Strona główna nauka/tech Te popularne produkty spożywcze mogą potajemnie dodawać do Twojej diety tłuszcze nasycone...

Te popularne produkty spożywcze mogą potajemnie dodawać do Twojej diety tłuszcze nasycone i cukier

24
0


Pierś Z Kurczaka
Niedawne badanie podkreśla, jak powszechnie spożywana żywność, w tym niespodziewane źródła, takie jak kurczak i keczup, przyczynia się do nadmiernego spożycia tłuszczów nasyconych i cukru dodanego w amerykańskiej diecie, podkreślając potrzebę zwiększonej świadomości konsumentów i oceny diety.

Do nadmiernej konsumpcji przyczyniają się także produkty inne niż sery i napoje bezalkoholowe.

Z niedawnego badania wynika, że ​​nowo sporządzona lista produktów spożywczych i napojów powszechnie spożywanych w Stanach Zjednoczonych może wyjaśniać, dlaczego wiele osób dorosłych nieumyślnie przekracza zalecany poziom tłuszczów nasyconych i dodatku cukru w ​​codziennej diecie.

Oprócz największych źródeł każdej kategorii dietetycznej – serów zawierających tłuszcze nasycone i napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru – w badaniu wskazano dłuższą listę popularnych źródeł, które pomagają wyjaśnić, dlaczego tak trudno ograniczyć tłuszcze i cukier do zalecanych 10% dziennej dawki kalorii. Nadmierne spożycie nieoczekiwanych źródeł, takich jak na przykład kurczak i ketchup, wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych dolegliwości, takich jak choroba sercowo-naczyniowacukrzyca i nowotwory.

Cele badawcze i spostrzeżenia

Analiza danych dotyczących ponad 35 000 dorosłych Amerykanów jest częścią projektu mającego na celu opracowanie narzędzia badawczego, które może usprawnić ocenę tych wad diety. Jednak ta praca może również otworzyć oczy konsumentów na nieoczekiwane źródła tłuszczu i cukru, które kumulują się w ciągu dnia i być może przekonać kupujących do czytania etykiet, aby zobaczyć, gdzie znajdują się te ukryte źródła – twierdzą naukowcy.

„Pierś z kurczaka jest promowana jako pokarm o niższej zawartości tłuszczów nasyconych, ale nadal zawiera trochę tłuszczów nasyconych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób żywność zawierająca mniejsze ilości powoli, ukradkiem, dodaje do diety tłuszcze nasycone” – powiedział pierwszy autor ChrIstopher Taylor, profesor i dyrektor dietetyki medycznej w Szkole Nauk o Zdrowiu i Rehabilitacji na Uniwersytecie Stanowym Ohio.

„Możliwość osiągnięcia poziomu poniżej 10% oznacza identyfikację głównych czynników przyczyniających się do tego, ale także możliwość sprawdzenia, gdzie w innych produktach spożywczych mogą nadal występować tłuszcze nasycone i dodatek cukru. Nie oznacza to, że dokonają złych wyborów – chodzi o świadomość, jaki wpływ może mieć poranna latte”.

Do tego dochodzi duża ilość dodatku cukru, która budzi obawy związane z polityką zdrowia publicznego, twierdzi główna autorka Susan Schembre, profesor nadzwyczajny onkologii w Lombardi Comprehensive Cancer Center na Uniwersytecie Georgetown.

„To jest wszędzie. Jest obecny w wielu nieoczekiwanych produktach spożywczych i często w zaskakujących ilościach” – powiedziała.

Badanie opublikowano niedawno w czasopiśmie Składniki odżywcze.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 36 378 dorosłych Amerykanów w wieku 19 lat i starszych, którzy w latach 2005–2018 wzięli udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey. W ankiecie zbierane są 24-godzinne wspomnienia żywieniowe każdego uczestnika, zawierające szczegółowe informacje nie tylko o tym, co, ale także kiedy całe jedzenie i napoje zostały spożyte w ciągu ostatnich dwóch dni.

Ogólnie rzecz biorąc, głównymi źródłami tłuszczów nasyconych były sery, pizza, lody i jajka. Głównymi źródłami dodatku cukru były napoje bezalkoholowe, herbata, napoje owocowe oraz ciasta i ciasta. Na podstawie listy żywności USDA „Co jemy w Ameryce” inne kategorie przyczyniające się do spożycia tłuszczów nasyconych obejmują wędliny, substytuty śmietany, smażone ziemniaki i pełne mleko. Kategorie z dodatkiem cukru obejmują przyprawy na bazie pomidorów, batony zbożowe, napoje energetyczne i pieczywo drożdżowe.

Różnice rasowe i wiekowe w konsumpcji

Zespół badawczy zbadał także różnice w głównych źródłach tłuszczów nasyconych i dodatku cukru w ​​różnych subpopulacjach rasy/pochodzenia etnicznego i grupach wiekowych, co jest ważnym szczegółem przy ocenie diety w celu opracowania bardziej spersonalizowanych interwencji zdrowotnych, powiedział Schembre.

„Zanim zrozumiesz, w co możesz interweniować, musisz wiedzieć, co konsumują ludzie” – powiedziała.

Zespół tworzy aplikację do ukierunkowanej oceny „niepokojących składników odżywczych” i wykazał, że dzięki tej metodzie analitycznej uzyskano reprezentatywną listę produktów spożywczych, które zawierają najwięcej tłuszczów nasyconych i dodatku cukru. Dane NHANES są kluczem do zrozumienia żywienia w Stanach Zjednoczonych, ale w przypadku interwencji chorobowych skuteczniejsze i skuteczniejsze jest dotarcie do problematycznych źródeł tłuszczu, dodatku cukru i sodu w żywności i napojach.

Nie było zaskoczeniem, że wyniki tej analizy wykazały, że ogólnie tłuszcze nasycone stanowiły co najmniej 12% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a spożycie cukru dodatkowego wahało się od 14% do 16% kalorii. Ogólnie rzecz biorąc, zalecenia dietetyczne skupiają się na unikaniu głównych składników, takich jak pizza i lody – i dlatego ta dłuższa lista jest wartościowa i, dla niektórych, otwierająca oczy, stwierdziła Taylor.

„Istnieją produkty spożywcze o większej zawartości tłuszczów nasyconych i dodatku cukru, które są często spożywane i są ukierunkowane, ale jest też mniejszy skumulowany efekt rzeczy, które są ogólnie postrzegane jako zdrowe, ale wszystkie przyczyniają się tylko w niewielkim stopniu – powiedział. „A potem, gdy uzupełnisz dietę niektórymi z tych wyższych źródeł, w rezultacie przekroczysz próg tych 10% kalorii dziennie.

„Próbujemy trafić w idealny sposób, czyli uchwycić duże przedmioty z przednich siedzeń, ale także zrozumieć te rzeczy, które są ukryte”.

Odniesienie: „Identyfikacja wiodących źródeł tłuszczów nasyconych i dodatku cukru u dorosłych w USA”: Christopher A. Taylor, Peter Madril, Rick Weiss, Cynthia A. Thomson, Genevieve F. Dunton, Michelle R. Jospe, Kelli M. Richardson, Edward J. Bedrick i Susan M. Schembre, 29 lipca 2024 r., Składniki odżywcze.
DOI: 10.3390/nu16152474



Link źródłowy