podbiegunowego. Upał dał się we znaki Svalbardowi, gdzie znajdują się niektóre z najbardziej wysuniętych na północ lodowców Ziemi, powodując powstawanie śniegu i lodu szybko się topić.

Topnienie Nordaustlandet
Szczegółowy widok Nordaustlandet w dniu 9 sierpnia 2024 r.

Rekordy klimatyczne pobite

Operational Land Imager (OLI) na satelicie Landsat 8 wykonał te zdjęcia Nordaustlandet – drugiej co do wielkości wyspy archipelagu – 9 sierpnia, gdy woda i osady spłynęły z wybrzeża do Oceanu Arktycznego. Osad prawdopodobnie powoduje uderzające zawirowania koloru w wodzie otaczającej wyspę. Topnienie sezonowego śniegu i starsza, sprasowana warstwa śniegu zwana „firnem” pozostawiły na zdjęciach odsłonięte i odsłonięte niektóre obszary lodu lodowcowego (jasnoniebieskiego).

Nordaustlandet nagi lód
Szczegółowy widok Nordaustlandet w dniu 9 sierpnia 2024 r.

Według Xaviera Fettweisa, klimatologa z Uniwersytetu w Liège, czapy lodowe Svalbardu przełamały się rekord wszechczasów za codzienne roztopy powierzchniowe w dniu 23 lipca 2024 r. Svalbard zrzucił około 55 milimetrów odpowiednik wody tego dnia, stawka pięć razy większy niż normalnie.

Wyjątkowe topienie kontynuowano do sierpniaodpowiadający a trwała kopuła cieplna który spalił część skandynawskiej Arktyki. W Longyearbyen, stolicy Svalbardu na głównej wyspie Spitsbergen, 11 sierpnia temperatura osiągnęła 20,2°C (68°F). najwyższa temperatura w sierpniu Według meteorologa Daana van den Broeka, temperatura była o około 2,2°C (4°F) wyższa od poprzedniego miesięcznego rekordu.

Bezprecedensowe letnie upały

Svalbard tego doświadczył najcieplejsze lato według raportu Copernicus o stanie klimatu w 2023 r. W raporcie przytoczono kilka czynników wpływających na ciepło, w tym poniżej średniej pokrywa lodowa i ponadprzeciętna temperatura powierzchni morza.

NASA Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Lauren Dauphin na podstawie danych Landsat z US Geological Survey.



Link źródłowy